Podatek wymaga większych zmian

Bloomberg

Firmy poszukiwawcze apelują, że nie wystarczy proste obniżenie podatku od wydobycia rud miedzi i srebra, by budowanie nowych kopalni w Polsce było opłacalne.

18 kwietnia minie dokładnie osiem lat od początku funkcjonowania podatku od wydobycia rud miedzi i srebra. Dyskusja o daninie powraca co jakiś czas, głównie w kontekście gigantycznego bieżącego obciążenia dla KGHM, praktycznie jedynego płatnika. O negatywnym wpływie podatku na nowe projekty górnicze mówi się rzadziej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak KGHM radzi sobie na zmiennym rynku surowców

Zdaniem działających w Polsce firm poszukiwawczych – kanadyjskiego Lumina Group i amerykańskiego Electrum Group – podatek w obecnym kształcie, jak i ewentualnie obniżony o 15 proc., powoduje, że nowe projekty górnicze są w Polsce nieopłacalne.
Inwestorzy zamówili w firmie doradczej EY raport w tej sprawie, wykorzystując fakt, że w Sejmie od kilku dni trwa rozpatrywanie poselskich projektów – PiS w sprawie obniżenia podatku o 15 proc. oraz Kukiz’15 w sprawie zniesienia daniny (co notabene obiecywało PiS w kampanii wyborczej jesienią 2015 r.).

Lepszy wróbel…
Na razie zagraniczni inwestorzy prowadzą w Polsce prace badawcze: Lumina przez MiedziCopper Corporation (prezesem jest były szef KGHM Stanisław Speczik), a Electrum przez Amarante i Śląsko-Krakowską Kompanię Górnictwa Metali). Spółki deklarują, że w przypadku pozytywnych wyników będą zainteresowane budową kopalni, ale nie w obecnym otoczeniu prawnym.

A KGHM mark sits on a newly cast gold bullion bar ahead of export at the KHGM Polska Miedz SA smelting plant in Glogow, Poland/Bloomberg

Dlatego spółki proponują zmiany, mające pogodzić interes budżetu państwa z interesami długoterminowych inwestorów. Poza obniżeniem stawki i uproszczeniem formuły naliczania to także ulgi inwestycyjne, stosowane na świecie, by zachęcić inwestorów do ponoszenia gigantycznych nakładów. Na sam zwrot budowy kopalni trzeba czekać bardzo długo.
Eksperci EY oszacowali w raporcie, że modelowa kopalnia Luminy w obecnym stanie prawnym przyniosłaby zwrot po 23 latach, w wersji poselskiej podatku po 20 latach, a w wersji inwestorskiej po 14 latach, tylko o rok dłużej, niż gdyby podatku wcale nie było.
Nakłady na mniejszą kopalnię Electrum w obecnym stanie nie zwróciłyby się nigdy, w wersji poselskiej podatku po 12 latach, a w wersji inwestorskiej po 7 latach, tyle samo, gdyby podatku nie było.
Zagraniczne firmy argumentują, że państwo ma do wyboru pozostać przy swoim i ryzykować, że nie będzie zainteresowania eksploatacją złóż w Polsce – a więc żadnych wpływów podatkowych nie będzie, albo zgodzić się na niższą daninę i ulgi w zamian za szybszy rozwój górnictwa miedzi.

CZYTAJ TAKŻE:W końcu ulga dla KGHM?

A miner’s vehicle is seen in an underground tunnel of rock salt ore at the Polkowice-Sieroszowice copper mine, operated by KGHM Polska Miedz SA, in Polkowice, Poland/Bloomberg

Więcej na inwestycje
KGHM również interesuje się nowymi obszarami górniczymi, od lat walczy – również w sądach administracyjnych – z zagranicznymi firmami o najbardziej intratne koncesje. Warto podkreślić, że niektóre obszary KGHM mógłby eksploatować, wykorzystując istniejącą infrastrukturę.
Od kwietnia 2012 r. do lutego 2019 r. włącznie KGHM przekazał do budżetu w sumie 11,4 mld zł z tytułu podatku. W tegorocznym budżecie państwa zapisano wpływy rzędu 1,4 mld zł. Zakładając, że do postulowanej przez grupę posłów PiS obniżki by doszło i objęłaby ona cały rok, koncern zaoszczędziłby 210 mln zł, czyli 1,05 zł na akcję.
KGHM deklaruje, że niższy podatek będzie oznaczał większe możliwości inwestycyjne spółki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Resort energii: Bloki jądrowe w dwóch lokalizacjach

Resort energii planuje zakończenie budowy dwóch elektrowni jądrowych do 2043 r. W sumie w ...

Ropa pada na nos

We wtorek ropa potaniła o 7-8 proc. Dziś spadek trwa dalej. W USA takiego ...

Tchórzewski o atomie

– Aby realizować program budowy energetyki jądrowej, trzeba stworzyć solidne podwaliny finansowe. Cały czas ...

Woźniak stanął na czele PGNiG

Rada nadzorcza spółki delegowała do pełnienia obowiązków prezesa gazowniczego koncernu byłego ministra gospodarki. Wcześniej ...

Potok turecki, ale kierunek brukselski

Rosja negocjuje z Bułgarią i Grecją miejsca, w których gazociąg Turecki Potok mógłby wejścia ...

Orlen wypłacił dywidendę na Litwie

Należący do PKN Orlen litewski koncern paliwowy, po raz pierwszy w historii wyplacił dywidendę. ...