Reklama
Rozwiń

Gazprom wejdzie do kraju Czyngis Chana

Przez państwo Mongołów przejdzie trasa nowego rosyjskiego gazociągu do Chin.

Publikacja: 12.03.2021 07:25

Gazprom wejdzie do kraju Czyngis Chana

Foto: Bloomberg

Wiceprezes Gazpromu i wicepremier Mongolii podpisali uzgodniony harmonogram prac przy mongolskiej części gazociągu Sojuz – Wostok, który będzie dostarczał do Chin rosyjski gaz z gazociągu Siła Syberii 2.

Dokument został podpisany podczas roboczego wyjazdu delegacji Gazpromu do Mongolii. W trakcie wizyty wykonano lot nad odcinkami proponowanej trasy gazociągu Soju-Wostok.

„Witalij Markiełow (wiceprezes Gazpromu-red) i wicepremier Mongolii Sainbuyangiin Amarsaykhan odbyli spotkanie wspólnej grupy roboczej Gazpromu i rządu Mongolii. Omówiono postęp prac w opracowaniu studium wykonalności. Strony podpisały plan działań Wspólnej Grupy Roboczej na lata 2021-2022 ”- informuje biuro prasowe Gazpromu

""

Wydobycie gazu na Syberii/Bloomberg

Foto: energia.rp.pl

W styczniu 2021 r szef Gazpromu Aleksiej Miller na spotkaniu z Władimirem Putinem powiedział, że studium wykonalności dla mongolskiej trasy gazociągu Siła Syberii 2 będzie gotowe w pierwszym kwartale, ale już wiadomo, że projekt jest „wykonalny i opłacalny”.

Gazociąg Sojuz Wostok będzie kontynuacją gazociągu Siła Syberii 2 na terenie Mongolii. W maju 2020 r Gazprom ogłosił rozpoczęcie prac przy Sile Syberii 2. Moc przesyłowa nowego gazociągu ponad 1,3-krotnie przekraczać przepustowość Siły Syberii i wynosić 50 mld m sześc. rocznie.

Gazociąg ma prowadzić ze złóż Półwyspu Jamalskiego przez Mongolię do Chin. W stosunku do wcześniejszych planów, trasa została zmieniona i wydłużona, z czym wiążą się większe koszty. Może to oznaczać, że Mongolia także będzie odbierać rosyjski gaz. Na razie oficjalnych informacji na ten temat brak. Na pewno państwo Czyngis Chana zarobi na tranzycie rosyjskiego surowca.

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku