Podatek wymaga większych zmian

An excavation machine sits idle at the KGHM Polska Miedz SA owned Polkowice-Sieroszowice copper mine in Polkowice, Poland/ Bloomberg

Firmy poszukiwawcze apelują, że nie wystarczy proste obniżenie podatku od wydobycia rud miedzi i srebra, by budowanie nowych kopalni w Polsce było opłacalne.

18 kwietnia minie dokładnie osiem lat od początku funkcjonowania podatku od wydobycia rud miedzi i srebra. Dyskusja o daninie powraca co jakiś czas, głównie w kontekście gigantycznego bieżącego obciążenia dla KGHM, praktycznie jedynego płatnika. O negatywnym wpływie podatku na nowe projekty górnicze mówi się rzadziej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak KGHM radzi sobie na zmiennym rynku surowców

Zdaniem działających w Polsce firm poszukiwawczych – kanadyjskiego Lumina Group i amerykańskiego Electrum Group – podatek w obecnym kształcie, jak i ewentualnie obniżony o 15 proc., powoduje, że nowe projekty górnicze są w Polsce nieopłacalne.
Inwestorzy zamówili w firmie doradczej EY raport w tej sprawie, wykorzystując fakt, że w Sejmie od kilku dni trwa rozpatrywanie poselskich projektów – PiS w sprawie obniżenia podatku o 15 proc. oraz Kukiz’15 w sprawie zniesienia daniny (co notabene obiecywało PiS w kampanii wyborczej jesienią 2015 r.).

Lepszy wróbel…
Na razie zagraniczni inwestorzy prowadzą w Polsce prace badawcze: Lumina przez MiedziCopper Corporation (prezesem jest były szef KGHM Stanisław Speczik), a Electrum przez Amarante i Śląsko-Krakowską Kompanię Górnictwa Metali). Spółki deklarują, że w przypadku pozytywnych wyników będą zainteresowane budową kopalni, ale nie w obecnym otoczeniu prawnym.

A KGHM mark sits on a newly cast gold bullion bar ahead of export at the KHGM Polska Miedz SA smelting plant in Glogow, Poland/Bloomberg

Dlatego spółki proponują zmiany, mające pogodzić interes budżetu państwa z interesami długoterminowych inwestorów. Poza obniżeniem stawki i uproszczeniem formuły naliczania to także ulgi inwestycyjne, stosowane na świecie, by zachęcić inwestorów do ponoszenia gigantycznych nakładów. Na sam zwrot budowy kopalni trzeba czekać bardzo długo.
Eksperci EY oszacowali w raporcie, że modelowa kopalnia Luminy w obecnym stanie prawnym przyniosłaby zwrot po 23 latach, w wersji poselskiej podatku po 20 latach, a w wersji inwestorskiej po 14 latach, tylko o rok dłużej, niż gdyby podatku wcale nie było.
Nakłady na mniejszą kopalnię Electrum w obecnym stanie nie zwróciłyby się nigdy, w wersji poselskiej podatku po 12 latach, a w wersji inwestorskiej po 7 latach, tyle samo, gdyby podatku nie było.
Zagraniczne firmy argumentują, że państwo ma do wyboru pozostać przy swoim i ryzykować, że nie będzie zainteresowania eksploatacją złóż w Polsce – a więc żadnych wpływów podatkowych nie będzie, albo zgodzić się na niższą daninę i ulgi w zamian za szybszy rozwój górnictwa miedzi.

CZYTAJ TAKŻE:W końcu ulga dla KGHM?

A miner’s vehicle is seen in an underground tunnel of rock salt ore at the Polkowice-Sieroszowice copper mine, operated by KGHM Polska Miedz SA, in Polkowice, Poland/Bloomberg

Więcej na inwestycje
KGHM również interesuje się nowymi obszarami górniczymi, od lat walczy – również w sądach administracyjnych – z zagranicznymi firmami o najbardziej intratne koncesje. Warto podkreślić, że niektóre obszary KGHM mógłby eksploatować, wykorzystując istniejącą infrastrukturę.
Od kwietnia 2012 r. do lutego 2019 r. włącznie KGHM przekazał do budżetu w sumie 11,4 mld zł z tytułu podatku. W tegorocznym budżecie państwa zapisano wpływy rzędu 1,4 mld zł. Zakładając, że do postulowanej przez grupę posłów PiS obniżki by doszło i objęłaby ona cały rok, koncern zaoszczędziłby 210 mln zł, czyli 1,05 zł na akcję.
KGHM deklaruje, że niższy podatek będzie oznaczał większe możliwości inwestycyjne spółki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brudna ropa wciąż w Polsce

Polskie rurociągi systemu Przyjaźń są już wolne od zanieczyszczonej chlorkami rosyjskiej ropy. Brudny surowiec ...

Austria lobbuje na rzecz Gazpromu

Wydobycie gazu w Europie gwałtownie spada i jedyną alternatywą jest rosyjski surowiec. Tak przynajmniej ...

Prąd ze słońca z nowymi problemami. Inwestorzy narzekają

Rząd zapala zielone światło dla fotowoltaiki. Czy odnawialna energia zyska na znaczeniu? Tak by ...

Orlen Południe inwestuje w glikol

W Trzebini kosztem około 400 mln zł powstanie instalacji do przerobu gliceryny. Powstały z ...

Skandynawska lekcja czystego powietrza

Stosując 15 skandynawskich rozwiązań, świat może zmniejszyć szkodliwe emisje o 4 gigatony rocznie. Tyle ...

Rośnie popularność energetyki wiatrowej

Aż 11 proc. energii w Wielkiej Brytanii było wytworzone dzięki elektrowniom wiatrowym w 2015 ...