Nord Stream-2 stanął przed duńską ścianą

Bloomberg

Trzeci wniosek o zgodę na przejście przez duńskie wody oznacza trasę o 25 km dłuższą. Jest też większy problem. Kopenhaga zapowiada publiczne konsultacje z udziałem…Polski.

Złożony w poniedziałek przez Gazprom trzeci wniosek o zgodę Danii na przejście rosyjskiego gazociągu przez duńskie wody zawiera trzecią już propozycję trasy. Dwie poprzednie nie zostały rozpatrzone przez Duńczyków.

Bazowa długość trasy w sektorze Danii wynosi 139 km po każdej z dwóch nitek. Południowo-wschodnia trasa (poniżej wyspy Bornholm -red) może wynieść do 164 km, dla każdej nitki” – wyjaśnił agencji RIA Nowosti przedstawiciel spółki-inwestora Nord Stream-2 AG (należy do Gazpromu).

Czytaj także: Gazprom ma nową trasę, Nord Stream-2 zahacza o… Polskę

Duńskie władze zapowiedziały, że chcą szybko przeprowadzić  konsultacje społeczne w sprawie nowego wniosku Rosjan. I że konsultacje te mogą wymagać udziału Polski. Nowa proponowana droga przebiega przez do niedawna sporne duńsko-polskie wody. Porozumienie zostało tu niedawno osiągnięte, ale Polska wciąż go nie ratyfikowała.

„Oni (Duńczycy-red) mogą włączyć do udziału w konsultacjach niektóre sąsiednie kraje, w tym Polskę” – przyznał przedstawiciel spółki. Nie odpowiedział precyzyjnie na pytanie, czy wszystko to oznacza istotne opóźnienia w inwestycji.

„Nie dziś nie możemy dokładnie określić jaki to będzie miało wpływ na termin realizacji. Do tego w tym momencie nie można też precyzyjnie wyliczyć jaki wpływ na koszt gazociągu będzie miała zmiana trasy” – podkreśla inwestor.

Nord Stream-2 ma kosztować 9,5 mld euro. Połowę finansuje Gazprom, a drugą połowę zachodni partnerzy (niemieckie Wintershall i Uniper, francuski Engie, austriacki OMV i Shell) w formie kredytu po 950 mln euro każdy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Blisko 21 mld zł na inwestycje Energi do 2025 r.

Inwestycje planowane przez Energę do 2025 r. pochłoną 20,6 mld zł. Spółka przewiduje poszukiwanie ...

Tauron wypowiada umowy na zielone certyfikaty

Należący do katowickiej grupy Tauron Sprzedaż wypowiedział długoterminowe umowy na zakup zielonych certyfikatów. Dzięki ...

Świat coraz bardziej ucieka Rosji

Kreml już wie, że na rynku ropy nie dotrzyma kroku konkurencji. Wydobycie wprawdzie ma ...

Drożeją paliwa na stacjach

Średnie ceny benzyny i oleju napędowego poszły w górę w tym tygodniu. Tylko cena ...

Deficytowy eksport czarnego złota

Wenezuela, Kolumbia i Ekwador coraz więcej tracą na sprzedaży swojej ropy. Kłopoty ma także ...

Powstaną klastry producentów prądu

Resort energii pracuje nad formułą klastrów energetycznych. Efekty zobaczymy jesienią w postaci nowelizacji ustawy ...