Ukraina: gazowy plan A

Bloomberg

Kijów przygotował plan awaryjny na wypadek niepowodzenia rozmów z Moskwą o nowej umowie na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

– Zrobimy wszystko, by wykonać plan A i zakończymy przygotowania do połowy lipca. Nasz plan A polega na tym, by ratyfikować aneks do Umowy stowarzyszeniowej z Unią (chodzi o integrację Ukrainy z energetyczną przestrzenią Wspólnoty-red); uczynić te przepisy prawnie obowiązującymi i wykonywać według każdego scenariusza i w każdym przypadku. Tak, by każdy prezydent i każdy rząd był zobowiązany do ich przestrzegania – poinformowała Jelena Zierkał wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy. Urzędniczka dodała, że Kijów ściśle współpracuje z Brukselą w dostosowaniu swojego prawa energetycznego do norm Unii.

– Pracujemy wspólnie z naszymi partnerami nad planem reagowania i zapewnienia stabilności systemów energetycznych. Plan reagowania opracowaliśmy z pomocą USA. Wykorzystaliśmy lekcję z sytuacji 2009 r (wtedy w końcu stycznia Gazprom zakręcił gazowy kurek na wejściu na Ukrainę, odcinają Europę i Ukrainę od gazu na dwa tygodnie; w ten sposób wymusił na Kijowie nową, niekorzystną umowę gazową-red). I cała Europa także wyciągnęła wnioski z tej lekcji – stwierdziła wiceminister.

Umowa tranzytowa Rosja-Ukraina obowiązuje do końca 2019 r. Gazprom wiele razy zapowiadał, że jej nie przedłuży, chyba że na swoich warunkach. Jednak ostatnio, po zmianach w unijnej Dyrektywie Gazowej Moskwa dopuszcza nowy kontrakt. W styczniu w Brukseli odbyły się trójstronne rozmowy na temat przedłużenia umowy. Komisja Europejska jest zdania, że kontrakt powinien zostać podpisany na co najmniej 10 lat i powinien być atrakcyjny dla inwestorów, którzy zechcą włożyć kapitał w modernizację ukraińskiego systemu tranzytu gazu. To największy system przesyłu gazu w Europie. Rocznie można tam transportować do 140 mld m3 surowca, a w największych podziemnych magazynach przechować do 30 mld m3. Jednak magistrale wymagają dużej modernizacji, której koszt to według Gazpromu 5-8 mld dol. Kolejna tura rozmów Rosja-Ukraina-Unia została zaplanowana w Brukseli na maj.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej Gazpromu w Unii

Rosyjski koncern ma już ponad jedną trzecią unijnego rynku gazu. A chce więcej. – ...

Będą ugody Energi z farmami

W ciągu miesiąca można oczekiwać pierwszych ugodowych rozstrzygnięć w sporach z właścicielami farm wiatrowych. ...

Niemiecki ekspert: nie popadajmy w panikę przez smog

Nie trzeba ulegać panice słysząc komunikaty o osiągnięciu dopuszczalnej granicy smogu czy stężenia spalin ...

Ukraiński Naftogaz zacznie zwracać uwagę na opłacalność

Inwestycje skupią się na siedmiu procentach najważniejszych odwiertów, dających połowę wydobycia gazu na Ukrainie. ...

#RZECZoBIZNESIE: Joanna Maćkowiak-Pandera: Taryfy prądu są reliktem PRLu

Nawet 160 zł rocznie mógłby oszczędzić statystyczny Kowalski, gdyby tylko delikatnie poprawić obecny kształt ...

Walne PGNiG godzi się na próbę ugody z b. prezesami spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG wyraziło zgodę na próbę ugody spółki z jej byłymi ...