Węgiel najdroższym paliwem świata

Smokestacks and cooling towers emit smoke and water vapor at the RWE AG owned coal-fired power station Niederaussem near Bergheim, Germany, Bloomberg

Węgiel, który do tej pory uważany był za jedno z najtańszych źródeł pozyskiwania energii, obecnie jest najdroższym paliwem kopalnym świata.

 

Powodem tego jest ogromny spadek cen ropy naftowej. Najczęściej sprzedawany kontrakt terminowy na węgiel jest obecnie notowany powyżej ceny dla światowego benchmarku ropy. Cena węgla w australijskim Newcastle osiągnęła niedawno cenę 66,85 USD za tonę metryczną, co według wyliczeń agencji Bloomberga odpowiada cenie 27,36 USD za baryłkę ropy. Dla porównania kontrakty terminowe na ropę gatunku Brent w tym czasie kosztowały poniżej 27 USD.

Notowana ropy drastycznie spadły w tym roku. Wszystko za sprawą konfliktu na linii Rosja–Arabia Saudyjska i malejącego popytu w związku z koronawirusem. Dwaj naftowi giganci nie doszli do porozumienia w celu obniżenia produkcji w ramach kartelu OPEC plus. Ponadto ograniczenia w transporcie na całym świecie w związku z pandemią znacząco osłabiły popyt, który w tym roku według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) ma spaść po raz pierwszy od 2009 r.

Coal mined from an open pit coal mine is seen stored in Russia. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg

Negatywne prognozy dla ropy spowodowały, że węgiel przez najbliższy czas może utrzymać się na pozycji najdroższego paliwa kopalnego świata. Podczas gdy zużycie węgla w USA i Europie maleje na rzecz taniego gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii, zużycie węgla nadal rośnie w Azji. Cena ekwiwalentu węgla Newcastle, który jest wyceniany w głównym porcie załadunkowym Australii, jest również znacznie wyższa od benchmarku dla gazu ziemnego.

Specjaliści wskazują, że sytuacja ta może mieć pozytywny wpływ na środowisko. Węgiel jest najbrudniejszym paliwem kopalnym świata, emitującym około dwa razy więcej dwutlenku węgla niż gaz ziemny i 30 proc. więcej niż podczas spalania ropy. Jego wysoka cena w porównaniu z innymi paliwami kopalnymi może zachęcić spółki energetyczne do przejścia na bardziej przyjazne źródła energii dla środowiska.

Coal/Bloomberg

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom wymusza Nord Stream-2

Pierwsza partia rur do rozbudowy gazociągu pod dnie Bałtyku dotarła już z Rosji do ...

Kłopoty krajowych elektrowni z paliwem

Polskim elektrowniom zaczyna brakować paliwa. Ministerstwo Energii nie widzi problemu. Rozpaczliwe pisma do spółek ...

#RZECZoBIZNESIE: Joanna Maćkowiak-Pandera: Taryfy prądu są reliktem PRLu

Nawet 160 zł rocznie mógłby oszczędzić statystyczny Kowalski, gdyby tylko delikatnie poprawić obecny kształt ...

Amerykanie stawiają na Sołowowa w atomie

Przekazanie newralgicznej technologii w ręce prywatnego partnera to dowód wielkiego zaufania ze strony USA. ...

Europa znacząco ograniczyła zakupy w Gazpromie

Zmienia się europejski rynek gazu. O 34 proc. mniej surowca eksportował Gazprom do Europy ...

Polacy w ukraińskim atomie

Spółka z Polski pomoże w modernizacji ukraińskich elektrowni jądrowych. Prezes Energoatomu Juri Niedaszkowskij i ...