Na ile starczy Rosji ropy?

Bloomberg

Rosyjskie udowodnione zasoby ropy starczą krajowi na ponad 20 lat, twierdzą władze. Ale to nie do końca prawda.

– Co się tyczy naszych zasobów, to stale rosną; każdego roku prowadzone są odwierty poszukiwawcze; organizowane przetargi na nowego złoża i dochodzą nowe zasoby do bilansu surowców energetycznych – twierdzi Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji w telewizyjnym wywiadzie, który cytuje agencja Prime.

Minister dodał, że w 2015 r. rosyjskie udowodnione zasoby ropy zwiększyły się o 720 mln ton, a wydobycie wyniosło rekordowe 534 mln ton.

– Widać, że zwiększa się nie tylko pompowanie ropy, ale też poszerza baza surowcowa i bilans jest korzystny; odkrywamy więcej złóż niż wydobywamy. Na dziś mamy zapas ropy na ponad 20 lat – zapewnił minister.

Według oficjalnych danych, wydobycie ropy w Rosji w 2015 r. wyniosło 534,081 mln ton co oznacza wzrost o 1,4 proc. rok do roku; wydobycie gazu ziemnego spadło o 1 proc. do 635,35 mld m3. Zasoby ropy i gazowego kondensatu zwiększyły się o 750 mln ton a gazu ziemnego o 1,25 bln m3.

Te optymistyczne wypowiedzi kremlowskich urzędników nie idą w parze z rzeczywistymi działaniami i danymi niezależnych ekspertów. Według raportu energetycznego BP za 2015 r. rosyjskie udowodnione zapasy ropy spadają. Według stanu na koniec 1994 r. wynosiły 115,1 mld baryłek, na koniec 2014 r. – spadły do 105,5 mld baryłek; tyle samo wynosiły na koniec 2013 r. a na początku 2015 r. było to 103,2 mld baryłek (14,1 mld ton) czyli 6,1 proc. zasobów świata.

Przetarg na ostatnie trzy wielkie złoża lądowe (odkryte jeszcze za czasów ZSRR) został przeprowadzony i rozstrzygnięty w końcu 2012 r. Złoże Łodocznoje (zasoby to 43 mln ton ropy i 70 mld m3 gazu) dostał Rosneft; na Szpilmana (146 mln ton i 14 mld m3) – Surgutnieftiegaz, a na Imiłorskoje (193 mln ton ropy i 24 mld m3 gazu) – Łukoil.

Ogromne zasoby podmorskiego szelfu w rosyjskiej Arktyce pozostają nietknięte. Wymagają gigantycznych pieniędzy i zachodnich technologii, do których na razie rosyjskie koncerny (Rosneft i Gazprom bo tylko one mają licencje) – nie mają dostępu z powodu sankcji.

Mogą Ci się również spodobać

Państwowa energetyka skończyła z odchudzaniem

Do niedawna wszystkie spółki były na ostrej diecie. Dziś tylko nieliczne tną zatrudnienie. Szansa ...

Analitycy: połączenie Orlenu i Lotosu korzystne dla koncernów

Jeśli dojdzie do publicznego wezwania, to koszt zakupu przez płocki koncern 66 proc. walorów ...

W PKN Orlen będzie innowacyjna instalacja neutralizacji odorów ze ścieków

Do końca roku w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku ma powstać innowacyjna instalacja, ...

#RZECZoBIZNESIE: Konrad Świrski: Nie wierzę, że polska elektrownia atomowa powstanie

Nawet jeżeli rząd przepchnie budowę elektrowni atomowej, to nie wierzę, że ona zostanie zbudowana ...

PGNiG coraz aktywniejsze na Ukrainie

Koncern może już korzystać z gazociągów u naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki temu będzie mógł ...

W świadomości opinii publicznej problem odpadów zaczął się na wiosnę 2018 r., gdy wybuchła „bomba ekologiczna”, czyli kilkadziesiąt pożarów dzikich wysypisk śmieci i magazynów z wyselekcjonowanymi odpadami.

Gospodarka odpadami: czas na radykalne zmiany

Nowy system powinien uwzględniać rozszerzoną odpowiedzialność producenta. Zgodnie ze znanym powiedzeniem „każdy kij ma ...