Naftogaz ujawnia rolę Niemiec w gazowym konflikcie!

Bloomberg

To Niemcy mieli wymusić na Ukrainie podpisanie niekorzystnej umowy gazowej z Rosjanami w 2009 r. Teraz pod szantażem Gazpromu realizacja Nord Stream-2 zabije konkurencję na europejskim rynku gazu, ostrzegają Ukraińcy.

„Realizacja projektu budowy Nord Stream-2 stanowi naruszenie unijnego prawa i ostatecznie doprowadzi do nieodwracalnych skutków” – stwierdził Jurij Witrienko dyrektor ds rozwoju biznesu Naftogazu, podczas konferencji „Rosyjsko-ukraiński spór gazowy – konsekwencje dla Zachodniej Europy.

Ukraińcy są zdania, że „szantaż Gazpromu stopniowo zabije konkurencję na gazowym rynku” i pozostanie na nim jeden monopolista. Witrenko ujawnił też kulisy podpisania niekorzystnej dla Ukrainy umowy  z Gazpromem w 2009 r. Zakończyła ona dwutygodniową wojnę gazową, gdzie w wyniku przerwania dostaw przez Gazprom wiele krajów zostało pozbawione gazu (Bułgaria w 100 proc., a np. Austria, Włochy czy Niemcy w 30 proc..).
„Będziemy szczerzy, Niemcy naciskali na nas, byśmy podpisali porozumienie w 2009 r; polegało ono na tym, że Gazprom i Naftogaz podpisały umowę na dostawy i tranzyt gazu. Oni (Niemcy) nie chcieli się wdawać w szczegóły. Zadowolili się oświadczeniem Rosjan, że umowa jest zgodna z europejskimi zasadami. (…) To była prawdziwie neokolonialna polityka. Ale Niemców to zadowalało” – ocenił Witrenko.

„Niestety teraz obserwujemy politykę ułagodzenia agresora. Dlatego Europa (Zachodnia -red) nie zbyt nalega na przestrzeganie prawa unijnego przez Gazprom. Jeżeli by prawo było przestrzegane, to dziś nie mielibyśmy problemu z Nord Stream-2” – dodał dyrektor Naftogazu.

Przypomnijmy, że w styczniu 2009 r premier Ukrainy Julia Timoszenko nie chciała podpisać nowej umowy gazowej z Gazpromem; domagała się usunięcia z handlu gazem pośredników, szczególnie RosUkrEnergo (spółka Gazpromu i oligarchy ukraińskiego Dmytro Firtasza, która zmonopolizowała dostawy rosyjskiego gazu do wielu krajów Unii w tym do Polski).
Reakcją Rosjan było zakręcenie kurka, bo nie podpisano nowej umowy; uderzyło to nie tylko w Ukrainę, ale i kraje Unii, bo Ukraińcy przerwali tranzyt. Bułgaria – w 100 proc. zależna od rosyjskiego gazu, pozostawała bez surowca przez dwa zimowe tygodnie. Zamknięte zostały szkoły, instytucje itp. Kraje Zachodniej Europy i Polska nie dostawały od 30 do 60 proc. zakontraktowanego gazu.

Po zakończeniu konfliktu, Rosjanie oficjalnie zrekompensowali straty tylko Bułgarii (odszkodowanie ponad 100 mln dol, plus tani gaz). Najwięksi odbiorcy jak Niemcy dostali duże zniżki. Polska i republiki nadbałtyckie wciąż płaciły zawyżone ceny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy zagrożone przez Nord Stream-2

Projekt jest polityczny i może całkowicie uzależnić niektóre kraje od rosyjskiego gazu. Najbardziej zagrożone ...

Rewolucja nadejdzie za 8 lat

W ciągu najbliższych 8 lat zasięg samochodów elektrycznych zwiększy się do 700 km, a ...

Enea i Energa – ścięte perspektywy od EuroRating

Agencja EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego dla Enei i Energi ze stabilnej na ...

PGE sfinalizowała megafuzję na rynku ciepłowniczym

Przejęcie aktywów energetycznych od francuskiego koncernu EDF kosztowało 4,27 mld zł. Polska Grupa Energetyczna ...

Kolejna odsłona sporu Arcusa z Energą – pozew na 174 mln zł

Arcus oraz jej spółka zależna T-matic Systems złożyły pozew przeciwko Enerdze Operator o 174,11 ...

Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej PSE S.A.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. dokonało zmian w składzie Rady Nadzorczej i ...