Gaz w Polsce jest za drogi

Drogo kupujemy od Gazpromu, drogo sprzedajemy obywatelom. Najwięcej gazu za średnią pensję kupią sobie Luksemburczycy.

Ranking dostępności gazu ziemnego dla obywateli 34 państw Europy, według danych za I półrocze 2018 r, sporządziła rosyjska agencja RIA Rating. Kraje zostały sklasyfikowane według ilości metrów sześciennych gazu, które za średnie wynagrodzenie miesięczne może sobie kupić obywatel danego państwa.

Na 34 ocenione kraje Polska znalazła się za siódmym miejscu od końca. Wśród państw Unii gaz jest mniej dostępny jedynie na Słowacji, Łotwie, w Czechach, Portugalii i całkowicie zależnej od Gazpromu Bułgarii.

Najwięcej gazu za pensję kupi Luksemburczyk – 8391,6 m3 miesięcznie; co ważne cena 1000 m3 gazu w Luksemburgu jest niższa (478,1 dol.) aniżeli w wielu innych państwach, w tym w Polsce, gdzie wynosiła ona średnio 530 dol.

Bardzo dużo kupią też Kazachowie (7440,2 m3) – tam gaz jest najtańszy w Europie – 55,8 dol. za 1000 m3; a także Rosjanie – 6357,1 m3 (cena to 95,2 dol.). W tym największym terytorialnie kraju świata jest najgorzej rozwinięta sieć gazowa – bez dostępu do gazu ziemnego pozostaje ok. 40 proc. obywateli federacji.

W dziesiątce znalazły się też państwa które płacą za gaz dużo więcej niż Polacy (np. w Holandii jest to 978,8 dol., dla Austrii – 838,8 dol; w Niemczech 731,6 dol.), ale mają wysokie zarobki. Są to Lichtenstein, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Irlandia, Austria i Holandia.

Wysoko w tej klasyfikacji jest Białoruś (12 pozycja). Kraj jest całkowicie w mocy Gazpromu (jest właścicielem wszystkich magistrali gazowych Białorusi oraz krajowego operatora gazowego). Płace są na Białorusi bardzo niskie, ale i cena gazu z Rosji także – 124,8 dol./1000m3.

Ranking pokazuje też o ile w ostatnim roku zmieniła się cena gazu w poszczególnych państwach w walutach narodowych. Najbardziej skorzystała tu Turcja, gdzie gaz dla ludności potaniał o 19,1 proc.. To efekt ustępstw Gazpromu, któremu zależało na zgodach Ankary na gazociąg Turecki Potok. W Grecji, także ważnej dla tego projektu, gaz potaniał o 14,2 proc.

Cena dla Niemców spadła o 5,1 proc., dla Luksemburga o 4,8 proc. a dla Wielkiej Brytanii o 4,4 proc.

W Polsce cena gazu jest wyższa o 0,1 proc..W 2017 r w naszym kraju wzrosło zużycie gazu o ponad 4 proc. do 19,1 mld m3; jednocześnie spadło własne wydobycie. W Gazpromie kupiliśmy 11,1 mld 3 wynika z raportu energetycznego BP.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom opóźnia zwrot nadpłaty

Rosjanie na ten rok przenieśli zwrot nadpłaconych przez europejskich klientów ok. 1,5 mld dol. ...

Gaz uwolniony na Łotwie

Za dwa miesiące każdy odbiorca gazu na Łotwie będzie sam wybierał dostawcę. Do wyboru ...

Rodzina Kulczyków nie sprzeda Polenergii

Główny akcjonariusz Polenergii nie odpowie na ogłoszone przez PGE kilka dni temu wezwanie na ...

Exxon walczy w sądzie z Rosją

Jeżeli Amerykanie wygrają, budżet Federacji straci 16 mld dol. wpływów. Będzie musiał też zwrócić ...

Zarząd JSW skarży się na urzędnika z resortu energii

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej skierował do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego krytyczne pismo w sprawie ...

Europie brakuje solidarności

Unia Europejska wciąż jest mocno podzielona w kwestii rozwoju i przyszłości energetyki. Zmieniająca się ...