Jako pierwszy tę informację podała „Polityka Insight”. Przyczyną mają być zatory płatnicze w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, które odpowiadają za obsługę klientów programu.
Czytaj więcej
W wielu miastach i gminach działają lokalne programy antysmogowe. Część samorządów oferuje dodatkowe dotacje lub ulgi podatkowe dla osób decydujących się na wymianę źródeł ciepła.
Program Czyste Powietrze zostanie wstrzymany? Zaniechanie obecnego rządu
Do tej informacji odniosły się organizacje społeczne walczące ze smogiem, jak Polski Alarm Smogowy. „To skandal, że po roku od objęcia władzy jedynym pomysłem rządu na zatory płatnicze, piętrzącą się biurokrację, fatalną i przedłużającą się obsługę beneficjentów jest zatrzymanie tego ważnego programu termomodernizacji domów i walki ze smogiem. (…) Od NFOŚiGW oczekiwalibyśmy pilnego usprawnienia i przyspieszenia obsługi beneficjentów, eliminacji wielomiesięcznych zatorów płatniczych i wprowadzenia reform, które pomogą gospodarstwom domowym w dobie wysokich cen energii” – skomentował na portalu „X” Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. NFOŚiGW zapewnia, że wszystkie wnioski złożone w programie Czyste Powietrze zostaną rozpatrzone, ale na zadanie pytanie, czy faktycznie nabór będzie czasowo wstrzymany, odpowiedzi wprost nie udziela.
Tymczasem liczba wniosków o dofinansowanie termomodernizacji złożonych do „Czystego Powietrza" przekroczyła 1 mln. Tygodniowo do programu spływa ok. 6 tys. wniosków i ten rok będzie pod tym względem rekordowy. Budżet tego programu do 2029 r. miał wynieść 103 mld zł. Obecny rząd skarżył się jednak, że poprzednicy nie zapewnili źródła finansowania tego programu, stąd wielomiesięczne opóźnienia w wypłacie dotacji.