Górnicze święta w smutnej atmosferze

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

Tegoroczna Barbórka będzie podszyta niepewnością. Branża stopniowo staje się dla części społeczeństwa i polityków największym trucicielem w kraju, boryka się wciąż z trudnościami technologicznymi, oferuje górnikom coraz mniejsze profity, a elektrownie wpędza w koszty z powodu ceny surowca. Dobra passa z ostatnich lat nieubłaganie zaś dobiega końca.

 

Do wytykania, ile kolejne ekipy rządzące wydały na wspieranie górnictwa, sami górnicy już zdążyli się przyzwyczaić. W rozmowach z dziennikarzami związkowcy wciąż potrafią przypominać czasy, w których spory z politykami załatwiano za pomocą płonących opon w Alejach Ujazdowskich. Ale realia branży znacznie się w ostatnich latach zmieniły – tak czy inaczej polskie górnictwo się zwija.

– Jak liczyć od poniedziałku do piątku, to ciężko czasem górnikowi zarobić 3000 złotych – mówił nam niedawno Wacław Czerkawski, dziś we władzach śląskiego OPZZ, a przez wiele lat wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce. – Górnik, który dziś trafia na kopalnię, zarabia po roku może 2500-2600 zł, a pani w Lidlu 3500 zł – szacuje z kolei szef MZZ KADRA Górnictwo w KWK Ruda Ruch Pokój. Z danych GUS wynika z kolei, że górnik wciąż należy dziś do zawodów przyzwoicie opłacanych: opublikowane w ubiegłym roku statystyki wskazują, że średnia płaca w górnictwie to 7180 złotych.

 

Adobe Stock

 

Z danych firmy Sedlak & Sedlak wynika choćby, że w najgorszej sytuacji jest robotnik górniczy dołowy, zarabiający 3665 zł brutto. Ale już pensja górnika eksploatacji podziemnej dobija 5852 zł brutto, inżynier górnik w górnictwie podziemnym zarabia 8186 zł, a kierownik działu ruchu dobija niemal 10 tys. zł brutto. Średnie kwoty podbijają jednak płace managementu, a prezes spółki górniczej zarabia 50-60 tys. zł miesięcznie, co przyznają też analitycy Sedlak & Sedlak.

Teoretycznie kondycja finansowa górnictwa powinna być niezła: ceny węgla są dziś w Polsce wysoce wyśrubowane – pod bramami kopalni należących do Polskiej Grupy Górniczej za tonę trzeba zapłacić od 725 do 750 złotych. To znacznie więcej niż niecałe 60 dolarów za węgiel w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia). Szkopuł w tym, że cena polskiego węgla jest sztucznie pompowana – eksperci są przekonani, że wpływ na nią mają przede wszystkim kontrakty z polską energetyką, która pod presją polityków akceptuje wysoką cenę. Górnictwo wykazuje się wtedy dochodowością, choćby śladową, a energetyka – kiedy tylko może – dokupuje węgla z importu. Stąd import surowca bije rekordy.

 

 

Na Śląsku złoża łatwo dostępne już się właściwie skończyły, nieco prościej jest na Lubelszczyźnie. Dzięki technologii – która jednak kosztuje – poszczególne kopalnie mogą schodzić coraz niżej, ale jest to coraz bardziej ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa górników i opłacalności biznesowej. Kopalnie węgla brunatnego, działające metodą odkrywkową, stają się z kolei „wrogiem publicznym numer jeden” z powodu spustoszenia, jakie czynią w środowisku naturalnym i w rolnictwie – jak w Wielkopolsce.

Gwoździem do trumny branży jest polityka Unii Europejskiej. Finansowanie inwestycji opartych na węglu już się praktycznie skończyło, a do instytucji unijnych przyłączają się banki i – w coraz większej mierze – instytucje ubezpieczeniowe. Z firm górniczych uciekają prywatni inwestorzy. Innymi słowy, Barbórka A.D. 2019 może jeszcze mieć barokową oprawę, ale podszyta jest nastrojami z epoki fin de siecle.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ElectroMobility ogłosi konkurs na samochód elektryczny

ElectroMobility Poland ogłosi niebawem konkurs na miejski samochód elektryczny, a po jego rozstrzygnięciu doprowadzi ...

Hiszpanie dostali pierwszy gaz z Rosji

Jeden z nielicznych krajów Europy, który dotąd nie importował rosyjskiego gazu, dostał pierwszą partię ...

Petrolinvest opuści GPW

KNF wykluczyła akcje spółki z obrotu na GPW. Ponadto nałożyła na spółkę karę pieniężną ...

PGE samo kupi EDF

PGE zobowiązała się do samodzielnego zakupu elektrowni i elektrociepłowni EDF. Wcześniej największa grupa energetyczna ...

W magazynach PGNiG ok. 1,6 mld metrów sześc. gazu

Na koniec czerwca PGNiG miał w magazynach ok. 1,6 mld metrów sześc. gazu – ...

#RZECZoBIZNESIE: Artur Zawartko: Gazoport musi być cenowo konkurencyjny

Pierwsza komercyjna dostawa gazu skroplonego dotrze do Świnoujścia w najbliższy piątek. Jak to wpłynie ...