Podatnicy niemieccy zapłacą za Nord Stream-2

materiały prasowe

Niemcy zaczynają liczyć, ile tak naprawdę będzie ich kosztował rosyjski gazociąg. Dodatkowy koszt to 2,7 mld euro. Zapłacą go niemieccy podatnicy.

Z dokumentów rządowych, do których dotarł Der Spiegel, wynika, że realizacja Nord Stream-2 (koszt ok. 9,5 mld euro), będzie wymagała dodatkowych nakładów – 2,7 mld euro. I to Niemcy będą musieli je wyłożyć.

Chodzi o gazociąg, który połączy część morską Nord Stream-2 z lądową i którego koszty poniosą niemieckie koncerny energetyczne, działające wspólnie z Gazpromem – Uniper i Wintershall. Jak prognozują eksperci pytani przez Der Spiegel, koszty budowy firmy będą chciały powetować sobie poniesione wydatki kosztem niemieckich odbiorców gazu.

Na dziś Gazprom musi sam ponieść główny koszt budowy podmorskiego odcinka, bowiem decyzja polskiego UOKiK uniemożliwiła powstanie spółki z zachodnimi partnerami – dwoma wymienionymi spółkami z Niemiec, francuskim Engie i austriacki OMV.

Włoska grupa finansowa Intensa Sanpaolo zapowiedziała w weekend, że jest gotowa współfinansować projekt, ale tylko jeżeli nie będzie to naruszać sankcji.

– Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Na razie nie zapadła, ale liczymy, że będzie pozytywna. Oczywiście możemy sfinansować tylko te segmenty biznesu, które nie naruszą sankcji. Mamy nadzieję, że rządzący Niemiec i Francji już zrozumieli, że podobne ograniczenia skierowane są nie tylko przeciwko Rosji, ale także przeciwko Europie. Jeżeli Nord Stream-2 zostanie zablokowany amerykańskimi sankcjami, gospodarka Unii dozna wielkich strat – ostrzegł Antonio Falliko przewodniczący rady dyrektorów banku.

Mogą Ci się również spodobać

AFP

Putin oskarża Bułgarów o hamowanie Tureckiego Potoku

Władimir Putin oskarżył Bułgarię o celowe opóźnianie realizacji rozbudowy gazociągu Turecki Potok na swoim ...

Eksperci ostrzegają: tanie hulajnogi mogą wybuchać

Wtorkowa eksplozja akumulatora elektrycznej hulajnogi na warszawskim Gocławiu – a także wcześniejszy podobny incydent ...

Jest jeszcze szansa dla polskich łupków

Stosunkowo małym kosztem można kontynuować poszukiwania. Od ponad dwóch lat nie wykonano w Polsce ...

Czy rosyjska Arktyka odmrozi uszy Arabom?

Największy koncern paliwowy świata chce inwestować w rosyjskiej Arktyce w wydobycie gazu i produkcję ...

Sukces emisji Unimotu

Spółka sprzedawała wszystkie akcje oferowane podczas publicznej emisji. Stopa redukcji w transzy inwestorów indywidulanych ...

Energia z gorących wód pomoże zwalczać smog

Do NFOŚiGW wpłynęło 30 wniosków o dofinansowanie projektów geotermalnych na łączną kwotę 0,5 mld ...