Biały Dom naciska na wykonawców Nord Stream-2

AFP

Amerykanie rozmawiali z europejskimi firmami zaangażowanymi w prace przy gazociągu Gazpromu. Wyjaśnili, czym grozi dalszy udział w tym projekcie. Konsekwencję będą bardzo dotkliwe.

O przeprowadzonych wideokonferencjach z podwykonawcami Nord Stram-2 dowiedziała się gazeta Die Welt. Według gazety odbyły się już co najmniej dwa takie zdalne spotkania, w których ze strony Białego Domu udział wzięło co najmniej 12 urzędników departamentów: stanu, skarbu i energii.

Czytaj także: Kreml zaniepokojony sankcjami USA wobec Nord Stream-2

Amerykanie mieli w nich „bardzo wyraźnie dać do zrozumienia, że chcą przeszkodzić w ukończeniu budowy gazociągu”. A zagrożenie ze strony Waszyngtonu, rozmówcy Amerykanów ocenili jako „bardzo, bardzo poważne”.

W mijającym tygodniu Senat USA zatwierdził nowe sankcje wobec Nord Stream-2 wpisane do budżetu Pentagonu. „Sankcje te pomogą zatrzymać prace przy budowie i wyeliminować tę rosyjską broń geopolityczną” – powiedział senator John Barrazo, który poparł nowe sankcje.

Obejmą one firmy, które uczestniczą w projekcie i zajmują się układaniem rur, ubezpieczeniem statków, ich konserwacją i modernizacją, a także certyfikacją gotowego gazociągu. Wcześniej Izba Reprezentantów przedstawiła również swoją wersję projektu. Teraz ustawodawcy muszą wypracować uzgodnioną wersję obu pakietów i to ona trafi na biurko Donalda Trumpa.

Rosja już pracuje nad strategię dokończenia gazociągu w warunkach nowych sankcji. Zapowiedział to w piątek rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow.

Czytaj także: Niemcy grożą USA kontrsankcjami za Nord Stream-2

Eksperci sądzą, że w wypadku wprowadzenia nowych obostrzeń, uniemożliwiających biznes i zamrażających konta firm w amerykańskiej jurysdykcji, budowa (pozostało do ułożenia 160 km w duńskich wodach), może zostać dokończona, bowiem mają to zrobić rosyjskie statki. Jednak pod znakiem zapytania znajdzie się przyszłe funkcjonowanie gazociągu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dziewięć stref gazowego bezpieczeństwa w Europie

Komisja Europejska opracowała strategię, która ma zmniejszyć zależność od dostaw gazu z Rosji i ...

Znaczące spadki obrotów na TGE w styczniu

W styczniu 2016 roku łączne wolumeny obrotów na wszystkich rynkach Towarowej Giełdy Energii były ...

W planach kapitałowe inwestycje

Polska Grupa Energetyczna przeznaczy co najmniej 25 mln zł rocznie na wspieranie startupów. Zajmą ...

LitPol Link rozpoczyna operacyjną regularną pracę

Połączenie elektroenergetyczne LitPol Link dzisiaj rozpoczyna pracę w pełnym zakresie. Testy trwały od 9 ...

„Przyjaźń” coraz droższa

Mińsk znacząco podniósł opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy przez swoje terytorium. Przesył rurociągiem „Przyjaźń” ...

Elektrociepłownie pełne sprzeczności

Resort energii niechętny systemowi wsparcia dla kogeneracji. Ale państwowe firmy walczą o schedę po ...