Program Czyste Powietrze może zostać wstrzymany. Brakuje pieniędzy?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miał zdecydować o wstrzymaniu największego programu wspierającego wymianę starych kotłów na węgiel i drewno (tzw. kopciuchów) nawet na kilka miesięcy.

Publikacja: 22.11.2024 17:28

Program Czyste Powietrze może zostać wstrzymany. Brakuje pieniędzy?

Foto: adobestock

Jako pierwszy tę informację podała „Polityka Insight”. Przyczyną mają być zatory płatnicze w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, które odpowiadają za obsługę klientów programu.

Czytaj więcej

Samorządy walczą ze smogiem. Jakie dotacje na wymianę starych pieców

Program Czyste Powietrze zostanie wstrzymany? Zaniechanie obecnego rządu

Do tej informacji odniosły się organizacje społeczne walczące ze smogiem, jak Polski Alarm Smogowy. „To skandal, że po roku od objęcia władzy jedynym pomysłem rządu na zatory płatnicze, piętrzącą się biurokrację, fatalną i przedłużającą się obsługę beneficjentów jest zatrzymanie tego ważnego programu termomodernizacji domów i walki ze smogiem. (…) Od NFOŚiGW oczekiwalibyśmy pilnego usprawnienia i przyspieszenia obsługi beneficjentów, eliminacji wielomiesięcznych zatorów płatniczych i wprowadzenia reform, które pomogą gospodarstwom domowym w dobie wysokich cen energii” – skomentował na portalu „X” Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. NFOŚiGW zapewnia, że wszystkie wnioski złożone w programie Czyste Powietrze zostaną rozpatrzone, ale na zadanie pytanie, czy faktycznie nabór będzie czasowo wstrzymany, odpowiedzi wprost nie udziela.

Tymczasem liczba wniosków o dofinansowanie termomodernizacji złożonych do „Czystego Powietrza" przekroczyła 1 mln. Tygodniowo do programu spływa ok. 6 tys. wniosków i ten rok będzie pod tym względem rekordowy. Budżet tego programu do 2029 r. miał wynieść 103 mld zł. Obecny rząd skarżył się jednak, że poprzednicy nie zapewnili źródła finansowania tego programu, stąd wielomiesięczne opóźnienia w wypłacie dotacji.

NFOŚiGW odpiera zarzuty, ale informacji nie dementuje

Do tych medialnych doniesień odniósł się NFOŚiGW. „Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że wszystkie wnioski złożone w programie Czyste Powietrze zostaną rozpatrzone. Finalizujemy prace nad gruntowną reformą programu, mającą na celu zatrzymanie nadużyć oraz zwiększenie efektywności” – informuje Fundusz na portalu „X”.

Jego najważniejszym celem jest poprawa jakości powietrza, „ale też musimy ochronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami Polki i Polaków, by nie narazić ich na konieczność zwrotu dotacji. Jednocześnie jesteśmy zobowiązani efektywnie wydawać publiczne pieniądze”.

 „Program Czyste Powietrze przejęliśmy po poprzednikach z niską efektywnością i dużą liczbą nadużyć. Dlatego w tym roku skupiliśmy się na jego naprawie, aby faktycznie doprowadzał do niższych rachunków dla gospodarstw domowych. Ma on służyć przede wszystkim społeczeństwu, a nie narażać ludzi na „rachunki grozy”” – wskazuje NFOŚiGW. Nie odnosi się jednak wprost do zarzutów o wstrzymaniu programu.

Zupełnie inaczej patrzy na tę sprawę Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat, który sugeruje, że problemy dotyczą zarządzania samym programem, a nie braku środków. „Jeśli to prawda, że NFOŚGW wstrzymał przyjmowanie wniosków w programie Czyste Powietrze nie z powodu braku środków (wątpię), a utraty kontroli nad procesami IT, obsługą wniosków – to, wbrew pozorom, to dobry news. Wystarczy je uporządkować, zatrudniając fachowców, a nie mnożyć liniowo biurokrację” – wskazuje Hetmański.

Jako pierwszy tę informację podała „Polityka Insight”. Przyczyną mają być zatory płatnicze w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, które odpowiadają za obsługę klientów programu.

Program Czyste Powietrze zostanie wstrzymany? Zaniechanie obecnego rządu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transformacja Energetyczna
Na transformacji powinniśmy zyskać
Transformacja Energetyczna
Spółki dogadały się ze związkami zawodowymi. Pierwszy krok do wydzielenia węgla?
Transformacja Energetyczna
Milowy krok w drodze do transformacji
Transformacja Energetyczna
Dofinansowanie na wymianę okien. W tych programach można składać wnioski w 2024
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Transformacja Energetyczna
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia