Nowi gracze na rynku gazu w Unii; Rosjanie lekceważą konkurencję

A liquefied natural gas (LNG) tanker sits under construction at the Samsung Heavy Industries Co. shipyard in Geoje, South Korea, on Friday, Feb. 1, 2019. Korea Development Bank (KDB) has contacted Samsung Heavy on whether it would be interested in Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co. before the bank makes a definitive decision on its stake. Samsung Heavy will review KDB's proposal for Daewoo, the company said in a text message. Photographer: SeongJoon Cho/Bloomberg

W marcu Europa kupiła 10,4 mld m3 amerykańskiego gazu. To wzrost o 272 proc. w ciągu ośmiu miesięcy. Niebawem na rynku pojawi się gaz z Azerbejdżanu.

W marcu kraje Wspólnoty kupiły 1,4 mld m3 amerykańskiego surowca – to miesięczny rekord dostaw. Według danych Komisji Europejskiej, na które powołuje się gazeta Politico, USA są obecnie trzecim dostawcą LNG na rynek Unii. Mają już 12,6 proc. tego rynku. Liderem jest Katar przed Algierią.

CZYTAJ TAKŻE: LNG coraz bardziej smakuje światu i Polsce

Rosnący import LNG z Ameryki nie niepokoi największego dostawcy na europejski rynek – rosyjskiego Gazpromu. Oleg Aksiutin szef departamentu perspektywicznego rozwoju w koncernie zwraca uwagę, że w 2018 r eksport Gazpromu do Europy (Unia, Turcja, Bałkany) zwiększył się do 201,8 mld m3. To trzy razy więcej niż wynoszą dostawy LNG wszystkich eksporterów na ten rynek oraz 55 razy więcej aniżeli sprzedali w Europie Amerykanie.
Gazprom prognozuje wzrost popytu Starego Kontynentu na gaz, na co wpływ ma coraz mniejsze wydobycie własne oraz spodziewany spadek importu z Algierii.

The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg

Jednak w analizach Gazprom nie bierze pod uwagę Gazowego Korytarza Południowego, który będzie gotowy w przyszłym roku. Ten system trzech gazociągów omijających Rosję, zapewni Unii dostawy gazu z jednego z największych złóż świata  – Szach Deniz w Azerbejdżanie.
Azerowie podliczyli, że w latach 2021-2045 import gazu do Europy da im 40 mld dol. zysków.
„Głównym dostawcą gazu będzie Azerbejdżan, Turkmenistan i możliwe, że Iran a w przyszłości także Iran i Egipt. Kluczowym krajem tranzytowym jest Turcja, gazociągi idą też przez Morze Czarne i rejony śródziemnomorskie. Ważne, że prace postępują dynamicznie i od 2020 r ta inwestycja zmieni energetyczny rozkład sił w Europie” – podkreśla Szachmar Mowsumow dyrektor wykonawczy narodowego funduszu naftowego Azerbejdżanu (SOFOZ), cytowany przez agencję Prime.

A pumpjack is silhouetted as it operates in Baku, Azerbaijan/Bloomberg

Ceremonia uruchomienia I etapu Południowego Korytarza Gazowego odbyła się w maju 2018 r  w Baku. Gazociąg omijający Rosję jest jednym z energetycznych priorytetów Unii Europejskiej. Korytarz tworzą: gazociąg południowo-kaukaski (SCP), którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) dotrze do granicy Gruzji i Turcji. Drugi odcinek – gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy – liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza od 2 lat zgoda na nowy terminal LNG w USA

Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP) ma 878 km od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Tutaj inwestycja zakończy się na przełomie 2019/ 2020 r. Wtedy pierwszy gaz azerski popłynie do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Turcja i Włochy już zakontraktowały już po 17 mln m3 i 22 mln m3 gazu dziennie, a Grecja i Bułgaria po 10 mln m3.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nord Stream-2 ma roczne opóźnienie

Po raz pierwszy Gazprom przyznał, że nie zdąży na czas z realizacją rozbudowy gazociągu ...

Lobby węglowe ważniejsze od zdrowia Polaków

Polityka rządzi się swoimi prawami. Gdy nagle pojawia się na tapecie temat – to ...

Tauron szacuje 1,005 mld zł zysku w pierwszym półroczu

Grupa Tauron szacuje, że miała w I półroczu br. 2,094 mld zł EBITDA, 1,237 ...

Gazprom pożycza, gdzie się da

Gazowy koncern planuje pożyczyć jesienią na rynku międzynarodowym do miliarda euro. Spodziewa się dużego ...

Wytwarzanie i wydobycie pogrążyły wyniki Tauronu

W pierwszym kwartale 2016 roku przychody Tauronu spadły o 3 proc. w porównaniu do ...

Ponad 320 mln zł zysku Enei w I kwartale

Enea podtrzymała w raporcie, że spodziewa się w 2017 roku pogorszenia perspektyw w stosunku ...