Trójprzymierze dla LNG z Ameryki. Bez Polski

Adobe Stock

Trzy unijne kraje podpisały deklarację, w której ogłaszają wspólną chęć różnicowania dostaw gazu przez import z USA. Wśród sygnatariuszy nie ma Polski.

Deklarację podpisały Francja, Hiszpania i Portugalia podczas spotkania w Lizbonie w piątek. Spotkanie poświęcone było problemom energetycznym, a udział w nim wzięli – premier Portugalii, prezydent Francji i premier Hiszpanii. Taki skład świadczy o wadze omawianych spraw.

„Portugalia, Francja i Hiszpania z zadowoleniem przyjęły strategię Komisji Europejskiej dotyczącą gazu skroplonego i jego przechowywania, przyjętą w lutym 2016 r. Podkreśla ona ważność LNG dla różnicowania źródeł i tras dostaw gazu do Unii, w celu zmniejszenia zależności (od Rosji -red) i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego” – cytuje deklarację agencja Prime.

Francja, Hiszpania i Portugalia podkreślają pilną konieczność rozbudowy infrastruktury transportu gazu, a także magazynów do jego przechowywania. Tutaj dużą rolę może odegrać Hiszpania. Ma ona osiem terminali re-gazyfikacji. Portugalia dysponuje jednym, a w sumie w Unii jest ich 21 ( w tym polski gazoport).

Hiszpanie i Portugalczycy jako jedni z pierwszych zaczęli importować amerykański gaz i dziś kupują go najwięcej. LNG z USA importuje też Polska, Litwa, Holandia, Włochy, Malta i Turcja. Hiszpania jest największym w Unii importerem gazu skroplonego (16,5 mld m3 w minionym roku).

Francja natomiast, która przez dziesięciolecia bazowała na energetyce jądrowej, zwiększa zakupy gazu. Największym dostawcą gazociągowym jest Norwegia (17,1 mld m3 w minionym roku). Coraz więcej Francuzi kupują gazu z Rosji (11,4 mld m3 w minionym roku); koncern Engie jest partnerem Gazpromu w projekcie Nord Stream-2, ale w odróżnieniu od firm z Niemiec i Austrii stoi z boku burzy o ten projekt i nie lobbuje za nim w Brukseli.

Gazu skroplonego Francuzi importowali w minionym roku 10,3 mld m3 głownie z Algierii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen może wziąć ponad 100 mln zł dywidendy z Unipetrolu

Zarząd Unipetrolu proponuje, aby z zeszłorocznego zysku spółki wypłacić dywidendę w wysokości 5,52 korony ...

Gazprom lepszy od Exxonu

Rosyjski koncern otwiera zestawienie 25 największych pod względem wydobycia paliwowych publicznych koncernów świata. Ranking ...

Nowa strategia za kilka tygodni

Akwizycje mogą być jedną z dróg zwiększania potencjału segmentu wytwórczego. Ale dystrybucja energii pozostanie ...

Za walkę z OZE zapłacimy wyższymi rachunkami

Prąd zdrożeje dwukrotnie do połowy tego wieku, jeśli postawimy na atom i będziemy kurczowo ...

Nowe taryfy na gaz w PGNiG

W tym roku gospodarstwa domowe zapłacą więcej za gaz, rozumiany jako towar. Stawki za ...

PGNiG dostarczy więcej gazu

Koncern zawrze kolejny duży kontrakt z kolejną firmą Skarbu Państwa. Umowa z PKN Orlen ...