Ropa tanieje, bo OPEC+ przedłuża zamrożenie wydobycia

A customer refuels a motorcycle at a Royal Dutch Shell Plc gas station in Johor Bahru, Johor, Malaysia, on Thursday, June 20, 2019. Malaysia's Prime Minister Mahathir Mohamad said he underestimated the challenges of governing the country before his shock election victory last year. “I underestimated because we were on the outside and we didn’t get any information on what was happening on the inside,” Mahathir said. Photographer: SeongJoon Cho/Bloomberg

Sygnatariusze porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy, przedłużyli je o 9 miesięcy. Większość krajów-eksporterów zgodziło się też na przekształcenie porozumienia w organizację. Ropa tanieje.

Kraje-eksporterzy ropy spoza kartelu OPEC podpisały w Wiedniu Kartę o długoterminowej współpracy i przegłosowały przyłączenie do decyzji OPEC o przedłużeniu zamrożenia wydobycia ropy o jeszcze 9 miesięcy do marca 2020 r. 

 

CZYTAJ TAKŻE: OPEC i Rosja o krok od nowej umowy

Za przedłużeniem OPEC+ opowiedzieli się wszyscy 24 członkowie kartelu eksporterów, pomimo, że przed głosowaniem z sali wyszedł przedstawiciel Iranu. Pomimo to, jak wyjaśnił Teheran na portalu społecznościowym, Iran także opowiedział się za dalszym zamrożeniem.
Kwoty porozumienia pozostają bez zmian – 800 tys. baryłek/doba dla OPEC (Iran oraz Libia i Wenezuela został wyłączony z ograniczeń) i 400 tys. baryłek/doba dla pozostałych 8 sygnatariuszy.

Uczestnicy spotkania analizowali też różne warianty zamrożenia pod kątem poziomu zapasów ropy na świecie. – Nasza analiza pokazała, że obecny poziom komercyjnych zapasów w krajach OECD przewyższa średnią wielkość z ostatnich pięciu lat. W maju było to 29 miliarda baryłek co jest o 25 mln baryłek więcej niż średnia pięcioletnia – tłumaczył Khalid al-Falih minister energetyki Arabii Saudyjskiej. Dodał że zapasy z lat 2010-2014 były za duże o 240 mln baryłek. A to świadczy o sensowności działań mających sprowadzić poziom zapasów do normalnego.

 

Khalid al-Falih, Saudi Arabia’s energy minister/Bloomberg

– Nasza analiza pokazała, że obecny poziom komercyjnych zapasów w krajach OECD przewyższa średnią wielkość z ostatnich pięciu lat. W maju było to 29 miliarda baryłek co jest o 25 mln baryłek więcej niż średnia pięcioletnia – tłumaczył Khalid al-Falih minister energetyki Arabii Saudyjskiej.

Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji jest zdania że podpisana w Wiedniu Karta o długoterminowej współpracy OPEC+ powinna stać się fundamentem przyszłej kooperacji.
Na razie jak podkreśla OPEC w oficjalnym komunikacie, podpisana Karta nie pociąga za sobą jakichkolwiek prawnych zobowiązań krajów-eksporterów, a udział w niej jest dobrowolny i otwarty.

Kolejne spotkanie OPEC+ zaplanowano w Wiedniu na 6 grudnia. Wtedy też ja zapowiedział sekretarz OPEC nowe kraje mogą dołączyć do sygnatariuszy Karty OPEC+.
Rynek zareagował na decyzje eksporterów spadkiem ceny surowca. Od ogłoszenia oficjalnego komunikatu marka Brent potaniała o 1.09 proc. do 64.55 dol./baryłka. Spadek przyśpiesza.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energetycy kuszą gazem i LED-ami

Spółki obrotu energią z dużych grup nastawiają się w tym roku na walkę o ...

Segment wydobycia obniża zyski Lotosu

Negatywny wpływ na wyniki ma spadające wydobycie ropy i gazu oraz niskie ceny obu ...

Azerski gaz dotarł do Turcji

W sobotę pierwszy gaz z Azerbejdżanu dotarł Południowym Korytarzem Gazowym do Turcji. To pierwszy ...

Upał odcina Krym od prądu

Most energetyczny z Rosji na Krym nie radzi sobie z nadzwyczaj upalnym latem. Zasilanie ...

Upał znów wyłączy prąd

Już w drugiej połowie lipca grożą Polsce takie braki energii jak w lecie 2015 ...

Kreml oskarża Arabię Saudyjską…

O destabilizowanie rynku ropy, poprzez zwiększenie pompowania o 1,5 mln baryłek na dobę. Arabowie ...