Ceny ropy przed nową próbą

Fotorzepa/Jerzy Dudek

Ropa tanieje i spada poniżej kolejnych poziomów wsparcia. Ile będzie kosztowała wkrótce? 40? 30?, a może nawet i 20 dol. za baryłkę.

Na razie za baryłkę Brenta w transakcjach na czerwiec trzeba zapłacić 45 dol. Z kolei kontrakty listopadowe są jeszcze tańsze.

Wiadomo już, że decyzja OPEC o zmniejszeniu limitów wydobycia sprawdziła się tylko przez kilka miesięcy. Członkowie kartelu chcieli ograniczeniem podaży utrzymać ceny na poziomie 60-70 dol. Marzyli nawet o powrocie do 100 dol. za baryłkę, ale to już było całkiem nierealne. Tymczasem udało im się podpompować ceny do niespełna 60 dol., ale już kiedy baryłka była po 56 dol. na rynku robiło się nerwowo, zaczynała się realizacja zysków, producenci spoza OPEC korzystali z okazji i zwiększali podaż, a amerykańskie łupki korzystały z napływu gotówki. OPEC znalazł się w potrzasku własnych decyzji.

Coraz częściej mówi się na rynku, że 25 maja, kiedy przedstawiciele kartelu mają się spotkać i omówić strategię na przyszłość pozostanie im tylko jedno : kapitulacja. —Weszliśmy ewidentnie w etap kapitulacji – jest przekonany Ole Hansen, szef strategii dla ryków surowcowych. Inni mówią, że akcji wprzedażowych będzie jeszcze więcej, bo nadal są fundusz, które wierzą w odbicie cen.

Tyle, że OPEC nie raz już potrafił zaskoczyć. Czy więc tym razem zdecyduje się na jeszcze większe cięcia, bo jednak przez parę miesięcy ropa drożała ? Pytań jest więcej, bo niejasna jest także postawa producentów spoza OPEC, przede wszystkim Rosjan, zawsze gotowych udzielić słownego wsparcia, ale niewiele więcej. Z kolei takie państwa, jak Arabia Saudyjska, czy Kuwejt już widzą, że wyższe ceny jednak zmniejszają im napięcia budżetowe. Ale np. Libia wreszcie wraca z większymi dostawami. Ale i obecny spadek cen uwidocznił, że taka polityka działa tylko przez jakiś czas. Jedno jest oczywiste : decyzja, jaką podejmie kartel 25 maja wyznaczy nowy trend na rynku ropy. Pytanie jednak : na jak długo. Zanim do tego spotkania dojdzie należy oczekiwać ostrych komentarzy, które będą miały na celu powrót cen do chociaż powyżej 50 dol. za baryłkę.

Mogą Ci się również spodobać

BP z wielkim zyskiem i rosnącym długiem

Globalny koncern paliwowy rodem z Wielkiej Brytanii zanotował najlepszy wynik od czasu tragicznego pożaru ...

Fińska elektrownia atomowa Olkiluoto 3 ma 10 lat opóźnienia

Nowa fińska elektrownia atomowa rozpocznie działalność z 10-letnim poślizgiem. Olkiluoto 3 to pierwsza od ...

Gazowy mercedes ze Stanów Zjednoczonych

Amerykanie zachęcają Europę do kupna ich LNG. Może jest droższy, ale bezpieczniejszy niż rosyjski ...

Upał odcina Krym od prądu

Most energetyczny z Rosji na Krym nie radzi sobie z nadzwyczaj upalnym latem. Zasilanie ...

Gminy ostrożne z podwyżką danin od turbin

Samorządy chcą rządowej interpretacji przepisów dotyczących podatków od wiatraków. Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica ...

KGHM Polska Miedź od lat wprowadza w życie innowacyjne rozwiązania z myślą o zdrowiu mieszkańców regionu i ochronie przyrody. Spółka wydaje miliony na inwestycje środowiskowe .

Nowe technologie dla środowiska

W ubiegłym roku na realizację inwestycji proekologicznych KGHM wydał niemal 369 mln zł. Do ...