Niemiecka rafineria wypompuje brudną rosyjską ropę

An employee adjusts a valve at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Rafineria w Schwedt należąca do Rosneft przyjęła część zanieczyszczonej rosyjskiej ropy, by uwolnić naftociąg od brudnego surowca. Na polecenie niemieckich władz jakość ropy skontroluje spółka zewnętrzna.

O decyzji rafinerii w Schwedt i niemieckiego operatora naftociągu Przyjaźń poinformował rosyjski Rosneft. Koncern ma 55 proc. udziałów w niemieckiej rafinerii. Rosjanie wyjaśniają, że taka decyzja ma związek z koniecznością usunięcia z naftociągu brudnego surowca, „by umożliwić tłoczenie jakościowej ropy”.
Dowiadujemy się też, że niemiecki rząd zażądał od Rosjan wzmocnienia kontroli jakości odbieranej z granicy polskiej ropy. „Zgodnie z poleceniem władz kraju dotyczącym wzmocnienia kontroli jakości ropy, podjęta została decyzja zatrudnienia profesjonalnej firmy na wszystkich etapach transportu surowca. Rosyjscy i europejscy odbiorcy muszą mieć pewność, że surowiec który otrzymują w pełni odpowiada jakościowym charakterystykom ropy, które Rosneft przekazuje do systemu. Ze swojej strony koncern (Rosneft-red) gwarantuje pewność i jakość dostaw ropy i produktów naftowych swoim klientom w Rosji i Niemczech” – zapewniają Rosjanie w komunikacie.
Rosjanie są wiodącym dostawcą ropy i jej produktów na rynek niemiecki. Rosneft Deutschland – spółka-córka Rosneft, zarządza dostawami do rafinerii niemieckich w których ma udziały: PCK Raffinerie GmbH (Schwedt), MiRO, Bayeroil.
Employees walk around an oil storage tank at the OAO Transneft oil transfer station Starolikeyevo, in Kstovo, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg
W listopadzie 2014 r francuski Total sprzedał Rosneft 16,67 proc. akcji w PCK Raffinerie GmbH, która ma rafinerię w mieście Schwedt. Po sfinalizowaniu zakupu Rosneft i Ruhr Oel GmbH (ROG) kontroluje 55 proc. kapitału akcyjnego rafinerii”.
Rafineria w Schwedt jest połączona z ropociągiem Przyjaźń, przerabia rocznie do 11 mln t rosyjskie ropy marki Urals. Udziałowcami są jeszcze Shell i włoski Eni. Rafinaria ma swój terminal w Rostoku oraz terminal magazynowy pod Berlinem. To prawdopodobnie tam trafi brudna ropa z Przyjaźni.
Wczoraj polski operator PERN poinformował, że czysta ropa dociera do Polski (Baza Adamowo) trzema nitkami Przyjaźni. Wciąż jedna jest jej mniej niż powinno. „Tłoczenie surowca w pierwszej połowie lipca będzie odbywać się ze zmniejszoną wydajnością. W drugiej połowie lipca możemy spodziewać się zwiększonej wydajności”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ruszyła pierwsza w arabskim świecie elektrownia atomowa

Pierwsza w arabskim świecie elektrownia atomowa rozpoczęła pracę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pozwoli na ...

Gazprom wypchnął Shell z projektu LNG

Holendersko-brytyjski gigant paliwowy wycofał się ze wspólnej budowy z rosyjskim Gazpromem potężnych zakładów skraplania gazu ...

Rząd stworzy kolejnego giganta. Tym razem energetycznego

Rząd planuje połączenie Polskiej Grupy Energetycznej, Tauronu i Enei w jeden energetyczny koncern – ...

Trójprzymierze dla LNG z Ameryki. Bez Polski

Trzy unijne kraje podpisały deklarację, w której ogłaszają wspólną chęć różnicowania dostaw gazu przez ...

Cyberatak na terminal LNG na Litwie

Nieznana nigdzie firma rosyjska przedstawiała się na swoich stronach internetowych jako właściciel litewskiego terminalu ...

Orlen inwestuje w stacje wodoru w Czechach

Koncern chce wkrótce ruszyć w Czechach z budową dwóch punktów tankowania wodoru. W kolejnym ...