Gaz dla Węgier dostarczy Austria

pipeline/Bloomberg

Kolejny kraj potwierdza, że od przyszłego roku Gazprom zamierza zrezygnować z tranzytu swojego surowca przez Ukrainę. Węgrzy będą dostać rosyjski gaz z Austrii.

Peter Szijjártó minister gospodarki i spraw zagranicznych Węgier oświadczył, że Rosja i Węgry uzgodniły dostawy gazu po 2019 r, w wypadku braku kontraktu na tranzyt gazu przez Ukrainę. Minister rozmawiał o tym z Aleksiejem Millerem prezesem Gazpromu.
„Sprawa bezpieczeństwa energetycznego jest delikatna w związku z tym, że umowa tranzytowa między Rosją a Ukrainą wygasa z końcem roku, a nowa nie została podpisana. To oznacza, że może pojawić się sytuacja, w której Rosja nie będzie już dostarczać gazu swoim europejskim klientom przez Ukrainę. Musimy się na to przygotować, gdyż zawsze trzeba brać pod uwagę najgorszy scenariusz” – mówił Węgier cytowany przez agencję Unian.

A worker checks the gas pressure gauge on the Russian pipeline operated by the Hungarian company, FGSZ Natural Gas at their site in Vecses, in Hungary/Bloomberg News

Dodała, że podpisał z Millerem porozumienie, zgodnie z którym Gazprom zapewni dostawy gazu ziemnego na Węgry, niezależnie od tego czy umowa tranzytowa Rosji z Ukrainą zostane zawarta. W takiej sytuacji Węgry będą kupowały gaz w Austrii, „co już ma miejsce w tym roku”. Do tego kraj posiada duże magazyny gazu w których może zgromadzić surowiec.
Austria obecnie także dostaje rosyjski gaz tranzytem przez Ukrainę, ale wraz z uruchomenie Nord Stream-2 ma go otrzymywać z Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Gazprom kończy przesyłać gaz przez Ukrainę 

Rozmowy Rosja-Ukraina-Unia, które odbyły się w Brukseli w styczniu, zakończyły się niczym. Rosja upiera się przy przedłużeniu istniejącego kontraktu bez zmian. Ukraina twierdzi, że nie odpowiada on ani ukraińskiemu ani europejskiemu prawu.
Rosja żąda też, by Kijów zrezygnował z dochodzenia od Gazpromu wykonania niekorzystnego dlań wyroku trybunału w Sztokholmie (zasądził 2,57 mld dol. na rzecz Naftogazu). To jest dla strony ukraińskiej nie do przyjęcia. Kolejne trójstronne spotkanie w Brukseli zaplanowano na maj.

Bloomberg

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom zmienia taktykę nad Bałtykiem

Rosjanie sprzedali akcje firm handlujących i transportujących gaz na Litwie i w Estonii. Ale ...

Smok Wawelski skontroluje liczniki cystern z LNG

Inżynierowie z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG zaprojektowali mobilne stanowisko do legalizacji liczników na cysternach ...

Bitcoin pożera prąd jak Szwajcaria, a truje tyle, co Kansas City

Waluta jest wirtualna, ale koszty obrotu nią – już nie. Bitcoin zużywa tyle energii, ...

Rynek energii w 2040 r.

W ciągu najbliższych 25 lat boom na odnawialne źródła zaowocuje inwestycjami w elektrownie wiatrowe ...

USA wyprzedzą Rosję w eksporcie ropy

Rosnące amerykańskie inwestycje w złoża łupkowe, szybko dadzą wymierne profity. Za rok kraj stanie ...

Polska może być liderem w procesie przetwarzania węgla

Po kilkunastu tygodniach życia w swoistej symbiozie ze smogiem, gdy warunki atmosferyczne spowodowały, że ...