Ropa tanieje, bo OPEC+ przedłuża zamrożenie wydobycia

A customer refuels a motorcycle at a Royal Dutch Shell Plc gas station in Johor Bahru, Johor, Malaysia, on Thursday, June 20, 2019. Malaysia's Prime Minister Mahathir Mohamad said he underestimated the challenges of governing the country before his shock election victory last year. “I underestimated because we were on the outside and we didn’t get any information on what was happening on the inside,” Mahathir said. Photographer: SeongJoon Cho/Bloomberg

Sygnatariusze porozumienia o zamrożeniu wydobycia ropy, przedłużyli je o 9 miesięcy. Większość krajów-eksporterów zgodziło się też na przekształcenie porozumienia w organizację. Ropa tanieje.

Kraje-eksporterzy ropy spoza kartelu OPEC podpisały w Wiedniu Kartę o długoterminowej współpracy i przegłosowały przyłączenie do decyzji OPEC o przedłużeniu zamrożenia wydobycia ropy o jeszcze 9 miesięcy do marca 2020 r. 

 

CZYTAJ TAKŻE: OPEC i Rosja o krok od nowej umowy

Za przedłużeniem OPEC+ opowiedzieli się wszyscy 24 członkowie kartelu eksporterów, pomimo, że przed głosowaniem z sali wyszedł przedstawiciel Iranu. Pomimo to, jak wyjaśnił Teheran na portalu społecznościowym, Iran także opowiedział się za dalszym zamrożeniem.
Kwoty porozumienia pozostają bez zmian – 800 tys. baryłek/doba dla OPEC (Iran oraz Libia i Wenezuela został wyłączony z ograniczeń) i 400 tys. baryłek/doba dla pozostałych 8 sygnatariuszy.

Uczestnicy spotkania analizowali też różne warianty zamrożenia pod kątem poziomu zapasów ropy na świecie. – Nasza analiza pokazała, że obecny poziom komercyjnych zapasów w krajach OECD przewyższa średnią wielkość z ostatnich pięciu lat. W maju było to 29 miliarda baryłek co jest o 25 mln baryłek więcej niż średnia pięcioletnia – tłumaczył Khalid al-Falih minister energetyki Arabii Saudyjskiej. Dodał że zapasy z lat 2010-2014 były za duże o 240 mln baryłek. A to świadczy o sensowności działań mających sprowadzić poziom zapasów do normalnego.

 

Khalid al-Falih, Saudi Arabia’s energy minister/Bloomberg

– Nasza analiza pokazała, że obecny poziom komercyjnych zapasów w krajach OECD przewyższa średnią wielkość z ostatnich pięciu lat. W maju było to 29 miliarda baryłek co jest o 25 mln baryłek więcej niż średnia pięcioletnia – tłumaczył Khalid al-Falih minister energetyki Arabii Saudyjskiej.

Aleksandr Nowak minister energetyki Rosji jest zdania że podpisana w Wiedniu Karta o długoterminowej współpracy OPEC+ powinna stać się fundamentem przyszłej kooperacji.
Na razie jak podkreśla OPEC w oficjalnym komunikacie, podpisana Karta nie pociąga za sobą jakichkolwiek prawnych zobowiązań krajów-eksporterów, a udział w niej jest dobrowolny i otwarty.

Kolejne spotkanie OPEC+ zaplanowano w Wiedniu na 6 grudnia. Wtedy też ja zapowiedział sekretarz OPEC nowe kraje mogą dołączyć do sygnatariuszy Karty OPEC+.
Rynek zareagował na decyzje eksporterów spadkiem ceny surowca. Od ogłoszenia oficjalnego komunikatu marka Brent potaniała o 1.09 proc. do 64.55 dol./baryłka. Spadek przyśpiesza.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Odwołany wiceminister będzie pełnomocnikiem rządu ds. smogu

Odwołany w poniedziałek wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny ma nadal pracować nad programem ...

Orlen największy w republikach bałtyckich

Litewska spółka polskiego koncernu paliwowego otwiera ranking największych firm Litwy, Łotwy i Estonii. W ...

Orlen przejmie kontrolę nad Lotosem

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem ...

EDF: Do dalszych negocjacji dopuszczeni IFM Investors oraz EPH

W związku ze sprzedażą aktywów EDF Polska wybrała do dalszych negocjacji na wyłączność dla ...

Umowa Energi i PSE

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę na świadczenie usługi pracy interwencyjnej z Energą Wytwarzanie W ...

OPEC zaprasza Rosję, Iran jest przeciw

Coraz bardziej prawdopodobna jest stała transformacja OPEC w OPEC+. Sprzeciwia jej się zdecydowanie Iran. ...