W III kwartale Orlen wypracował prawie 73 mld zł skonsolidowanych przychodów i ponad 12,7 mld zł zysku netto. W ujęciu rok do roku oba wyniki wzrosły odpowiednio o 100,3 proc. oraz o 335,4 proc. Z kolei kluczowy dla płockiego koncernu wskaźnik, czyli EBITDA LIFO sięgnęła aż 17,6 mld zł, co oznaczało jej wzrost o 309,4 proc. W tej kwocie 5,9 mld zł to zysk z okazyjnego nabycia akcji Lotosu. Wyniki tego podmiotu są ujmowane w raporcie płockiego koncernu od 1 sierpnia. Od tego czasu przyczyniły się do zwiększenia EBITDA LIFO grupy o 2,3 mld zł.

Poza tym pozytywny wpływ na zarobek Orlenu miały odnotowywane ostatnio takie zdarzenia jak: dodatni wpływ transakcji zabezpieczających, wzrost wolumenów sprzedaży, marż hurtowych i marż detalicznych oraz osłabienie złotówki do dolara. Oczyszczona ze zdarzeń jednorazowych EBITDA LIFO wyniosła w III kwartale 8,6 mld zł i tym samym zwyżkowała rok do roku o 116,8 proc.

Czytaj więcej

Hubert A. Janiszewski: Akcje specjalnej troski

Biorąc pod uwagę kluczowe biznesy, Orlen największe zyski wypracował na działalności rafineryjnej. Stosunkowo duże były one również w obszarze energetyki. Znacznie mniejsze zarobki przyniosły już następne biznesy, kolejno: detaliczny, wydobywczy i petrochemiczny.

„Wyniki za III kwartał pokazują już pierwsze efekty budowy silnego koncernu multienergetycznego. Zwiększyliśmy skalę działania i sukcesywnie uwalniamy synergie wynikające z połączenia potencjałów PKN Orlen i grupy Lotos” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Jego zdaniem strategia biznesowa koncernu ukierunkowana na dywersyfikację działalności przynosi efekty. Sugeruje, że dzięki przejęciu PGNiG (2 listopada) wyniki będą jeszcze lepsze. „Wspólnie, już jako największa w Europie Środkowej grupa paliwowo-energetyczna, napędzamy polską gospodarkę w tym nadzwyczajnym czasie, a przyszłe wyniki będą odzwierciedleniem naszych dobrze przemyślanych działań” - twierdzi Obajtek.

Co ciekawe Orlen postanowił właśnie zmienić sposób komunikowania wyników inwestorom i mediom. Zarówno w komunikacie prasowym, jak i prezentacji dla inwestorów, porównuje osiągnięte w III kwartale rezultaty z tymi wypracowanymi w II kwartale. Tymczasem jeszcze przy publikacji poprzedniego raportu okresowego, czynił to w ujęciu rok do roku. Porównując obecnie wyniki kwartał do kwartału Orlen wykazuje mniejsze ich zwyżki niż w ujęciu rok do roku. Powodów dla których postanowił zmienić politykę informacyjną, nie tłumaczy.