Według prognoz brytyjskiego think tanku energetycznego całkowita generacja elektryczności z paliw kopalnych obniży się w 2023 r. o 20 proc. Największy spadek ma zanotować relatywnie droga produkcja w elektrowniach gazowych – wynika z raportu.
Czytaj więcej
Zaproszeni przez ambasadę Luksemburga eksperci debatowali nad przyszłością zielonych finansów. Tymczasem pod względem wartości inwestycji branża czystej energii po raz pierwszy wyprzedziła branżę paliw kopalnych.
Rosyjska inwazja na Ukrainę podbiła spalanie paliw kopalnych
Jak komentuje agencja Bloomberg, UE usilnie poszukuje alternatywnych źródeł energii, po tym w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę dostawy gazu z Rosji zaczęły spadać, skutkując skokiem cen energii. Jednocześnie ubiegłoroczne awarie elektrowni jądrowych oraz związane z suszą problemy energetyki wodnej doprowadziły do większego uzależnienia od generacji opartej na paliwach kopalnych.
Skutkiem był wzrost emisji dwutlenku węgla, jednak sporą część niedoborów energetycznych zdołała pokryć energia słoneczna i wiatrowa. W ubiegłym roku odpowiadała ona łącznie za rekordowe 22 proc. całkowitej produkcji unijnej, co po raz pierwszy oznaczało wyższy udział niż w przypadku gazu ziemnego.
„Obecnie nacisk kładzie się na szybkie zmniejszenie zapotrzebowania na gaz, a jednocześnie na wycofywanie węgla. Oznacza to, że czystą energię czeka ogromny wzrost” – zauważają specjaliści Embera.
Czytaj więcej
Polska przeprasza się z wiatrakami. W USA dbające o klimat fundusze zbierają cięgi. Oto przegląd inwestowania w zgodzie z dobrem nas i planety.
W UE spada popyt na energię elektryczną
Jak wynika z prognoz think tanku, w 2023 r. produkcja energii jądrowej będzie stosunkowo stabilna, a to dlatego że wpływ wygaszania reaktorów w Niemczech będzie równoważony przez powrót do pełnych mocy jednostek francuskich. Generacja energii wodnej powinna wzrosnąć w tym roku o około 40 TWh, dzięki temu, że rekordowa susza z 2022 r. nie powinna się powtórzyć.
Do ograniczania produkcji energii pochodzącej ze spalania paliw kopalnych przyczynić powinien się także spadek popytu. W czwartym kwartale 2022 r zapotrzebowanie na energię spadało w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku o około 8 proc., do czego przyczynił się wzrost stawek. Zdaniem Embera, jeśli taka dynamika zmian się utrzyma, pomoże to znacznie obniżyć zużycie paliw kopalnych w 2023 r.