Na ile starczy Rosji ropy?

Bloomberg

Rosyjskie udowodnione zasoby ropy starczą krajowi na ponad 20 lat, twierdzą władze. Ale to nie do końca prawda.

– Co się tyczy naszych zasobów, to stale rosną; każdego roku prowadzone są odwierty poszukiwawcze; organizowane przetargi na nowego złoża i dochodzą nowe zasoby do bilansu surowców energetycznych – twierdzi Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji w telewizyjnym wywiadzie, który cytuje agencja Prime.

Minister dodał, że w 2015 r. rosyjskie udowodnione zasoby ropy zwiększyły się o 720 mln ton, a wydobycie wyniosło rekordowe 534 mln ton.

– Widać, że zwiększa się nie tylko pompowanie ropy, ale też poszerza baza surowcowa i bilans jest korzystny; odkrywamy więcej złóż niż wydobywamy. Na dziś mamy zapas ropy na ponad 20 lat – zapewnił minister.

Według oficjalnych danych, wydobycie ropy w Rosji w 2015 r. wyniosło 534,081 mln ton co oznacza wzrost o 1,4 proc. rok do roku; wydobycie gazu ziemnego spadło o 1 proc. do 635,35 mld m3. Zasoby ropy i gazowego kondensatu zwiększyły się o 750 mln ton a gazu ziemnego o 1,25 bln m3.

Te optymistyczne wypowiedzi kremlowskich urzędników nie idą w parze z rzeczywistymi działaniami i danymi niezależnych ekspertów. Według raportu energetycznego BP za 2015 r. rosyjskie udowodnione zapasy ropy spadają. Według stanu na koniec 1994 r. wynosiły 115,1 mld baryłek, na koniec 2014 r. – spadły do 105,5 mld baryłek; tyle samo wynosiły na koniec 2013 r. a na początku 2015 r. było to 103,2 mld baryłek (14,1 mld ton) czyli 6,1 proc. zasobów świata.

Przetarg na ostatnie trzy wielkie złoża lądowe (odkryte jeszcze za czasów ZSRR) został przeprowadzony i rozstrzygnięty w końcu 2012 r. Złoże Łodocznoje (zasoby to 43 mln ton ropy i 70 mld m3 gazu) dostał Rosneft; na Szpilmana (146 mln ton i 14 mld m3) – Surgutnieftiegaz, a na Imiłorskoje (193 mln ton ropy i 24 mld m3 gazu) – Łukoil.

Ogromne zasoby podmorskiego szelfu w rosyjskiej Arktyce pozostają nietknięte. Wymagają gigantycznych pieniędzy i zachodnich technologii, do których na razie rosyjskie koncerny (Rosneft i Gazprom bo tylko one mają licencje) – nie mają dostępu z powodu sankcji.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa pada na nos

We wtorek ropa potaniła o 7-8 proc. Dziś spadek trwa dalej. W USA takiego ...

PGNiG i Orlen wykonają kolejny odwiert

Oba koncerny liczą, że docelowo uda się im uruchomić komercyjne wydobycie gazu ziemnego w ...

Nowa ropa pogrąży OPEC

Rosnący popyt na elektryczne auta przekształca kobalt i lit w „nową ropę”. Na horyzoncie ...

PiS chce unieważnienia sprzedaży PKP Energetyki

PiS wystąpił do sądu o unieważnienie sprzedaży PKP Energetyki – podało Radio Zet. Została ...

Więcej ropy popłynie znad morza na południe

Rośnie znaczenie surowca spoza Rosji. Rafineriom nie zagrozi import paliw. W tym tygodniu na ...

Bezpieczny przesył energii

Pora na pełną integrację systemów energetycznych Unii Europejskiej i NATO w regionie Morza Bałtyckiego ...