Rada ministrów Ukrainy przedłużyła na rok, kończący się 23 marca kontrakt, prezesowi Naftogazu Andrijowi Kobolewowi. Rząd może odwołać Kobolewa wcześniej, jeżeli nie wypełni on postawionych przed nim zadań. Najważniejsze z nich to rozdział Naftogazu od systemu magistrali gazowych. Na to prezes ma czas do początku 2020 r. Kolejne zadanie to wzrost wydobycia własnego gazu do 18,2 mld m3 rocznie. Kobolew ma też zapewnić tranzyt rosyjskiego surowca przez Ukrainę do krajów Unii, po 1 stycznia 2020 r czyli po zakończeniu obowiązywania obecnej umowy z Gazpromem.
Andriy Kobolyev, chief executive officer of Naftogaz of Ukraine. Bloomberg
„Niewykonanie (niewystarczające wykonanie) podstawowych zadań przez prezesa zarządu jest podstawą do podjęcia przez WZA decyzji o przedterminowym rozwiązaniu kontaktu” – cytuje rozporządzeni rządu agencja Unian.
Szokująco wysoka pensja menadżera (ponad 2 mln hrywien, co dziś stanowi równowartość…283 tys. zł) została obcięta o połowę. Prezes nie dostanie miesięcznych i kwartalnych premii. Może dostać premię roczną, ale tylko w wypadku wywiązania się z warunków kontraktu.
Naftogaz head office in Kiev/Bloomberg
Premier Wołodymyr Hrojsman – orędownik usunięcia Kobolewa ze stanowiska, ustąpił pod naciskiem najpotężniejszych sojuszników Ukrainy. Według agencji 112.ue za Andrijem Kobolewem wstawili się ambasadorowie krajów grupy G7, którzy mieli w tym celu odbyć specjalne spotkanie. W 2014 r kiedy Kobolew zostawał prezesem Naftogazu, za jego kandydaturą miał z kolei lobbować George Soros.