Rozkwit magazynów energii trwa. Plony zbierzemy za kilka lat

Aż trzynaście nowych magazynów energii zyskało warunki przyłączenia do sieci wydawanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Ich moc wynosi ponad 1,9 GW. Największą instalacją, która uzyskała takie warunki to magazyn energii Polskiej Grupy Energetycznej o mocy 400 MW. Ich pojawienie się w systemie energetycznym odczujemy jednak dopiero za kilka lat.

Publikacja: 05.01.2024 20:45

Rozkwit magazynów energii trwa. Plony zbierzemy za kilka lat

Foto: Shutterstock

Uzyskanie warunków przyłączenia to pierwszy krok na drodze do podłączenia planowanej instalacji do sieci. Kolejną kwestią jest umowa przyłączeniowa, która jest podpisywana na zaawansowanym etapie prac nad danym projektem. Niemniej magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością. W ramach ostatniej, grudniowej aukcji rynku mocy na rok dostaw 2028, spośród 7 GW obowiązków mocowych, 1,7 GW to magazyny energii. Zanim zatem flota magazynów energii będzie stabilizowała system energetyczny w sytuacji niedoboru mocy OZE, musimy jeszcze poczekać na ich wybudowanie. System elektroenergetyczny może poczuć ulgę najwcześniej w latach 30. 

Pozostało jeszcze 81% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
OZE
Koncern Energa chce przyspieszyć kurs na OZE
OZE
Wiatraki zabezpieczyły 20 proc. potrzeb na prąd w UE
OZE
ARP tworzy fundusz zielonych inwestycji. Ma przyspieszyć inwestycje w OZE
OZE
Paulina Hennig-Kloska: Jeśli śmieci będzie mniej, to będziemy mniej płacić
OZE
Nie będzie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych od zabytków