Uzyskanie warunków przyłączenia to pierwszy krok na drodze do podłączenia planowanej instalacji do sieci. Kolejną kwestią jest umowa przyłączeniowa, która jest podpisywana na zaawansowanym etapie prac nad danym projektem. Niemniej magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością. W ramach ostatniej, grudniowej aukcji rynku mocy na rok dostaw 2028, spośród 7 GW obowiązków mocowych, 1,7 GW to magazyny energii. Zanim zatem flota magazynów energii będzie stabilizowała system energetyczny w sytuacji niedoboru mocy OZE, musimy jeszcze poczekać na ich wybudowanie. System elektroenergetyczny może poczuć ulgę najwcześniej w latach 30.
Projekty, który uzyskały właśnie warunki przyłączenia, w tym instalacje PGE dopiero czekają na aukcje rynku mocy (system wsparcia mocy energetycznych w systemie).
Dotychczas największe ambicje w tym sektorze przedkładał Columbus Energy. Firma ma blisko 400 MW projektów wielkoskalowych magazynów energii, które posiadają warunki przyłączenia. W ramach tych projektów dwa, o mocy 133 MW, już ma wygraną aukcję rynku mocy. Spółka podpisała też porozumienie o kluczowych warunkach biznesowych z DTEK Renewables International B.V. w sprawie inwestycji i finansowania w budowę trzech wielkoskalowych magazynów energii, o łącznej mocy 398 MW i pojemności 1,6 GWh. Firma ma też już zidentyfikowanych dostawców technologii.
Czytaj więcej
Podsumowanie 2023 r. na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) stoi pod znakiem znaczących spadków cen prądu i gazu. W przypadku prądu w kontraktach rocznych spadki sięgają 42 proc., zaś w przypadku gazu nawet ponad 50 proc.
W kolejce po magazyny energii ustawia się PGE, która chce wybudować jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie. PGE uzyskała warunki przyłączenia dla bateryjnego magazynu energii elektrycznej Gryfino o mocy 400 MW. Instalacja powstanie w Nowym Czarnowie w woj. zachodniopomorskim. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2029 r.