Takimi działaniami smogu nie pokonamy – alarmuje NIK

123rf.com

Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała się na publikację raportu o stanie powietrza w samym środku rządowej burzy o smog.

Według NIK działania dwóch ministerstw, a także niektórych samorządów wojewódzkich i gminnych na rzecz walki ze smogiem były dotąd dalece niewystarczające dla zapewnienia zdecydowanej poprawy jakości powietrza. W efekcie Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza, a maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych w latach 2014–2017 były niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Osiągnięcie wymaganych poziomów redukcji emisji szkodliwych pyłów i benzo(a)pirenu przy obecnym tempie działań może zająć w poszczególnych województwach od 24 do niemal 100 lat – wynika z opublikowanego właśnie raportu. O krytycznych uwagach NIK w zakresie ochrony powietrza „Rzeczpospolita” informowała jako pierwsza pod koniec sierpnia.
Kontrolerzy negatywnie ocenili wkład ministra środowiska w walkę ze smogiem, a działania ministra energii uznali za niewystarczające. Skrytykowali m.in. propozycje norm jakości dla węgla spalanego w gospodarstwach domowych i małych kotłowniach. Wyeliminowanie czarnego paliwa najgorszej jakości z użytku domowego miało być kluczowym elementem rządowego programu na rzecz ochrony powietrza. NIK twierdzi natomiast, że odpowiedzialny za przygotowanie norm jakości minister energii zabezpiecza w znacznie większym stopniu interesy lobby węglowego, niż dba o ochronę życia i zdrowia obywateli przed skutkami zanieczyszczenia powietrza. – Przedstawione w projekcie parametry uwzględniały przede wszystkim aktualne możliwości krajowego rynku węgla, dopiero w dalszej kolejności rozpatrywano ich wpływ na ludzi i środowisko – twierdzi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.
Raport pojawia się w samym centrum rządowej burzy o smog. Przeciwko propozycjom ministra energii w sprawie  norm jakości węgla wystąpiły już co najmniej cztery inne resorty, w tym zdrowia oraz przedsiębiorczości i technologii. Aktualnie Ministerstwo Energii pracuje nad wnioskami, które wpłynęły w trakcie publicznych konsultacji. Jeśli nie uwzględni uwag resortu przedsiębiorczości, to projekt rozporządzenia może znów trafić pod obrady Rady Ministrów.
Na ustalenia NIK szybko zareagowały organizacje proekologiczne. – Raport NIK jest druzgocący dla instytucji państwowych odpowiedzialnych w Polsce za działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Działania te są nieskuteczne, nieadekwatne i niewystarczające – podkreśla Agnieszka Warso-Buchanan, radca prawny z ClientEarth.
Marek Józefiak z Greenpeace Polska zauważa natomiast, że NIK dołączyła do krytyki, która spływa na ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z wielu stron. – Przygotowane przez Ministerstwo Energii rozporządzenie w sprawie norm węgla w obecnym kształcie sabotuje walkę rządu ze smogiem. Musimy odłożyć na kolejne lata marzenia o poprawie jakości powietrza, którym oddychamy i które wywołuje poważne choroby oraz powoduje, że tysiące Polek i Polaków przedwcześnie umierają – stwierdza Józefiak. ©℗
—Barbara Oksińska

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja buduje reaktor atomowy przyszłości

Za rok w Rosji gotowy będzie pierwszy reaktor atomowy nowej generacji. Ma on zrewolucjonizować ...

Energetyka szykuje zielony zwrot

Akcje energetyki schodziły podczas środowej sesji jak świeże bułeczki. Notowania nakręciły pokazane przez sektor ...

Atom: najpierw będzie krótka lista dwóch potencjalnych dostawców

Do końca tego roku rząd planuje zatwierdzić uaktualniony Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Na ...

Tajemniczy korytarz energetyczny Północ-Południe

O tym projekcie niewiele wiadomo a skład jego uczestników jest zaskakujący. Rosja, Iran, Armenia ...

Jerzy Kwieciński prezesem PGNiG

Piotr Woźniak nie jest już prezesem gazowej spółki. Rada Nadzorcza PGNiG powołała nowy zarząd ...

Wyższe wyniki kwartalne Energi

W I kwartale tego roku grupa Energa miała 313 mln zł. Jej przychody przekroczyły ...