Gaz w Polsce jest za drogi

Drogo kupujemy od Gazpromu, drogo sprzedajemy obywatelom. Najwięcej gazu za średnią pensję kupią sobie Luksemburczycy.

Ranking dostępności gazu ziemnego dla obywateli 34 państw Europy, według danych za I półrocze 2018 r, sporządziła rosyjska agencja RIA Rating. Kraje zostały sklasyfikowane według ilości metrów sześciennych gazu, które za średnie wynagrodzenie miesięczne może sobie kupić obywatel danego państwa.

Na 34 ocenione kraje Polska znalazła się za siódmym miejscu od końca. Wśród państw Unii gaz jest mniej dostępny jedynie na Słowacji, Łotwie, w Czechach, Portugalii i całkowicie zależnej od Gazpromu Bułgarii.

Najwięcej gazu za pensję kupi Luksemburczyk – 8391,6 m3 miesięcznie; co ważne cena 1000 m3 gazu w Luksemburgu jest niższa (478,1 dol.) aniżeli w wielu innych państwach, w tym w Polsce, gdzie wynosiła ona średnio 530 dol.

Bardzo dużo kupią też Kazachowie (7440,2 m3) – tam gaz jest najtańszy w Europie – 55,8 dol. za 1000 m3; a także Rosjanie – 6357,1 m3 (cena to 95,2 dol.). W tym największym terytorialnie kraju świata jest najgorzej rozwinięta sieć gazowa – bez dostępu do gazu ziemnego pozostaje ok. 40 proc. obywateli federacji.

W dziesiątce znalazły się też państwa które płacą za gaz dużo więcej niż Polacy (np. w Holandii jest to 978,8 dol., dla Austrii – 838,8 dol; w Niemczech 731,6 dol.), ale mają wysokie zarobki. Są to Lichtenstein, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Irlandia, Austria i Holandia.

Wysoko w tej klasyfikacji jest Białoruś (12 pozycja). Kraj jest całkowicie w mocy Gazpromu (jest właścicielem wszystkich magistrali gazowych Białorusi oraz krajowego operatora gazowego). Płace są na Białorusi bardzo niskie, ale i cena gazu z Rosji także – 124,8 dol./1000m3.

Ranking pokazuje też o ile w ostatnim roku zmieniła się cena gazu w poszczególnych państwach w walutach narodowych. Najbardziej skorzystała tu Turcja, gdzie gaz dla ludności potaniał o 19,1 proc.. To efekt ustępstw Gazpromu, któremu zależało na zgodach Ankary na gazociąg Turecki Potok. W Grecji, także ważnej dla tego projektu, gaz potaniał o 14,2 proc.

Cena dla Niemców spadła o 5,1 proc., dla Luksemburga o 4,8 proc. a dla Wielkiej Brytanii o 4,4 proc.

W Polsce cena gazu jest wyższa o 0,1 proc..W 2017 r w naszym kraju wzrosło zużycie gazu o ponad 4 proc. do 19,1 mld m3; jednocześnie spadło własne wydobycie. W Gazpromie kupiliśmy 11,1 mld 3 wynika z raportu energetycznego BP.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przez resztę wakacji będziemy tankować taniej

Już w tej chwili na niektórych stacjach za litr płacimy ok. 4 złotych. Nie ...

Im więcej monopolu tym… bezpieczniej

Operator gazociągu Nord Stream 2 odpowiedział na list przeciwników inwestycji. Odpowiedź jest kuriozalna. Operator ...

Polenergia postawi na rozwiązania hybrydowe i morze

Spółka kontrolowana przez Kulczyk Investments szykuje się do modyfikacji strategii. Ma być ona zbieżna ...

Sankcje wstrzymują Gazprom i Łukoil

Spółka rosyjskich i kazachskiego koncernów nie może pompować ropy z dna Morza Kaspijskiego. Sankcje ...

Rosja straci europejskie dominium

Unia może zmienić swoje dotychczasowe stosunki z Rosją w sferze energetyki, postanowiła Rada Europejska. ...

700 mln zł odpisów w Tauronie

Tauron poinformował o planach dokonania odpisów na kwotę 0,7 mld zł. Na tę kwotę ...