Turbina mierzy 150 metrów, a jej moc wynosi 2 MW. Wiatrak rozpoczął prace pod koniec ub. roku i dostarcza energię do 400 domów. „Ta technologia ma ogromny potencjał” – mówi Otto Lundman, dyrektor generalny firmy Modvion.
Obecnie kluczowym materiałem do produkcji standardowych konstrukcji wiatrowych jest stal, a nie drewno. Mocna i trwała stal umożliwiła budowę ogromnych turbin i farm wiatrowych na lądzie i morzu. Jednak stal ma swoje ograniczenia, szczególnie w przypadku projektów na lądzie. W miarę wzrostu zapotrzebowania na wyższe turbiny, średnica stalowych wież wzrasta, a to powoduje problemy logistyczne w transporcie takich konstrukcji.
Czytaj więcej
Aż trzynaście nowych magazynów energii zyskało warunki przyłączenia do sieci wydawanych przez Pol...
W fabryce na obrzeżach Göteborga cienkie warstwy drewna zostały sklejone i sprasowane, aby uzyskać zakrzywione sekcje. Kawałki te są następnie transportowane na miejsce, sklejane ze sobą w cylindry, a następnie układane jeden na drugim, tworząc wieżę. Przedstawiciele tej firmy wskazują, że największą zaletą ich turbin jest to, że przy użyciu drewna i kleju można budować wieże w mniejszych modułach, które są łatwiejsze w transporcie. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie budować wysokie wieże i je transportować.
Dr Maximilian Schnippering, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Siemens Gamesa – jednym z największych producentów turbin na świecie – twierdzi jednak, że coraz większa liczba modułów będzie oznaczać dłuższy montaż i wyższe koszty. Niemniej jednak drewniane konstrukcje mogą być uzupełnieniem dla stalowych konstrukcji.