Wyniki Lotosu zgodne z oczekiwaniami

The logo of Grupa Lotos SA sits above the company's headquarters in Gdansk, Poland, on Monday, Dec. 6, 2010. Russian companies such as OAO Gazprom's oil arm and OAO Rosneft are interested in acquiring Grupa Lotos SA, PolandÕs second-biggest refiner, and may team up to make a competitive bid, said Energy Minister Sergei Shmatko. Photographer: John Guillemin/Bloomberg

Początek roku przyniósł koncernowi poprawę wyników na działalności rafineryjnej przy jednoczesnym pogorszeniu rezultatów osiągniętych z wydobycia ropy i gazu.

 

 

W I kwartale podstawowy wskaźnik Lotosu, czyli  skorygowany zysk EBITDA LIFO wyniósł 671 mln zł, co było wynikiem o 6 proc. lepszym od zanotowanego rok wcześniej. Za jego poprawę odpowiada przede wszystkim biznes rafineryjny, co jest konsekwencją oddania do użytku, pod koniec ubiegłego roku, ostatniej z instalacji realizowanych w ramach projektu EFRA. Dzięki temu gdański koncern mógł zwiększyć produkcję i sprzedaż produktów wysokomarżowych kosztem tych, które dawały niewielkie marże. Rezultat taki osiągnięto pomimo niewielkiego spadku ilości przerobionej ropy.

Z powodu wyjątkowo niskich cen ropy i gazu spadł za to zarobek w segmencie wydobywczym. Stało się tak pomimo 15-proc. wzrostu ilości pozyskanych z własnych złóż surowców. To z kolei było w dużej mierze zasługą uruchomionego wydobycia z norweskiego złoża Utgard. Lotos zauważa, że w I kwartale notowania ropy spadły w ujęciu rok do roku o 20 proc. a gazu aż o 50 proc. Mniej płacono również za produkty rafineryjne.

Ponadto raportowane wyniki zostały obciążone odpisami księgowymi o charakterze niegotówkowym. O ponad 800 mln zł spółka przeszacowała zapasy oraz o prawie 300 mln aktywa wydobywcze. Wpływ na wyniki miał również krajowy spadek zapotrzebowania na paliwa. Chodzi zwłaszcza o mocną zniżkę popytu na benzynę, odnotowaną w marcu. Niższą skalę spadku zaobserwowano w przypadku oleju napędowego. Konsekwencją wszystkich tych zdarzeń i operacji było wykazanie aż 1311,6 mln zł czystej straty. Dla porównania w I kwartale 2019 r. koncern wypracował 172,5 mln zł zysku netto.

Bloomberg

W tym roku Lotos kontynuował realizację kilku projektów rozwojowych. Najbardziej zaawansowany z nich – Węzeł Odzysku Wodoru, którego celem jest zwiększenie produkcji wodoru, LPG oraz benzyny surowej ma planowany termin przekazania do użytkowania w I półroczu 2020 r. W celu zwiększenia możliwości dostaw paliw z rafinerii na rynek, spółka kontynuowała budowę tzw. nalewaka kolejowego, którego oddanie do użytku przewiduje na koniec roku.

Opublikowane wczoraj wieczorem wyniki były zgodne z oczekiwanymi rynku. Na otwarciu dzisiejszej sesji kurs akcji spółki wyniósł 60 zł, co oznaczało jego wzrost o 0,8 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czyste powietrze jest możliwe, trzeba zrobić pierwszy krok

W lawinowym tempie przybywa wniosków o pieniądze na wymianę systemu grzewczego i ocieplenie domu. ...

Sztab strajkowy w Polskiej Grupie Górniczej

W poniedziałek związki zawodowe, działające w Polskiej Grupie Górniczej, powołały wspólny sztab protestacyjno – ...

Rekordowy kontrakt Rosji i Chin

Rosjanie zbudują nową elektrownię atomową w Chinach, rozbudują istniejące i dołożą się do programu ...

Na stacjach paliw taniej nie będzie

Marże rafineryjne w Lotosie i Orlenie są niższe niż rok temu. Mimo to paliwa ...

Zawistowski, TGE: Chcemy więcej dużych graczy

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nigdzie na świecie nie ma i nie będzie idealnego ...

PGE rozpoczęła przegląd aktywów

Największy wytwórca prądu wdraża program oszczędności. Tylko w tym roku ma to przynieść 200 ...