W końcu ulga dla KGHM?

Grupa posłów PiS chce zmniejszyć obciążenie spółki z tytułu podatku od kopalin. Kilka dni temu o pracach nad zniesieniem daniny mówił wiceminister energii.

 

 Wniesiony przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy przewiduje zmianę formuły naliczania podatku od kopalin, którym objęty jest wyłącznie KGHM. Inicjatywa wywołała entuzjazm inwestorów – kurs koncernu rósł we wtorek o nawet 5,5 proc., do 107,6 zł.

 

„Obniżenie wymiaru podatku o 15 proc. (szacunkowo 180 mln zł w 2019 r. i 240 mln zł w latach kolejnych) udostępni dodatkowe fundusze KGHM, które istotnie przełożą się na długoterminową stabilność i rozwój spółki. Znacznemu zwolnieniu ulegnie trend wzrostowy zadłużenia KGHM” – czytamy w uzasadnieniu projektu. Zdaniem wnioskodawców, ubytek w kasie państwa zostanie zrównoważony dodatkowymi wpływami z podatku CIT i VAT od KGHM i kooperantów.

 

Posłowie podkreślili, że przy obecnym poziomie zadłużenia, będącym efektem inwestycji w zagraniczne aktywa, oraz istotnych obciążeniach podatkowych KGHM nie może inwestować na pożądanym poziomie w rozwój w Polsce.

 

„Spółka znajduje się pod presją rosnących kosztów i potrzeb inwestycyjnych, w szczególności w części górniczej biznesu. Istotny, negatywny wpływ na sytuację spółki wywiera podatek od niektórych kopalin, którego konstrukcja i wysokość ograniczają możliwości inwestycyjne spółki, zagrażając możliwości utrzymania wielkości produkcji niezbędnej do stabilnego funkcjonowania” – napisali wnioskodawcy.

 

Projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro legislacyjne Kancelarii Sejmu i Biuro Analiz Sejmowych. Pytanie, czy cokolwiek się zmieni, bo temat podatku powraca jak bumerang. Zaledwie w ubiegłym tygodniu w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że trwają prace – także w Ministerstwie Finansów – nad zniesieniem daniny. PiS obiecywało to w kampanii wyborczej w 2015 r., gotowy był nawet projekt zawieszenia podatku na 10 lat. Po  wyborach nic się nie zmieniło, bo dla Skarbu Państwa to wartki strumień gotówki, jakiego nie do uzyskania z dywidend. Od wiosny 2012 r. do końca 2018 r. KGHM zapłacił 11,2 mld zł podatku od wydobycia kopalin.

W zeszłym roku politycy rozbudzili nadzieje, ale ponownie rozczarowali akcjonariuszy. Resort finansów zapowiedział jedynie umożliwienie przekierowania części pieniędzy z podatku – do 5 proc. – na darowizny dla jednostek samorządu terytorialnego na terenie, gdzie prowadzona jest działalność wydobywcza. Zyskać miały samorządy, z punktu widzenia KGHM obciążenie nie zmniejszyłoby się.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezydent podpisał ustawę o OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii – poinformowała w czwartek ...

Energetycy walczą ze skutkami burz. Kolej bez utrudnień

W niedzielę rano, że bez prądu wciąż pozostaje 96 tys. odbiorców w dziewięciu województwach. ...

Polska poczeka na czystą ropę z „Przyjaźni”

Czysta rosyjska ropa ma dotrzeć do Polski rurociągiem „Przyjaźń” najszybciej za tydzień. Transneft zapłaci ...

Inwestorzy giełdowi wyprzedawali akcje Enei i ZE PAK

Minister skarbu potwierdził informacje „Rz” o możliwej fuzji energetycznych grup. W środę akcje Enei ...

Przypłynie gaz z Kataru

Błękitne paliwo, które w piątek zostanie dostarczone pierwszym statkiem do Świnoujścia, posłuży do rozruchu ...

Raport BNEF: Polska może szybciej odejść od węgla.

Jak wynika z najnowszego raportu Bloomberg Philanthropies i BloombergNEF (BNEF), Polska do 2030 r. ...