Reklama
Rozwiń

W Rosji kończy się tania ropa. Wydobycie najdroższe od dekady

Era kiedy Rosja czerpała ogromne zyski z taniego i łatwo odstępnego wydobycia ropy, szybko się kończy. Odkryte w sowieckich czasach złoża są na wyczerpaniu, a nowych o porównywalnej jakości – brak. Od 2012 r koszt produkcji tony ropy w Rosji prawie się potroił. Inne bogactwa naturalne też się kończą.

Publikacja: 17.08.2021 15:11

W Rosji kończy się tania ropa. Wydobycie najdroższe od dekady

Foto: An employee talks to colleagues on a mobile radio at the OAO Transneft oil transfer station Starolikeyevo, in Kstovo, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Pod koniec drugiego kwartału koszt wydobycia jednej tony ropy ze złóż lądowych Rosji wyniósł 20,38 tys. rubli (1075 zł). To rekordowy koszt co najmniej od 10 lat, informuje agencja TASS.

W porównaniu z kwietniem-czerwcem ubiegłego roku koszty produkcji wzrosły 2,2 razy. Przyczyny to umowa OPEC+ o ograniczeniu wydobycia wymuszająca zamykanie odwiertów na tle załamania cen ropy i gwałtownego spadku popytu.

Od 2012 r. koszt wydobycia tony ropy w rublach prawie się potroił, a w dolarach jest wyższy o 15 proc., (z 13,5 dol. do 15,6 dol. za baryłkę). Według wiceministra energii Pawła Sorokina dolna granica, przy której pracownicy naftowi czują się komfortowo, to 2100 rubli za baryłkę (28,8 dolara przy obecnym kursie wymiany).

Sorokin wyjaśnił, że koszty produkcji w Rosji rosną ze względu na spadek jakości złóż. Według jego szacunków z 30 miliardów ton zasobów ropy naftowej do wydobycia w Rosji, tylko 36 procent jest opłacalnych w obecnych warunkach makroekonomicznych. Według Rosnedr (państwowa agencja odpowiedzialna za zasoby naturalne Rosji) ropy opłacalnej w wydobyciu wystarczy Rosji na 19 lat.

""

Bloomberg News.

Foto: energia.rp.pl

„Możliwości rozwoju pogarszają się. Wynika to z konieczności budowy drogich odwiertów o złożonej konstrukcji” – ubolewał wiceminister. Spada również jakość złóż, które od 2014 r. są umieszczane w bilansie państwa. Są to w większości małe i bardzo małe zasoby. Ich średnia wielkość to 9-14 milionów ton, co odpowiada ilości ropy, jaką Rosja wypompowuje w ciągu 6-10 dni.

Według wyliczeń Izby Obrachunkowej tempo wyczerpywania się zasobów strategicznych i deficytowych zasobów naturalnych w kraju podwoiło się w ciągu ostatnich trzech lat. Jeśli w 2018 r. 63 procent produkcji zostało pokryte nowymi odkryciami, to w 2020 r. udział ten spadł do 32 procent.

Odnawianie złóż rzadkich i strategicznych minerałów jest na „niskim” poziomie; nie ma systemu zarządzania ryzykiem; a zarządzanie funduszem zasobów naturalnych jest „niewystarczająco wydajne”.

Na lata 2018-20 Kreml przeznaczył 87 miliardów budżetowych rubli na poszukiwanie i eksplorację zasobów. Ale nie udało się zrealizować planu dla 20 rodzajów strategicznych i rzadkich zasobów. Należą do nich m.in. arktyczna ropa, złoto, srebro, diamenty, uran, rudy chromu, ołów i wolfram.

""

Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku