Nord Stream 2 oddala się wraz z ostatnim statkiem

The impounded Iranian crude oil tanker, Grace 1, is silhouetted as it sits anchored off the coast of Gibraltar on Saturday, July 20, 2019. Tensions have flared in the Strait of Hormuz in recent weeks as Iran resists U.S. sanctions that are crippling its oil exports and lashes out after the seizure on July 4 of one of its ships near Gibraltar. Photographer: Marcelo del Pozo/Bloomberg

Nie ma już ani jednego statku, który może dokończyć budowę gazociągu Nord Stream 2. Z bazy logistycznej projektu na wyspie Rugia odpłynął układacz rur „Akademik Czerski”.

Rosyjski układacz rurociągów „Akademik Czerski” po kilkumiesięcznym pobycie w niemieckim porcie Mukran – bazie logistycznej „Nord Stream 2” – skierował się do Kaliningradu, informuje agencja Prime za Marine Traffic – portalem śledzącym ruchy statków. Układacz 2 października wypłynął z Mukran, ale zakotwiczył w niewielkiej odległości od wyspy. Teraz „Czerski” jest już na pełnym morzu i kieruje się do Kaliningradu. Ma tam dotrzeć 7 października.

Tydzień temu port na Rugii opuściła druga jednostka, mogąca położyć ostatnie 160 km rur gazociągu Gazpromu – barka-układacz rur „Fortuna” – która odpowiada technicznym warunkom postawionym przez Duńską Agencję Energetyczną, dla statków pracujących przy projekcie Nord Stream-2. Firma MRTS – największy rosyjski specjalista w pracach podmorskich i dzierżawca barki, wcześniej zdecydował, że nie bierze i nie zamierza brać udziału w układaniu gazociągu.

W ubiegłym tygodniu Duńska Agencja Energii (DEA) udzieliła spółce Nord Stream 2 AG zezwolenia na eksploatację rurociągu Nord Stream 2 na szelfie kontynentalnym kraju. Jednak duński odcinek wciąż nie został ukończony. Odpłynięcie obu statków może oznaczać, że Gazprom zdecydował przezimować i przystąpić do pracy wiosną przyszłego roku.

Szwajcarski Allseas wycofał się z prac przy Nord Stream 2 w 2019 r.

Tym samym gazociąg, który miał był gotowy na przełomie 2019 i 2020 r może mieć, co najmniej 1,5-letnie opóźnienie. Jeżeli w ogóle zostanie ukończony. Stany Zjednoczone nałożyły na projekt sankcje w grudniu 2019 roku, żądając od firm zaangażowanych w instalację natychmiastowego wstrzymania budowy. Szwajcarski Allseas – główny wykonawca gazociągu, niemal natychmiast wycofał swoje statki z Bałtyku.

Teraz USA zapowiada rozszerzenie sankcji na europejskie koncerny, banki i firmy ubezpieczeniowe zaangażowane w przedsięwzięcie. Pod wpływem tych gróźb, zagraniczni ubezpieczyciele odmówili ubezpieczenia statków. A firmy rosyjskie dotąd także nie wypisały polis.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa napędza inflację

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Ropa napędza inflację Ceny ropy naftowej wzrosły ...

Royal Dutch Shell obniża dywidendę, pierwszy raz od II wojny

Holendersko-angielski koncern naftowy zapowiedział zmniejszenie dywidendy pierwszy raz od II wojny światowej. Ten drastyczny ...

Iran w stanie oblężenia

Biały Dom zapowiada doprowadzenie irańskiego eksportu ropy do zera. Teheran potajemnie szuka więc używanych ...

Na polskich stacjach drożeje tylko autogaz

Od początku lipca na referencyjnym dla kontynentu europejskiego rynku ARA ceny benzyny spadły 11, ...

Dla Energi termin debiutu nie jest kluczową sprawą

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Dla Energi termin debiutu nie jest kluczową ...

#RZECZoBIZNESIE: Na wzrosty cen ropy jeszcze poczekamy

Ceny ropy naftowej odbiły, ale nadal pozostają na stosunkowo niskich poziomach. Jak długo będzie ...