Nord Stream-2 stanął przed duńską ścianą

Bloomberg

Trzeci wniosek o zgodę na przejście przez duńskie wody oznacza trasę o 25 km dłuższą. Jest też większy problem. Kopenhaga zapowiada publiczne konsultacje z udziałem…Polski.

Złożony w poniedziałek przez Gazprom trzeci wniosek o zgodę Danii na przejście rosyjskiego gazociągu przez duńskie wody zawiera trzecią już propozycję trasy. Dwie poprzednie nie zostały rozpatrzone przez Duńczyków.

Bazowa długość trasy w sektorze Danii wynosi 139 km po każdej z dwóch nitek. Południowo-wschodnia trasa (poniżej wyspy Bornholm -red) może wynieść do 164 km, dla każdej nitki” – wyjaśnił agencji RIA Nowosti przedstawiciel spółki-inwestora Nord Stream-2 AG (należy do Gazpromu).

Czytaj także: Gazprom ma nową trasę, Nord Stream-2 zahacza o… Polskę

Duńskie władze zapowiedziały, że chcą szybko przeprowadzić  konsultacje społeczne w sprawie nowego wniosku Rosjan. I że konsultacje te mogą wymagać udziału Polski. Nowa proponowana droga przebiega przez do niedawna sporne duńsko-polskie wody. Porozumienie zostało tu niedawno osiągnięte, ale Polska wciąż go nie ratyfikowała.

„Oni (Duńczycy-red) mogą włączyć do udziału w konsultacjach niektóre sąsiednie kraje, w tym Polskę” – przyznał przedstawiciel spółki. Nie odpowiedział precyzyjnie na pytanie, czy wszystko to oznacza istotne opóźnienia w inwestycji.

„Nie dziś nie możemy dokładnie określić jaki to będzie miało wpływ na termin realizacji. Do tego w tym momencie nie można też precyzyjnie wyliczyć jaki wpływ na koszt gazociągu będzie miała zmiana trasy” – podkreśla inwestor.

Nord Stream-2 ma kosztować 9,5 mld euro. Połowę finansuje Gazprom, a drugą połowę zachodni partnerzy (niemieckie Wintershall i Uniper, francuski Engie, austriacki OMV i Shell) w formie kredytu po 950 mln euro każdy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejny rok podwyżek dla górników

Gdyby wynagrodzenia w kopalniach uzależnić od efektywności, mało które związki znowu wyciągałyby ręce po ...

Gazprom i Naftogaz chcą od siebie coraz więcej

Ukraińcy i Rosjanie walczą w sztokholmskim sądzie o grube miliardy. „W sprawach z Gazpromem ...

Naftogaz dopadł Gazprom w USA

Sąd Federalny w Nowy Jorku uznał pozew ukraińskiego Naftogazu przeciwko Gazpromowi. Zgodnie z decyzją ...

Grupa PKN Orlen szykuje się na niższe marże

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Orlen postraszył wynikami, które… dopiero poda ...

Poprawa marży w ZE PAK

W I kwartale 2016 roku ZE PAK sprzedała łącznie 3,38 TWh energii elektrycznej. Oznacz ...

Resort energii nie chce zmian w kogeneracji

Starania przemysłu o rozszerzenie systemu wsparcia dla elektrociepłowni prawdopodobnie spełzną na niczym. Projekt regulacji ...