Firmy obawiają się, że nadal będziemy mieli do czynienia z wysokimi cenami gazu

Spadek temperatury i wietrzności, zawirowania geopolityczne oraz rywalizacja Europy o dostawy LNG z krajami azjatyckimi to jedne z głównych przyczyn drożejącego gazu. Co gorsza, dziś nie ma za bardzo przesłanek, aby oczekiwać zmiany tego trendu.

Publikacja: 22.11.2024 05:54

Firmy obawiają się, że nadal będziemy mieli do czynienia z wysokimi cenami gazu

Foto: Bloomberg

Ceny gazu ziemnego na europejskich giełdach systematycznie rosną od lutego. Wówczas rynek miał do czynienia z najniższymi ich poziomami odnotowywanymi w tym roku. Na czołowej europejskiej giełdzie TTF kontrakty z dostawą na następny miesiąc kosztowały nawet poniżej 29 euro za 1 MWh (megawatogodzina), a na polskiej TGE wartość kluczowego indeksu TGEgasDA wynosiła 105,48 zł za 1 MWh. Wzrosty, jakie miały miejsce w ostatnim czasie, doprowadziły do sytuacji, że dziś ceny błękitnego paliwa są najwyższe w tym roku, mimo że zima dopiero przed nami. Na TFF kurs surowca chwilami przekraczał już 48 euro, a na TGE zbliżał się do 230 zł.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Gaz
Turcja odkryła nowe złoże gazu ziemnego na Morzu Czarnym
Gaz
Friedrich Merz wyklucza uruchomienie Nord Stream 2. Nie pracuje „i to się nie zmieni"
Gaz
Czy amerykański miliarder wspiera Gazprom? Utajnione rozmowy w Bułgarii
Gaz
Niemoralna propozycja Kremla dla Białego Domu. Chodzi o gaz w Unii
Gaz
Wybór tureckiej firmy do gazoportu budzi kontrowersje. Gaz-System odpiera zarzuty