Trójprzymierze dla LNG z Ameryki. Bez Polski

Adobe Stock

Trzy unijne kraje podpisały deklarację, w której ogłaszają wspólną chęć różnicowania dostaw gazu przez import z USA. Wśród sygnatariuszy nie ma Polski.

Deklarację podpisały Francja, Hiszpania i Portugalia podczas spotkania w Lizbonie w piątek. Spotkanie poświęcone było problemom energetycznym, a udział w nim wzięli – premier Portugalii, prezydent Francji i premier Hiszpanii. Taki skład świadczy o wadze omawianych spraw.

„Portugalia, Francja i Hiszpania z zadowoleniem przyjęły strategię Komisji Europejskiej dotyczącą gazu skroplonego i jego przechowywania, przyjętą w lutym 2016 r. Podkreśla ona ważność LNG dla różnicowania źródeł i tras dostaw gazu do Unii, w celu zmniejszenia zależności (od Rosji -red) i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego” – cytuje deklarację agencja Prime.

Francja, Hiszpania i Portugalia podkreślają pilną konieczność rozbudowy infrastruktury transportu gazu, a także magazynów do jego przechowywania. Tutaj dużą rolę może odegrać Hiszpania. Ma ona osiem terminali re-gazyfikacji. Portugalia dysponuje jednym, a w sumie w Unii jest ich 21 ( w tym polski gazoport).

Hiszpanie i Portugalczycy jako jedni z pierwszych zaczęli importować amerykański gaz i dziś kupują go najwięcej. LNG z USA importuje też Polska, Litwa, Holandia, Włochy, Malta i Turcja. Hiszpania jest największym w Unii importerem gazu skroplonego (16,5 mld m3 w minionym roku).

Francja natomiast, która przez dziesięciolecia bazowała na energetyce jądrowej, zwiększa zakupy gazu. Największym dostawcą gazociągowym jest Norwegia (17,1 mld m3 w minionym roku). Coraz więcej Francuzi kupują gazu z Rosji (11,4 mld m3 w minionym roku); koncern Engie jest partnerem Gazpromu w projekcie Nord Stream-2, ale w odróżnieniu od firm z Niemiec i Austrii stoi z boku burzy o ten projekt i nie lobbuje za nim w Brukseli.

Gazu skroplonego Francuzi importowali w minionym roku 10,3 mld m3 głownie z Algierii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja nie chce drogiej ropy

Cena ropy na światowych rynkach jest dziś zawyżona. Dla Rosji i świata bezpieczniej jest, ...

Grudziądz KOCHA czyste powietrze

12 kwietnia, debatą w Grudziądzu, Polski Komitet Energii Elektrycznej zainaugurował serie regionalnych debat, dotyczących ...

PGE chce zmian w umowie z Orange. Orange podniesie ceny prądu firmom

Orange Polska podnosi ceny prądu części klientom biznesowym – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Tłumaczy, że ...

Ukraińska gazowa wojna domowa

Rząd Ukrainy nakazał sprzedawać gaz krajowym odbiorcom za pośrednictwem spółek oligarchy Dmytro Firtasza. Naftogaz ...

PGE grozi Enei pozwem. Powodem są zielone certyfikaty

Polska Grupa Energetyczna może wejść w spór sądowy z Eneą, która wypowiedziała długoterminowe umowy ...

URE podał kwoty rekompensat za KDT na 2016 r.

Wytwórcy energii otrzymają w przyszłym roku około 469 mln zł w ramach rekompensat za ...