Niemiecka rafineria wypompuje brudną rosyjską ropę

Rafineria w Schwedt należąca do Rosneft przyjęła część zanieczyszczonej rosyjskiej ropy, by uwolnić naftociąg od brudnego surowca. Na polecenie niemieckich władz jakość ropy skontroluje spółka zewnętrzna.

Publikacja: 04.07.2019 11:26

Niemiecka rafineria wypompuje brudną rosyjską ropę

Foto: An employee adjusts a valve at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

O decyzji rafinerii w Schwedt i niemieckiego operatora naftociągu Przyjaźń poinformował rosyjski Rosneft. Koncern ma 55 proc. udziałów w niemieckiej rafinerii. Rosjanie wyjaśniają, że taka decyzja ma związek z koniecznością usunięcia z naftociągu brudnego surowca, „by umożliwić tłoczenie jakościowej ropy”.
Dowiadujemy się też, że niemiecki rząd zażądał od Rosjan wzmocnienia kontroli jakości odbieranej z granicy polskiej ropy. „Zgodnie z poleceniem władz kraju dotyczącym wzmocnienia kontroli jakości ropy, podjęta została decyzja zatrudnienia profesjonalnej firmy na wszystkich etapach transportu surowca. Rosyjscy i europejscy odbiorcy muszą mieć pewność, że surowiec który otrzymują w pełni odpowiada jakościowym charakterystykom ropy, które Rosneft przekazuje do systemu. Ze swojej strony koncern (Rosneft-red) gwarantuje pewność i jakość dostaw ropy i produktów naftowych swoim klientom w Rosji i Niemczech” – zapewniają Rosjanie w komunikacie.
Rosjanie są wiodącym dostawcą ropy i jej produktów na rynek niemiecki. Rosneft Deutschland – spółka-córka Rosneft, zarządza dostawami do rafinerii niemieckich w których ma udziały: PCK Raffinerie GmbH (Schwedt), MiRO, Bayeroil.
""

Employees walk around an oil storage tank at the OAO Transneft oil transfer station Starolikeyevo, in Kstovo, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

energia.rp.pl

W listopadzie 2014 r francuski Total sprzedał Rosneft 16,67 proc. akcji w PCK Raffinerie GmbH, która ma rafinerię w mieście Schwedt. Po sfinalizowaniu zakupu Rosneft i Ruhr Oel GmbH (ROG) kontroluje 55 proc. kapitału akcyjnego rafinerii”.
Rafineria w Schwedt jest połączona z ropociągiem Przyjaźń, przerabia rocznie do 11 mln t rosyjskie ropy marki Urals. Udziałowcami są jeszcze Shell i włoski Eni. Rafinaria ma swój terminal w Rostoku oraz terminal magazynowy pod Berlinem. To prawdopodobnie tam trafi brudna ropa z Przyjaźni.
Wczoraj polski operator PERN poinformował, że czysta ropa dociera do Polski (Baza Adamowo) trzema nitkami Przyjaźni. Wciąż jedna jest jej mniej niż powinno. „Tłoczenie surowca w pierwszej połowie lipca będzie odbywać się ze zmniejszoną wydajnością. W drugiej połowie lipca możemy spodziewać się zwiększonej wydajności”.
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy