Za rok zarząd Lotosu spodziewa się kolejnego, mocnego wzrostu wyników. Robert Sobków, wiceprezes ds. finansowych, zapowiada, że w połowie przyszłego roku będą już działać nowe instalacje rafineryjne budowane w ramach projektu EFRA, ruszy też wydobycie ropy z bałtyckiego złoża B8 dzięki nowej platformie wiertniczej. Oba przedsięwzięcia z jednej strony zapewnią dodatkowe przychody i zyski, a z drugiej nie będą już wymagały tak dużych wydatków inwestycyjnych jak obecnie. Na razie mają jednak duże opóźnienia.
Zaawansowanie prac w projekcie EFRA, który ma pomóc wytwarzać Lotosowi dodatkowe 900 tys. ton wysokomarżowych produktów (głównie diesla i paliwa lotniczego), wynosiło na koniec czerwca 95,5 proc. Dla porównania, na koniec marca sięgało 93,7 proc., a na koniec grudnia 90 proc. Koncern zakłada, że po uruchomieniu instalacji marża przerobowa zwiększy się o ok. 2 dol. na baryłce.
Mateusz Bonca, prezes Lotosu, informuje, że realizacja projektu EFRA cały czas postępuje. Wprawdzie inwestycja przebiega wolniej, niż oczekiwano, ale też ani na chwilę nie doszło do jej zatrzymania. Na pytanie, czy opóźnienia są wynikiem problemów z materiałami i pracownikami, czy też żądań wykonawcy dotyczących podwyżki wartości kontraktu, odpowiedział, że jest to bardziej skomplikowane i zależy od wielu czynników. Dziś zarząd nie potrafi dokładnie określić, kiedy zostanie oddany do użytku projekt EFRA.
Podobnie sytuacja wygląda z drugą, sztandarową inwestycją, dotyczącą zagospodarowania złoża B8. W Gdańskiej Stoczni „Remontowa” cały czas trwają prace związane z budową nowej platformy, która ma pozwolić na istotne zwiększenie wydobycia ropy. Kiedy wykonawca odda ją do użytku i kiedy zostanie zainstalowana na złożu, nie wiadomo. Tymczasem wydobycie własne spada. W II kw. było w Polsce o 11,5 proc. mniejsze niż rok temu. Mocno zmalało też na Litwie i w Norwegii.
Lotos niechętnie informuje o trwających pracach dotyczących jego przejęcia przez PKN Orlen. Przypomina jednie, że idą one dwutorowo. Z jednej strony Orlen prowadzi badanie due diligence gdańskiej grupy, a z drugiej przygotowuje odpowiednie wnioski dotyczące wyrażenia zgody przez organy antymonopolowe na przeprowadzanie na rynku koncentracji. Kiedy prace w tym zakresie mogą się zakończyć, nie podaje.
W czwartek rano Lotos opublikował oficjalne wyniki za II kw. Były one znacznie lepsze niż rok temu i zgodne z wcześniejszymi szacunkami spółki. Dobra kondycja finansowa grupy to rezultat stosunkowo wysokiej marży rafineryjnej, wysokich notowań ropy i gazu, wzrostu produkcji paliw oraz poprawy efektywności.