Zarówno rządowe, jak i komercyjne magazyny ropy w Chinach zostały wypełnione po brzegi, dowiedziała się agencja Bloomberg z dwóch źródeł zaznajomionych z niejawnymi danymi chińskich statystyk. Ilość nagromadzonej ropy przekracza wartość 100-dniowego importu, a ostatnio osiągnęła 120 dni. W rezultacie znalezienie wolnego miejsca na tankowcach staje się niezwykle trudne, mówią źródła Bloomberga.

Rekordowe nadwyżki ropy pojawiły się w Chinach po dużych zakupach w 2020 roku. Chińscy importerzy wykorzystali załamanie cenowe, aby zgromadzić w rezerwach ponad 1 miliard baryłek, kupione po okazyjnie niskich cenach.

""

Oil tanker/Bloomberg

energia.rp.pl

Pod koniec roku Chiny kupowały dziennie 542,4 ton czyli 10,85 mln baryłek. Mimo spadku popytu krajowego import wzrósł o 7,3 proc. i w listopadzie przekroczył 11 mln baryłek dziennie. Te zakupy stały się przysłowiową brzytwą, której tonący rynek się chwycił, gdy załamał się popyt na opanowanym przez pandemię Zachodzie.

W grudniu chiński import spadł o 17 proc. po tym, jak prywatni importerzy wyczerpali rządowe kwoty. Jednak w styczniu władze zatwierdziły nowe limity – o 18 proc. wyższe niż w zeszłym roku, a import ponownie gwałtownie wzrósł – powiedział Chen Zhiyao, szef działu badań nad Chinami w firmie FGE – konsultingowej rynku ropy i gazu.

Zasysanie ropy z rynku przez chińską gospodarkę może się lada dzień zakończyć z powodu rosnących cen surowca. Baryłka europejskiej marki Brent kosztuje prawie 70 dolarów i interes, chińskich kupujących może gwałtownie spaść, ostrzega Yongtao Liu analityk Energy Aspects. Dodatkowo w kwietniu chińskie rafinerie przechodzą prace konserwacyjne, co również może uderzyć w popyt.

Według prognoz Bank of America, 70 dolarów za baryłkę będzie prawdopodobnie górną granicą ceną ropy w tym roku. Specjaliści szacują, że średnia cena Brent wyniesie 60 dol za baryłkę, jeśli kraje OPEC + przedłużą obecne limity produkcji do końca pierwszego kwartału.

""

Bloomberg

energia.rp.pl

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) rynek ropy naftowej znajduje się obecnie w stanie deficytu: światowy popyt przekracza produkcję o 2,6 mln baryłek dziennie. W drugiej połowie roku, kiedy eksporterzy z porozumienia ograniczającego pompowanie (OPEC + )zaczną wracać na rynek, IEA przewiduje nadwyżkę w wysokości 0,6 mln baryłek dziennie.