Niemiecka rafineria wypompuje brudną rosyjską ropę

An employee adjusts a valve at the OAO Transneft oil transfer station NPS Gorky, in Meshikha, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg

Rafineria w Schwedt należąca do Rosneft przyjęła część zanieczyszczonej rosyjskiej ropy, by uwolnić naftociąg od brudnego surowca. Na polecenie niemieckich władz jakość ropy skontroluje spółka zewnętrzna.

O decyzji rafinerii w Schwedt i niemieckiego operatora naftociągu Przyjaźń poinformował rosyjski Rosneft. Koncern ma 55 proc. udziałów w niemieckiej rafinerii. Rosjanie wyjaśniają, że taka decyzja ma związek z koniecznością usunięcia z naftociągu brudnego surowca, „by umożliwić tłoczenie jakościowej ropy”.
Dowiadujemy się też, że niemiecki rząd zażądał od Rosjan wzmocnienia kontroli jakości odbieranej z granicy polskiej ropy. „Zgodnie z poleceniem władz kraju dotyczącym wzmocnienia kontroli jakości ropy, podjęta została decyzja zatrudnienia profesjonalnej firmy na wszystkich etapach transportu surowca. Rosyjscy i europejscy odbiorcy muszą mieć pewność, że surowiec który otrzymują w pełni odpowiada jakościowym charakterystykom ropy, które Rosneft przekazuje do systemu. Ze swojej strony koncern (Rosneft-red) gwarantuje pewność i jakość dostaw ropy i produktów naftowych swoim klientom w Rosji i Niemczech” – zapewniają Rosjanie w komunikacie.
Rosjanie są wiodącym dostawcą ropy i jej produktów na rynek niemiecki. Rosneft Deutschland – spółka-córka Rosneft, zarządza dostawami do rafinerii niemieckich w których ma udziały: PCK Raffinerie GmbH (Schwedt), MiRO, Bayeroil.
Employees walk around an oil storage tank at the OAO Transneft oil transfer station Starolikeyevo, in Kstovo, near Nizhny Novgorod, Russia/Bloomberg
W listopadzie 2014 r francuski Total sprzedał Rosneft 16,67 proc. akcji w PCK Raffinerie GmbH, która ma rafinerię w mieście Schwedt. Po sfinalizowaniu zakupu Rosneft i Ruhr Oel GmbH (ROG) kontroluje 55 proc. kapitału akcyjnego rafinerii”.
Rafineria w Schwedt jest połączona z ropociągiem Przyjaźń, przerabia rocznie do 11 mln t rosyjskie ropy marki Urals. Udziałowcami są jeszcze Shell i włoski Eni. Rafinaria ma swój terminal w Rostoku oraz terminal magazynowy pod Berlinem. To prawdopodobnie tam trafi brudna ropa z Przyjaźni.
Wczoraj polski operator PERN poinformował, że czysta ropa dociera do Polski (Baza Adamowo) trzema nitkami Przyjaźni. Wciąż jedna jest jej mniej niż powinno. „Tłoczenie surowca w pierwszej połowie lipca będzie odbywać się ze zmniejszoną wydajnością. W drugiej połowie lipca możemy spodziewać się zwiększonej wydajności”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„W górnictwie i energetyce plączemy się o własne nogi”

Polityka bardzo miesza się z realiami ekonomicznymi. Odjeżdża nam pociąg transformacji energetycznej- mówiła Joanna ...

Gorsze perspektywy dla PGE w tym roku

Największe spółka energetyczna w tym roku spodziewa się istotnego spadku wyniku EBITDA w segmencie ...

Sankcje nie zatrzymały ropy z Iranu

Pomimo amerykańskich ograniczeń, eksport ropy z Iranu rośnie. Zakupy zwiększyły kraje, którym Biały Dom ...

Drogie wyjście z węgla

Północna Nadrenia-Westfalia żąda co najmniej 10 mld euro pomocy strukturalnej za zaprzestanie wydobycia węgla, ...

Turbina w drodze do budowanej w PKN Orlen elektrociepłowni

Do 25 marca dotrze do Płocka ważąca 470 ton turbina gazowa klasy „H” przeznaczona ...

Gazociąg TANAP jest gotowy

Za miesiąc rozpocznie pracę Gazociąg Trans Anatolijski. To główna składowa Południowego Korytarza Gazowego omijającego Rosję. ...