Pod koniec drugiego kwartału koszt wydobycia jednej tony ropy ze złóż lądowych Rosji wyniósł 20,38 tys. rubli (1075 zł). To rekordowy koszt co najmniej od 10 lat, informuje agencja TASS.

W porównaniu z kwietniem-czerwcem ubiegłego roku koszty produkcji wzrosły 2,2 razy. Przyczyny to umowa OPEC+ o ograniczeniu wydobycia wymuszająca zamykanie odwiertów na tle załamania cen ropy i gwałtownego spadku popytu.

Od 2012 r. koszt wydobycia tony ropy w rublach prawie się potroił, a w dolarach jest wyższy o 15 proc., (z 13,5 dol. do 15,6 dol. za baryłkę). Według wiceministra energii Pawła Sorokina dolna granica, przy której pracownicy naftowi czują się komfortowo, to 2100 rubli za baryłkę (28,8 dolara przy obecnym kursie wymiany).

Sorokin wyjaśnił, że koszty produkcji w Rosji rosną ze względu na spadek jakości złóż. Według jego szacunków z 30 miliardów ton zasobów ropy naftowej do wydobycia w Rosji, tylko 36 procent jest opłacalnych w obecnych warunkach makroekonomicznych. Według Rosnedr (państwowa agencja odpowiedzialna za zasoby naturalne Rosji) ropy opłacalnej w wydobyciu wystarczy Rosji na 19 lat.

""

Bloomberg News.

energia.rp.pl

„Możliwości rozwoju pogarszają się. Wynika to z konieczności budowy drogich odwiertów o złożonej konstrukcji” – ubolewał wiceminister. Spada również jakość złóż, które od 2014 r. są umieszczane w bilansie państwa. Są to w większości małe i bardzo małe zasoby. Ich średnia wielkość to 9-14 milionów ton, co odpowiada ilości ropy, jaką Rosja wypompowuje w ciągu 6-10 dni.

Według wyliczeń Izby Obrachunkowej tempo wyczerpywania się zasobów strategicznych i deficytowych zasobów naturalnych w kraju podwoiło się w ciągu ostatnich trzech lat. Jeśli w 2018 r. 63 procent produkcji zostało pokryte nowymi odkryciami, to w 2020 r. udział ten spadł do 32 procent.

Odnawianie złóż rzadkich i strategicznych minerałów jest na „niskim” poziomie; nie ma systemu zarządzania ryzykiem; a zarządzanie funduszem zasobów naturalnych jest „niewystarczająco wydajne”.

Na lata 2018-20 Kreml przeznaczył 87 miliardów budżetowych rubli na poszukiwanie i eksplorację zasobów. Ale nie udało się zrealizować planu dla 20 rodzajów strategicznych i rzadkich zasobów. Należą do nich m.in. arktyczna ropa, złoto, srebro, diamenty, uran, rudy chromu, ołów i wolfram.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ
""

Bloomberg

energia.rp.pl