Po długich negocjacjach, wymuszonych też nieco przez Brukselę, polski rząd zaprosił banki do udziału w wartym 103 mld zł programie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji w polskich domach. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich oraz Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisali w czwartek porozumienie, dzięki któremu polskie banki będą mogły uczestniczyć w realizacji programu Czyste Powietrze. Obie instytucje pracują nad przygotowaniem warunków do oferowania przez banki kredytów na finansowanie wymiany starych pieców oraz ociepleniem domów. Termin ukończenia prac to wrzesień, gdy ma ruszyć szeroko dostępna akcja kredytowa na cele antysmogowe.
Piotr Woźny, prezes NFOSiGW, Fotorzepa, Robert Gardziński
– Cieszę się, że zmiany dokonane w Programie „Czyste Powietrze” znalazły uznanie w oczach sektora bankowego reprezentowanego przez Związek Banków Polskich– powiedział Piotr Woźny, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Wspólne prace warsztatowe w gronie ZBP, kilku najbardziej zainteresowanych banków, Banku Światowego oraz zespołu NFOŚiGW pozwoliły nam zdefiniować precyzyjnie zestaw wzajemnych oczekiwań, których spełnienie pozwoli wprowadzić na rynek bankowe instrumenty finansowe wspierające program Czyste Powietrze i walkę ze smogiem w Polsce – mówił Woźny.
– Z przeprowadzonych przez nas wśród banków ankiet wynika, że ponad 50 proc. rynku zamierza przystąpić do programu „Czyste Powietrze”. Naszym celem jest jak najszersze otwarcie Programu na klientów całego sektora bankowego– powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Adobe Stock