Balkonowe elektrownie solarne spowodowały rozkwit niemieckiej fotowoltaiki

Niemcy od dawna są pionierami w dziedzinie energii słonecznej. Szczególnie popularne są elektrownie balkonowe. W 2023 roku branża przeżyła prawdziwą eksplozję.

Publikacja: 02.01.2024 11:32

Niemcy od dawna są pionierami w dziedzinie energii słonecznej

Niemcy od dawna są pionierami w dziedzinie energii słonecznej

Foto: Bloomberg

Analitycy zakładają, że boom będzie trwał także w 2024. Według branży fotowoltaicznej w zeszłym roku w Niemczech zbudowano więcej nowych systemów fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła niż kiedykolwiek wcześniej. Jak podaje Federalne Stowarzyszenie Przemysłu Solarnego (BSW) w Berlinie, zainstalowano ponad milion nowych systemów. Dużą rolę odgrywają w tym tak zwane elektrownie balkonowe.

Czytaj więcej

Energetycy w Niemczech schodzą pod ziemię

W 2023 roku w Niemczech uruchomiono około 270 000 urządzeń fotowoltaicznych typu plug-in. To cztery razy więcej niż w 2022 r. Według Federalnej Agencji Sieci na dachach i otwartych przestrzeniach uruchomiono systemy o szczytowej mocy około 14 gigawatów. To o 85 proc. więcej niż w roku poprzednim 2022. Według BSW połowa nowo zainstalowanej instalacji do wytwarzania energii ze słońca w 2023 r. przypadała na segment domowy. Systemy fotowoltaiczne na otwartych przestrzeniach stanowiły około 31 procent, a systemy fotowoltaiczne na dachach obiektów komercyjnych – około 18 procent.

„Ze względu na niską moc właściwą duża liczba urządzeń fotowoltaicznych typu plug-in nie stanowiła nawet 2 procent nowo zainstalowanej mocy fotowoltaicznej” – podkreślił dyrektor zarządzający BSW Carsten Körnig.

W Niemczech zainstalowano około 3,7 miliona systemów fotowoltaicznych. W 2023 r. wygenerowały około 62 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej, co pokrywało około 12 procent niemieckiego zużycia energii elektrycznej. Stowarzyszenie branżowe spodziewa się, że popyt w 2024 r. utrzyma się na wysokim poziomie. Uzasadnia to utrzymującym się wzrostem cen energii elektrycznej i atrakcyjnymi warunkami finansowania nowych instalacji.

Czytaj więcej

Znów zabrakło energii. Polska skorzystała z awaryjnej pomocy sąsiadów

„Spodziewamy się trwałego boomu fotowoltaicznego w 2024 r.” – wyjaśnił Körnig. Branża apeluje do rządu o ułatwienia dla chętnych do montowania nowych instalacji i ograniczenie biurokracji. Apeluje też, aby przyspieszyć modernizację sieci elektroenergetycznych i ciepłowniczych.

W szczególności w segmencie domów wyposażonych w systemy dachowe o mocy fotowoltaicznej do 30 kilowatów stowarzyszenie spodziewa się, że popyt w 2024 r. będzie na poziomie podobnym do tego w roku 2023. W ubiegłym roku zainstalowano dachowe systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy szczytowej wynoszącej siedem gigawatów. zainstalowanych w tym segmencie. BSW spodziewa się jednak wzrostu rynku systemów fotowoltaicznych na dachach obiektów komercyjnych i na otwartych przestrzeniach.

OZE
Wraca opłata OZE. Wiemy, ile będzie nas kosztować
OZE
Rząd nadrabia stracony czas. Szybsze prace nad energią elektryczną z wiatru
OZE
Rząd na nowo mebluje aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej
OZE
Polski gigant bierze kredyt na OZE w BGK i w chińskim banku
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
OZE
Kontrole domowej fotowoltaiki wykazały nieprawidłowości
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska