Światowy lider eksportu gazu skroplonego na świecie zwiększy swoje moce produkcyjne o 43 procent. To dobra wiadomość dla Europy próbującej uwolnić się od dominacji rosyjskiego surowca.
„Qatar Petroleum (QP) podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną o realizacji projektu Eastern North Field (NFE), największego na świecie zakładu produkcji gazu skroplonego, który zwiększy moce produkcyjne LNG w Katarze z 77 mln ton rocznie do 110 mln ton rocznie” – czytamy w komunikacie państwowego koncernu z Kataru.
Oczekuje się, że produkcja rozpocznie się w czwartym kwartale 2025 r i wyniesie około 1,4 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Oprócz LNG, w ramach projektu będzie produkowany również kondensat – gaz płynny (LPG), etan, siarka i coraz bardziej pożądany na świecie hel – informuje spółka.

Podpisana umowa inżynieryjno-zakupowo-budowlana (tzw. kontrakt EPC) obejmuje budowę czterech linii produkcyjnych o wydajności 8 mln ton każda oraz obiektów z nimi związanych. Projekt NFE szacowany jest na 28,75 miliarda dolarów, co czyni go jedną z największych inwestycji w branży energetycznej w ciągu ostatnich kilku lat, zauważa QP.
Na tym jednak katarskie inwestycje gazowe się nie kończą. NFE stanowi pierwszą fazę ekspansji katarskiego LNG, podczas gdy druga faza – południowa część North Field, czyli NFS – zwiększy przepustowość ze 110 do 126 mln ton rocznie do 2027 roku. Projekt części południowej obejmuje budowę dwóch linii o przepustowości 8 mln ton rocznie oraz obiektów towarzyszących.
Koncern QP nadzoruje wszystkie części sektora naftowego Kataru, w tym poszukiwania, produkcję, rafinację, transport i magazynowanie surowca. Katar to wiodący na świecie producent LNG. W 2017 roku zniósł moratorium nałożone w 2005 roku na zagospodarowanie północnego pola gazowego, położonego na północny wschód od swojego wybrzeża. Jest to część wielkiego złoża South Pars, którego druga część jest zagospodarowywana przez Iran.

W 2019 r Katar wyeksportował 107,1 mln ton LNG, co stanowiło 22,1 proc. światowego eksportu gazu skroplonego (dane raportu BP). Dominacji Katarczyków na tym polu zagraża jeden eksporter – Australia (104,7 mln ton). Oba kraje rywalizują na rynku Azji i Pacyfiku, gdzie Australia sprzedaje cały swój gaz.
Katar jest głównym dostawcą LNG do Europy. W 2019 r Stary Kontynent kupił w Katarze 32,2 mln ton LNG z ogółem importowanych przez europejskich klientów blisko 120 mln ton. Drugim dostawcą była Rosja (20,5 mln ton) szybko goniona przez USA (18,3 mln ton).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.