Katar zbuduje największe zakłady LNG

The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg

Światowy lider eksportu gazu skroplonego na świecie zwiększy swoje moce produkcyjne o 43 procent. To dobra wiadomość dla Europy próbującej uwolnić się od dominacji rosyjskiego surowca.

„Qatar Petroleum (QP) podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną o realizacji projektu Eastern North Field (NFE), największego na świecie zakładu produkcji gazu skroplonego, który zwiększy moce produkcyjne LNG w Katarze z 77 mln ton rocznie do 110 mln ton rocznie” – czytamy w komunikacie państwowego koncernu z Kataru.

Oczekuje się, że produkcja rozpocznie się w czwartym kwartale 2025 r i wyniesie około 1,4 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Oprócz LNG, w ramach projektu będzie produkowany również kondensat – gaz płynny (LPG), etan, siarka i coraz bardziej pożądany na świecie hel – informuje spółka.

Transport LNG metanowcem/Bloomberg

Podpisana umowa inżynieryjno-zakupowo-budowlana (tzw. kontrakt EPC) obejmuje budowę czterech linii produkcyjnych o wydajności 8 mln ton każda oraz obiektów z nimi związanych. Projekt NFE szacowany jest na 28,75 miliarda dolarów, co czyni go jedną z największych inwestycji w branży energetycznej w ciągu ostatnich kilku lat, zauważa QP.

Na tym jednak katarskie inwestycje gazowe się nie kończą. NFE stanowi pierwszą fazę ekspansji katarskiego LNG, podczas gdy druga faza – południowa część North Field, czyli NFS – zwiększy przepustowość ze 110 do 126 mln ton rocznie do 2027 roku. Projekt części południowej obejmuje budowę dwóch linii o przepustowości 8 mln ton rocznie oraz obiektów towarzyszących.

Koncern QP nadzoruje wszystkie części sektora naftowego Kataru, w tym poszukiwania, produkcję, rafinację, transport i magazynowanie surowca. Katar to wiodący na świecie producent LNG. W 2017 roku zniósł moratorium nałożone w 2005 roku na zagospodarowanie północnego pola gazowego, położonego na północny wschód od swojego wybrzeża. Jest to część wielkiego złoża South Pars, którego druga część jest zagospodarowywana przez Iran.

Magazyn gazu/Bloomberg

W 2019 r Katar wyeksportował 107,1 mln ton LNG, co stanowiło 22,1 proc. światowego eksportu gazu skroplonego (dane raportu BP). Dominacji Katarczyków na tym polu zagraża jeden eksporter – Australia (104,7 mln ton). Oba kraje rywalizują na rynku Azji i Pacyfiku, gdzie Australia sprzedaje cały swój gaz.

Katar jest głównym dostawcą LNG do Europy. W 2019 r Stary Kontynent kupił w Katarze 32,2 mln ton LNG z ogółem importowanych przez europejskich klientów blisko 120 mln ton. Drugim dostawcą była Rosja (20,5 mln ton) szybko goniona przez USA (18,3 mln ton).

Mogą Ci się również spodobać

Trump: nie dopuszczę do Nord Stream-2

Jako „nie do przyjęcia”, nazwał Donald Trump, realizację projektu rozbudowy gazociągu północnego. Sam na ...

Grzegorczyk: Nie oglądamy się na innych. Chcemy być częścią rewolucji

W ofercie Tauronu pojawia się coraz więcej rozwiązań dotyczących smart city i smart home ...

Ekolodzy: gminy powinny zauważyć szansę w niskoemisyjnym rozwoju

Plany gospodarki niskoemisyjnej to szansa na poprawę jakości powietrza w gminach – ocenił prof. ...

Dług w PKN Orlen jest na bezpiecznym poziomie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Dług w PKN Orlen jest na bezpiecznym ...

Powinien powstać fundusz sprawiedliwej transformacji

Taki instrument finansowy powinien powstać w celu ułatwienia transformacji energetycznej w państwach członkowskich odchodzących ...

#RZECZoBIZNESIE: Jacek Szymczak: Ciepło podrożeje przez dyrektywy

Ambicją unii jest, żeby uprawnienia do emitowania CO2 były jak najdroższe – mówi Jacek ...