Nord Stream-2 stanął przed duńską ścianą

Bloomberg

Trzeci wniosek o zgodę na przejście przez duńskie wody oznacza trasę o 25 km dłuższą. Jest też większy problem. Kopenhaga zapowiada publiczne konsultacje z udziałem…Polski.

Złożony w poniedziałek przez Gazprom trzeci wniosek o zgodę Danii na przejście rosyjskiego gazociągu przez duńskie wody zawiera trzecią już propozycję trasy. Dwie poprzednie nie zostały rozpatrzone przez Duńczyków.

Bazowa długość trasy w sektorze Danii wynosi 139 km po każdej z dwóch nitek. Południowo-wschodnia trasa (poniżej wyspy Bornholm -red) może wynieść do 164 km, dla każdej nitki” – wyjaśnił agencji RIA Nowosti przedstawiciel spółki-inwestora Nord Stream-2 AG (należy do Gazpromu).

Czytaj także: Gazprom ma nową trasę, Nord Stream-2 zahacza o… Polskę

Duńskie władze zapowiedziały, że chcą szybko przeprowadzić  konsultacje społeczne w sprawie nowego wniosku Rosjan. I że konsultacje te mogą wymagać udziału Polski. Nowa proponowana droga przebiega przez do niedawna sporne duńsko-polskie wody. Porozumienie zostało tu niedawno osiągnięte, ale Polska wciąż go nie ratyfikowała.

„Oni (Duńczycy-red) mogą włączyć do udziału w konsultacjach niektóre sąsiednie kraje, w tym Polskę” – przyznał przedstawiciel spółki. Nie odpowiedział precyzyjnie na pytanie, czy wszystko to oznacza istotne opóźnienia w inwestycji.

„Nie dziś nie możemy dokładnie określić jaki to będzie miało wpływ na termin realizacji. Do tego w tym momencie nie można też precyzyjnie wyliczyć jaki wpływ na koszt gazociągu będzie miała zmiana trasy” – podkreśla inwestor.

Nord Stream-2 ma kosztować 9,5 mld euro. Połowę finansuje Gazprom, a drugą połowę zachodni partnerzy (niemieckie Wintershall i Uniper, francuski Engie, austriacki OMV i Shell) w formie kredytu po 950 mln euro każdy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG zgazyfikuje nowe gminy

Koncern prowadzi intensywne rozmowy z lokalnymi samorządami w sprawie rozbudowy posiadanej sieci dystrybucyjnej. Polska ...

Litewska krucjata pod prąd

Wilno chce, by republiki nadbałtyckie i Polska nie kupowały prądu z budowanych przez Rosjan ...

Wkrótce PGNiG złoży wnioski o taryfy na gaz

Od początku przyszłego roku ceny błękitnego paliwa dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć. Do końca ...

Rekord za rekordem

Ledwie we wrześniu zdołano wydobyć w Rosji najwięcej ropy w okresie post sowieckim, a ...

Spóźnione zielone światło dla OZE

Przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy o OZE jest spełnieniem wielu postulatów branży. Szkoda tylko, ...

Będzie połączenie Orlen Upstream i Orlen Usptream International

Należąca do PKN Orlen spółka do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ...