Podatnicy niemieccy zapłacą za Nord Stream-2

materiały prasowe

Niemcy zaczynają liczyć, ile tak naprawdę będzie ich kosztował rosyjski gazociąg. Dodatkowy koszt to 2,7 mld euro. Zapłacą go niemieccy podatnicy.

Z dokumentów rządowych, do których dotarł Der Spiegel, wynika, że realizacja Nord Stream-2 (koszt ok. 9,5 mld euro), będzie wymagała dodatkowych nakładów – 2,7 mld euro. I to Niemcy będą musieli je wyłożyć.

Chodzi o gazociąg, który połączy część morską Nord Stream-2 z lądową i którego koszty poniosą niemieckie koncerny energetyczne, działające wspólnie z Gazpromem – Uniper i Wintershall. Jak prognozują eksperci pytani przez Der Spiegel, koszty budowy firmy będą chciały powetować sobie poniesione wydatki kosztem niemieckich odbiorców gazu.

Na dziś Gazprom musi sam ponieść główny koszt budowy podmorskiego odcinka, bowiem decyzja polskiego UOKiK uniemożliwiła powstanie spółki z zachodnimi partnerami – dwoma wymienionymi spółkami z Niemiec, francuskim Engie i austriacki OMV.

Włoska grupa finansowa Intensa Sanpaolo zapowiedziała w weekend, że jest gotowa współfinansować projekt, ale tylko jeżeli nie będzie to naruszać sankcji.

– Czekamy na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie. Na razie nie zapadła, ale liczymy, że będzie pozytywna. Oczywiście możemy sfinansować tylko te segmenty biznesu, które nie naruszą sankcji. Mamy nadzieję, że rządzący Niemiec i Francji już zrozumieli, że podobne ograniczenia skierowane są nie tylko przeciwko Rosji, ale także przeciwko Europie. Jeżeli Nord Stream-2 zostanie zablokowany amerykańskimi sankcjami, gospodarka Unii dozna wielkich strat – ostrzegł Antonio Falliko przewodniczący rady dyrektorów banku.

Mogą Ci się również spodobać

Pół miliarda złotych na innowacyjne projekty

Energetyka otrzymała zgodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na ustanowienie programu sektorowego na badania ...

Miliardy na sprawiedliwą transformację

Polskie regiony węglowe dostaną dodatkowe pieniądze na cele klimatyczne. Czy to wystarczy dla poparcia ...

Gazprom chce robić z gazu… diamenty i hel

Rosjanie szukają nowych zastosowań dla gazu ziemnego. Ich plany zagrażają też polskich interesom. Koncern ...

MOL Group inwestuje w Azerbejdżanie

Węgierski koncern za 1,57 mld USD nabędzie udziały w złożu ropy naftowej Azeri-Chirag-Gunashli i ...

Energetyka wesprze górnictwo finansowo

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w środę, że nie planuje w tym momencie bezpośredniego ...

Górnicy przyjeżdżają na rozmowy do Warszawy

Na wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaprosił do Warszawy na rozmowę trzynastu szefów ...