Gazowy mercedes ze Stanów Zjednoczonych

LNG Tanker at the terminal/Bloomberg

Amerykanie zachęcają Europę do kupna ich LNG. Może jest droższy, ale bezpieczniejszy niż rosyjski gaz – przekonują.

W czwartek w Brukseli amerykański sekretarz ds. energii Rick Perry podpisał zezwolenie na dwa kontrakty eksportowe amerykańskiego LNG do UE. Perry przyjechał do stolicy UE na konferencję energetyczną wysokiego szczebla, która ma pokazać, jak dynamicznie rozwijają się relacje energetyczne. Momentem przełomowym było spotkanie Jean-Claude’a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej, z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie 25 lipca 2018 r. To wtedy udało się uniknąć wojny handlowej, bo Trump wstrzymał się z karnymi cłami na samochody.

The Gaselys liquefied natural gas (LNG) tanker sits at the Engie SA Everett import terminal in Boston, Massachusetts/Bloomberg

Jednocześnie obie strony wyraziły zainteresowanie zwiększaniem amerykańskiego eksportu LNG. Po stronie amerykańskiej kluczowe jest zniesienie albo przynajmniej znaczące uproszczenie zezwoleń eksportowych, co – zdaniem Waszyngtonu – już następuje. Po stronie unijnej natomiast konieczne są inwestycje w infrastrukturę odbiorczą. Współfinansuje je UE, a ostatnim przykładem jest dotacja na rozbudowę terminalu w Świnoujściu oraz budowa terminalu na chorwackiej wyspie Krk.

CZYTAJ TAKŻE: Nowi gracze na rynku gazu w Unii; Rosjanie lekceważą konkurencję

W rezultacie od lipca 2018 r. łączny import skroplonego gazu ziemnego do UE z USA wzrósł o 272 proc. Jeśli chodzi o całkowity import LNG do UE, udział USA wyniósł 13,4 proc. w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, podczas gdy przed wspólnym oświadczeniem Junckera i Trumpa udział ten wynosił 2,3 proc. USA jest trzecim co do wielkości dostawcą LNG w UE, podczas gdy w styczniu i lutym 2019 r. Europa stała się głównym odbiorcą LNG z USA, wyprzedzając Azję. – W najbliższej przyszłości gaz ziemny pozostanie ważnym elementem koszyka energetycznego UE, w miarę jak dążymy do wykorzystywania bardziej ekologicznych źródeł energii. Ze względu na naszą silną zależność od importu skroplony gaz ziemny z USA – jeśli będzie konkurencyjny cenowo – może odgrywać coraz większą rolę strategiczną w dostawach gazu do UE – powiedział Miguel Arias Canete, komisarz ds. energii.

Terminal LNG w Świnoujściu/fot. Polskie LNG

Perry nie przegapił okazji, żeby po raz kolejny skrytykować gazociąg Nord Stream 2. Amerykański LNG ma być alternatywą dla ryzykownych – zdaniem Amerykanów – dostaw z Rosji. – Amerykański gaz skroplony oznacza regionalną autonomię dla naszych partnerów w NATO – powiedział wysłannik Trumpa. Odniósł się też do argumentów biznesowych wskazujących, że rosyjski gaz jest tańszy od amerykańskiego. – Jeśli satysfakcjonuje cię najtańsza opcja, to możesz nie kupować bmw czy mercedesa – powiedział. Wskazywał, że pewność dostaw jest bardzo ważna, o czym świetnie wie Ukraina.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektrownia Adamów przeszła do historii

Należąca do Zygmunta Solorza-Żaka siłownia grupy ZE PAK wyprodukowała ostatni prąd w pierwszych godzinach ...

Grupa Lotos planuje duże akwizycje

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Lotos ma apetyt na zakupy Wydobycie ...

Miasta coraz mocniej stawiają na autobusy z napędem elektrycznym, na zdj. ładowanie pojazdu w Krakowie

Rozpędza się rynek „zielonych” autobusów

Coraz więcej miast decyduje się na zamówienie elektrycznych autobusów. Choć są dwa razy droższe ...

Cały gazoport dla PGNiG

Spółka zarezerwowała 35 proc. dodatkowych mocy regazyfikacyjnych terminalu w Świnoujściu. Pozostałe 65 proc. zdolności ...

Słony rachunek za smog

26 mld euro rocznie płacimy za skutki zanieczyszczonego powietrza – wynika z raportu Komisji ...

Węgry coraz bardziej zależne od gazu z Rosji

Węgierski premier chce zwiększyć zależność kraju od surowca z Rosji. Obecnie Gazprom dostarcza 60 ...