LNG coraz bardziej smakuje światu i Polsce

Adobe Stock

Rośnie popyt świata na czyste paliwo jakim jest gaz skroplony. Także Europa zwiększyła zakupy. Polska jest w trójce unijnych importerów LNG o największej dynamice zakupów.

Międzynarodowa Grupa Importerów LNG (GIIGNL – organizacja non profit, istnieje od 1971 r skupia największych 81 firm z sektora importerów gazu i operatorów terminali z tego 33 w Europie w tym Polskie LNG SA) opublikowała raport o rynku gazu skroplonego w 2018 r.

GIIGNL Annual Report 2019 pokazuje, że rośnie apetyt świata na gaz skroplony. W 2018 globalny rynek LNG zwiększył się w ujęciu rocznym o 8,3 proc. – eksport wyniósł 313,8 mln ton, z czego 99,3 mln ton kupiona na rynku spotowym (giełda) lub na podstawie kontraktów krótkoterminowych.

– Eksport jest trzy razy większy niż w 2000 r. Wzrost dostaw to zasługa uruchomienia nowych pojemności (zakładów i terminali ) przede wszystkim w Australii, USA i Rosji. Przybyło 10 nowych terminali regazyfikacji LNGTen wzrost nie jest tak duży, jak był oczekiwany. A to z powodu kilku opóźnień start-upów w Stanach Zjednoczonych. (…) W 2018 r do grona krajów-importerów LNG dołączyły dwa nowe – Bangladesz i Panama, co daje łącznie 42 państwa. Dla porównania – w 2000 r gaz skroplony kupowało na świecie 18 państwa – podkreśla na wstępie raportu Jean-Marie Dauger przewodniczący GIIGNL.

Najwięcej – 76 proc. globalnych odbiorców LNG przypada na kraje Azji. Największym odbiorcą pozostaje Japonia (82,5 mln ton) przed Chinami (54 mln ton). Azja kupiła w sumie 238,6 mln ton gazu skroplonego zwiększając zakupy w ciągu roku o 13 proc.

Rośnie też zainteresowanie Europy gazem skroplonym, choć wciąż zamówienia są tutaj dużo niższe od innych rynków, co ma związek z dominacją rosyjskiego gazu rurociągowej w większości krajów Starego Kontynentu. Europa importowała w minionym roku blisko 49 mln ton LNG co stanowi 15,5 proc. globalnego importu. Zakupy wzrosły o 6,4 proc. W liczbach bezwzględnych najwięcej kupili Hiszpanie (10,75 mln ton), Turcy (8,3 mln ton) i Francuzi 7,84 mln ton. Ci ostatni są największym reeksporterem LNG na naszym kontynencie.

Polska jest w trójce unijnych państw, gdzie zakupy LNG rosną najszybciej. Zwiększyliśmy je w ciągu roku o 56,6 proc. (do 1,99 mln ton czyli 4,3 mld m3 przy zapotrzebowaniu na poziomie 18 mld m3). Większa dynamikę zakupów mają jedynie Belgia (115,6 proc. i 1,9 mln ton) i Holandia (162,1 proc. i 2,02 mln ton).

Czytaj także: PGNiG kupiło LNG od Totala

Skąd świat kupuje płynny gaz? Krajów które sprzedają gaz skroplony jest o połowę mniej niż eksporterów (20). Wśród nich liderem jest Katar (76,8 mln ton), przed Australią (66,7 mln ton) i Malezją (24,7 mln ton). USA wyeksportowały 20,65 mln ton co oznacza największy wzrost (o 68,7 proc.) wśród czołowych eksporterów. Rosja sprzedała za granicę 18,33 mln ton z czego 7,28 mln ton z nowych zakładów Novateku na Półwyspie Jamalskim a resztę z zakładów Gazpromu na wyspie Sachalin.
Co ciekawe Rosja wyprzedziła USA w dostawach LNG na rynek europejski. Rosjanie sprzedali w Europie 4,43 mln ton swojego gazu, podczas kiedy USA – 2,7 mln ton. Największymi odbiorcami gazu amerykańskiego była w minionym roku Wielka Brytania, przed Polską.

Największym dostawcą LNG do Europy był Katar (16,4 mln ton) przed Algierią (9,3 mln ton) i Nigerią (9,07 mln ton). Jean-Marie Dauger jest przekonany, że przed gazem skroplonym rysuje się bardzo dobra przyszłość.

– Niezależnie od napięć geopolitycznych, niepewności dotyczące energii jądrowej w niektórych krajach i konkurencyjnych presja ze strony taniego węgla i odnawialnych źródeł energii, na horyzoncie są duże wzrosty podaży i popytu na LNG – mówi szef organizacji importerów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rozgrywka o handel energią

Energetycy rozważali scenariusz oderwania TGE od GPW i przyłączenia jej do PSE. To jednak ...

PGNiG chce nowych cen gazu od Gazpromu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło do Gazpromu o renegocjacje ceny gazu ziemnego, dostarczanego ...

Większa dywidenda z Kogeneracji

Zarząd Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zaproponuje przeznaczenie na dywidendę za 2016 rok 98 mln ...

Arabowie oswajają atom

Pierwszych piętnastu obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich otrzymało licencje operatorów reaktora jądrowego. Licencje wydała Federalna ...

Nowe gazociągi w USA

Gaz ze złóż łupkowych na północnym wschodzie USA opłynie do odbiorców na południu dwoma ...

Tańsza druga część wakacji

Od początku lipca benzyna E95 staniała już o 13 gr na litrze. Olej napędowy ...