Wysokie zarobki blokują przedłużenie kontraktu

Andriy Kobolyev, chief executive officer of Naftogaz of Ukraine. Bloomberg

Rząd Ukrainy nie przedłuży kontraktu z obecnym prezesem Naftogazu. Premier nie zgadza się na gigantyczne zarobki kierownictwa koncernu. Miesięczna pensja prezesa ma równowartość blisko 300 tys zł. Spór jest na rękę Gazpromowi.

Kontrakt Andrija Kobolewa prezesa Naftogazu kończy się 22 marca. Premier Wołodymyr Hrojsman zapowiedział, że rząd nie przedłuży kontraktu. – Musimy podjąć decyzję biorąc pod uwagę efektywność zarządzania korporacyjnego. Zdecydowaliśmy, że 23 marca ogłaszamy konkurs na prezesa Naftogazu – cytuje premiera agencja Unian.
Premier zapowiedział, że będzie rozmawiał z radą nadzorczą o zarobkach kierownictwa koncernu i całym systemie wynagradzania. Zdaniem Hrojsmana obecne gigantyczne, w warunkach ukraińskich wynagrodzenia, muszą się zmienić.

Już w styczniu premier zapowiedział, że przyjrzy się uważnie kontraktom menadżerów koncernu. Wtedy to wybuchł skandal z nagrodami, które kierownictwo przyznało sobie za wygramy sądowy maraton z Gazpromem przed sztokholmskim arbitrażem. Sam Kobolew dostał 8 mln dol., które przesłał do USA – „mamie pod opiekę”. Premier zarządał usunięcia w kontraktów „zawoalowanych” bonusów i premii. Prezes Kobolew odpowiedział, że rada ministrów nie ma prawa dyktować radzie nadzorczej Naftogazu warunków zatrudniania kierownictwa. Kobolew obiecał też, że wszystkie swoje premie będzie oddawał na cele charytatywne (kiedy, ile i na jakie, tego nie dopowiedział-red). Rada nadzorcza zignorowała stanowisko premiera kraju i przedłużyła kontrakt z Kobolewem przyznając mu miesięczne wynagrodzenie ponad 2 mln hrywien, co dziś stanowi równowartość…283 tys. zł. Średnia płaca na Ukrainie nie sięga 2000 zł a emerytura odpowiada 400 zł.

Kobolew bez skrupułów broni swojego złotego stołka. Zapowiedział już, że decyzja premiera o nieprzedłużaniu kontraktu jest niezgodna z prawem oraz „duchowi reform”.
Przy okazji wychodzą nowe fakty korupcji na ukraińskim rynku gazu, sprzedawania surowca „swoim” po zaniżonych cenach. Skorzystał na tym, m.in. ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz przez lata ściśle współpracujący w Gazpromem. Kobolew rząda dochodzenia w tej sprawie.
Ukraińscy eksperci, m.in. Michaiło Honczar szef Centrum Globalizacji XXI w podkreślają, że moment na publiczne pranie brudów jest skrajnie niekorzystny; wpłynie na stabilność Naftogazu i zostanie wykorzystany przez Moskwę. – Mamy rok dwóch kampanii wyborczych (prezydencka i parlamentarna-red) a także ostatni rok kontraktu z Gazpromem na tranzyt rosyjskiego gazu. Potrzebujemy stabilności na rynku gazu. Naftogaz po latach stał się w końcu dochodową korporacją, wprowadził reformę rynku gazu, ma oddanych zachodnich partnerów. I stało się to za kierownictwa Kobolewa. Nie wiem ile w tym jego zasługi, ale takie są fakty. A Rosja już próbuje wykazać Europie, że Ukraina nie gwarantuje stabilności dostaw, że to ryzyko przesyłać gaz przez nasze terytorium, że bezpieczniej to robić gazociągami omijającymi Ukrainę – mówił ekspert agencji Unian. Przypomniał, że od Naftogazu ( i jeszcze Energoatomu i Ukrtransgazu-red) zależy gospodarka Ukrainy. A obecny spór służy wyłącznie Gazpromowi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W energetyce powiało optymizmem

Notowania wytwórców energii wystrzeliły w górę po kilku pozytywnych informacjach. Analitycy są jednak ostrożni ...

Jakie wyzwania przed polską energetyką

W Rzeszowie w środę rozpoczął się kongres Eco Energy Summit – jedno z najważniejszych ...

Oni są najważniejsi na rynku sprzedaży paliw

Placówki detalicznej sprzedaży paliw coraz częściej opierają swój rozwój nie na sprzedaży diesla czy ...

Rosyjska ropa uwalnia się od Brent

Rusza testowy handel nowymi markami rosyjskiej ropy, nie powiązanymi z europejską marką Brent. Ma ...

Fuzja Orlenu z Lotosem jest tylko kwestią czasu

Kolejny przedstawiciel rządu mówi o potrzebie połączenia Orlenu z Lotosem. Korzyści odniosłyby obie firmy. ...

Ekonomiści nie widzą większego sensu w energii plus

Pomysł wprowadzenia dodatków lub ulg rekompensujących odbiorcom energii wzrost jej cen krytykują ekonomiści. Część ...