Wzrosła taryfa dystrybucyjna w PGNiG

Adobe Stock

Zależna firma PSG podniesie swoje stawki średnio o 3,6 proc. To oznacza dla gospodarstw domowych zwyżkę rachunków od 1,2 proc. do 1,5 proc., a dla koncernu większe zyski.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną na gaz ziemny dla Polskiej Spółki Gazownictwa, firmy zależnej od PGNiG obsługującej blisko 7 mln odbiorców w całym kraju. Średni wzrost stawek opłat wynosi 3,6 proc. To oznacza, że kompleksowe rachunki gospodarstw domowych (liczone łącznie za gaz i jego dostawę) wzrosną od 1,2 proc. do 1,5 proc. Przy obliczeniu tej podwyżki URE wzięło pod uwagę obecnie obowiązującą taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (dominujący sprzedawca błękitnego paliwa na polskim rynku).

Wprowadzone stawi oznaczają, że rachunki odbiorców zużywających najmniejsze ilości gazu, czyli korzystających z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”), zwyżkują średnio o 31 groszy miesięcznie. Z kolei w przypadku stosowania gazu do ogrzewania domów średnie rachunki wzrosną o 3,17 zł miesięcznie.

Nowa taryfa dystrybucyjna powinna być wprowadzona do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż 45 dni od dnia jej opublikowania przez prezesa URE. Będzie obowiązywała do końca tego roku. Wzrost taryfy to zapewne konsekwencja realizacji wielomiliardowych inwestycji zaplanowanych w najbliższych lata na rozbudowę sieci gazociągów dystrybucyjnych w Polsce. Obowiązująca jeszcze taryfa dla PSG została ogłoszona w marcu 2020 r. Wówczas stawki wzrosły podobnie jak obecnie, bo średnio o 3,5 proc.

Działalność dystrybucyjna na rynku gazu to jeden z czterech podstawowych biznesów grupy PGNiG obok wydobycia ropy i gazu, obrotu gazem oraz wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Po trzech kwartałach ubiegłego roku zapewnił koncernowi 14 proc. całego zysku EBITDA. Rok wcześniej było to 39 proc. W porównywalnych okresach przychody na dystrybucji gazu wzrosły w grupie o 2 proc. do 3,11 mld zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Źródło ciepła wcale nie musi emitować dymu

Nowe normy dla pieców zwiększą czystość powietrza i rachunki za instalacje grzewcze. Do trzech ...

Hiszpanie rezygnują z wenezuelskiej ropy

Kolejny klient reżimu Maduro wycofuje się z rynku. Hiszpański Repsol wstrzymał operacje z państwowym ...

Szybko przybywa Nord Stream-2

Gazprom położył już 200 km kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream-2. Rury opadły na dno w ...

GPW: Zarząd TGE się wzmocni

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Technologie zelektryzują rynek prądu Niewielu udała ...

Z dala od uciążliwych wiatraków

Coraz więcej kontrowersji pojawia się wokół ustawy odległościowej. Zgłoszony przez grupę posłów PiS projekt ...

Turon i Termika wypowiadają umowę wykonawcy Stalowej Woli

Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła 29 stycznia od ...