Przerwali budowę Nord Stream-2. Rosja prosi Europę o pomoc

Bloomberg

Donald Trump podpisał budżet Pentagonu. W życie weszły amerykańskie sankcje wobec szwajcarskiej firmy i jej kierownictwa, budującej rosyjski gazociąg Nord Stream-2. Szwajcarzy przerwali pracę przy układaniu rur.

– Nasz podwykonawca Allseas (szwajcarska spółka – red) wstrzymał pracę przy układaniu rur (w duńskiej strefie-red). Firma czeka na prawne, techniczne i ekologiczne wyjaśnienia ze strony amerykańskiej – potwierdził Jens Miller przedstawiciel inwestora – spółki Nord Stream 2 AG, należącej do Gazpromu.

Dodał, że „skończenie projektu jest nadzwyczaj ważne dla bezpieczeństwa dostaw energetycznych do Europy. Wspólnie z koncernami wspierającymi projekt (niemieckie Wintershall i Uniper, francuski Engie, austriacki OMV i holenderski Shell – red.), będziemy pracować nad jego zakończeniem w maksymalnie krótkim terminie”.

Czytaj także: Kreml: Nord Stream-2 zostanie zbudowany. Inni mają wątpliwości

O tym, że ani Rosjanie, ani zachodnie koncerny nie spodziewały się tak szybkiej reakcji Szwajcarów, świadczy nerwowe zachowanie Moskwy, po decyzji Donalda Trumpa. Kreml oczekuje pomocy, ze strony rządów państw unijnych zaangażowanych w projekt oraz rządu Szwajcarii.

– Reakcja państw europejskich (na decyzję Trumpa – red.) powinna polegać na obronie swoich koncernów zaangażowanych w projekt, przed jednostronnymi działaniami USA. Rząd Szwajcarii powinien przedsięwziąć działania chroniące interesy szwajcarskiej firmy (Allseas-red) – tak w przestrzeni politycznej, jak i prawnej i finansowej – zapowiedział Konstantin Kosaczew przewodniczący Rady Federacji (wyższa izba rosyjskiego parlamentu – red.), dla agencji Nowosti.

Rząd Niemiec już skrytykował amerykańskie sankcje. Niemcy twierdzą, że są skierowane przeciwko firmom niemieckim i europejskim. Berlin uważa działania Waszyngtonu za mieszanie się w sprawy wewnętrzne Niemiec.

Bruksela analizuje ewentualne konsekwencje sankcji dla europejskich firm. Wiadomo, że część członków Unii (m.in. Polska, Litwa, Łotwa) wspiera amerykańskie działania, mające nie dopuścić do powstania kolejnego rosyjskiego gazociągu.

Przypomnijmy: Zapis o sankcjach wobec rosyjskich gazociągów znalazł się w budżecie Pentagonu na 2020 r. Zapisano tam szereg działań wobec Rosji. W tym „ochronę bezpieczeństwa energetycznego Europy, poprzez wprowadzenie sankcji wobec rosyjskich gazociągów Turecki Potok i Nord Stream-2”. Amerykanie uważają, że oba gazociągi jeszcze zwiększą i tak już dużą zależność Europy od rosyjskiego gazu.

Włączenie sankcji wobec Nord Stream-2 (dwie nowe nitki gazociągu północnego w Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku) w budżet Pentagonu, już wcześniej tłumaczono tym, że na oddzielną ustawę o sankcjach potrzeba więcej czasu. A czasu nie ma, bo gazociąg będzie gotowy prawdopodobnie do połowy 2020 r. Aby więc maksymalnie utrudnić jego dokończenie, kongresmeni i senatorowie zgodzi się zapisać sankcje w budżecie obronnym USA.

Sankcje mają dotknąć firmy oraz kierownictwa firm, które dostarczają statki do budowy i układają rury (szwajcarska Allseas). Oznaczają zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia biznesu w USA w tym transakcji w dolarach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom dostał pieniądze z Zachodu na Nord Stream-2

Europejscy inwestorzy przelali po 950 mln euro na budowę gazociągu Nord Stream 2. Gazprom ...

Lotos inwestuje w rafinerie oraz zagospodarowanie złóż ropy i gazu

Dla gdańskiej grupy kluczowymi projektami na najbliższe lata są te dotyczące poprawy efektywności rafinerii ...

Nowi prezesi Enerdze

Rada nadzorcza Energi powołała dwóch wiceprezesów. Stanowisko wiceprezesa ds. relacji inwestorskich zajęła Mariola Anna ...

PSE chcą mocy ze słońca

W naszym systemie potrzeba 2 tys. MW zainstalowanych w elektrowniach słonecznych – wskazuje operator ...

Tunezyjska nadzieja Serinusa

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Tunezyjska nadzieja Serinusa Firma wydobywcza rodziny ...

Marże paliwowe mogą spaść, ale tylko na chwilę

Wyższe podatki stopniowo zwiększą ceny benzyn, diesla i LPG. Ich wpływ może być jednak ...