W końcu ulga dla KGHM?

Grupa posłów PiS chce zmniejszyć obciążenie spółki z tytułu podatku od kopalin. Kilka dni temu o pracach nad zniesieniem daniny mówił wiceminister energii.

 

 Wniesiony przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy przewiduje zmianę formuły naliczania podatku od kopalin, którym objęty jest wyłącznie KGHM. Inicjatywa wywołała entuzjazm inwestorów – kurs koncernu rósł we wtorek o nawet 5,5 proc., do 107,6 zł.

 

„Obniżenie wymiaru podatku o 15 proc. (szacunkowo 180 mln zł w 2019 r. i 240 mln zł w latach kolejnych) udostępni dodatkowe fundusze KGHM, które istotnie przełożą się na długoterminową stabilność i rozwój spółki. Znacznemu zwolnieniu ulegnie trend wzrostowy zadłużenia KGHM” – czytamy w uzasadnieniu projektu. Zdaniem wnioskodawców, ubytek w kasie państwa zostanie zrównoważony dodatkowymi wpływami z podatku CIT i VAT od KGHM i kooperantów.

 

Posłowie podkreślili, że przy obecnym poziomie zadłużenia, będącym efektem inwestycji w zagraniczne aktywa, oraz istotnych obciążeniach podatkowych KGHM nie może inwestować na pożądanym poziomie w rozwój w Polsce.

 

„Spółka znajduje się pod presją rosnących kosztów i potrzeb inwestycyjnych, w szczególności w części górniczej biznesu. Istotny, negatywny wpływ na sytuację spółki wywiera podatek od niektórych kopalin, którego konstrukcja i wysokość ograniczają możliwości inwestycyjne spółki, zagrażając możliwości utrzymania wielkości produkcji niezbędnej do stabilnego funkcjonowania” – napisali wnioskodawcy.

 

Projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro legislacyjne Kancelarii Sejmu i Biuro Analiz Sejmowych. Pytanie, czy cokolwiek się zmieni, bo temat podatku powraca jak bumerang. Zaledwie w ubiegłym tygodniu w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział, że trwają prace – także w Ministerstwie Finansów – nad zniesieniem daniny. PiS obiecywało to w kampanii wyborczej w 2015 r., gotowy był nawet projekt zawieszenia podatku na 10 lat. Po  wyborach nic się nie zmieniło, bo dla Skarbu Państwa to wartki strumień gotówki, jakiego nie do uzyskania z dywidend. Od wiosny 2012 r. do końca 2018 r. KGHM zapłacił 11,2 mld zł podatku od wydobycia kopalin.

W zeszłym roku politycy rozbudzili nadzieje, ale ponownie rozczarowali akcjonariuszy. Resort finansów zapowiedział jedynie umożliwienie przekierowania części pieniędzy z podatku – do 5 proc. – na darowizny dla jednostek samorządu terytorialnego na terenie, gdzie prowadzona jest działalność wydobywcza. Zyskać miały samorządy, z punktu widzenia KGHM obciążenie nie zmniejszyłoby się.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spadek wyników kwartalnych PGE

Największa grupa energetyczna zanotowała spory spadek wyników w trzech pierwszych miesiącach tego roku. Przychody ...

EDF kupi paliwo do Elektrociepłowni w Toruniu od PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz spółki EDF Gaz Toruń i EDF Toruń podpisały ...

Szydło: decyzja ws. nagród w Europol Gazie – po informacji ME

Premier Beata Szydło zapowiedziała we wtorek, że po otrzymaniu pełnych wyjaśnień ministerstwa energii podejmie ...

Magistrale gazowe do remontu

Rusza modernizacja magistrali gazowych na Ukrainie. Kapitalny remont najważniejszego odcinka ma kosztować 50 mln ...

Od błękitnego paliwa do czystego powietrza

Rzeszów i Tychy, a teraz Tarnów, Kielce i Warszawa. Transport publiczny w Polsce „przesiada ...

Moskwa pod cyfrowym prądem

Rosyjska stolica – największe miasto Europy, jako pierwsza w Rosji przejdzie na pełną cyfryzację ...