Koncern Saudi Aramco podniósł ceny swojej ropy w kontraktach sierpniowych dla nabywców z Azji, Stanów Zjednoczonych i Europy, dowiedziała się agencja Bloomberg.

Arab Light, której wycena jest bazą dla cen innych marek arabskiej ropy, podrożała dla azjatyckich nabywców o 0,8 dolara za baryłkę. Analitycy pytani przez agencję spodziewali się wzrostu, ale tylko o 0,65 dolara. Agencja zauważa, że ​​decyzja o podniesieniu cen ropy dla odbiorców z Azji zapadła po tym, jak porozumienie 23 krajów-eksporterów OPEC+ nie wynegocjowało warunków produkcji na sierpień.

W Europie Północno-Zachodniej cena Arab Light wzrośnie do 1,1 dolara zniżki za baryłkę w stosunku do europejskiej marki Brent. W lipcu saudyjską ropę można tu kupić ze zniżką 1,9 dol. w stosunku do Brent. W Stanach Zjednoczonych ceny ropy saudyjskiej w sierpniu wzroście o 0,2-0,4 dol. za baryłkę.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

Spotkania OPEC+ z 1 i 2 lipca zakończyły się niepowodzeniem ze względu na pryncypialne stanowisko Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie warunków przedłużenia umowy do końca 2022 roku, a trzecia runda negocjacji 5 lipca została przełożona. Nowa data nie została ustalona, bo także co do niej, nie było zgody w OPEC+.

Źródło RIA Nowosti w jednej z delegacji sojuszu powiedziało, że spotkanie najprawdopodobniej odbędzie się pod koniec tygodnia.

Zjednoczone Emiraty Arabskie sprzeciwiają się decyzji o przedłużeniu umowy już teraz, 10 miesięcy przed oficjalnym terminem. Po pierwsze nie widzą potrzeby podejmowania decyzji tak szybko, a po drugie nalegają na zwiększenie swojego bazowego poziomu produkcji w tym przypadku, od którego brane są pod uwagę ograniczenia OPEC+.

Jednocześnie Zjednoczone Emiraty Arabskie popierają dalsze złagodzenie ograniczeń w wydobyciu OPEC+ w okresie sierpień-grudzień. Komitet sojuszu zalecił przeprowadzanie powolnego zwiększania wydobycia na poziomie 400 tys. baryłek/doba miesięcznie.

""

Oil pumping/Bloomberg

energia.rp.pl

Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, na który zwrócił uwagę dziennikarz Andriej Karabianc z agencji Prime. W ubiegłym roku amerykański Occidental Petroleum otrzymał koncesje od władz ZEA na poszukiwanie i zagospodarowanie pól naftowych na terenie emiratów.

Zgodnie z umową koncesyjną władze nie mogą ograniczać produkcji amerykańskiej firmy, nawet jeśli jest to wymagane do przestrzegania umowy OPEC+.