Ogromny wzrost produkcji prądu z domowej fotowoltaiki

Produkcja energii elektrycznej w mikroinstalacjach wzrosła ponad dwukrotnie do 5 774 TWh w 2022 r., w porównaniu do 2 755 TWh w 2021 r., wynika z najnowszego raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE). To o 109 proc. więcej rok do roku.

Publikacja: 20.03.2023 13:05

Ogromny wzrost produkcji prądu z domowej fotowoltaiki

Foto: Adobe Stock

Na koniec 2022 r. do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było ponad 1,2 mln mikroinstalacji, których łączna moc zainstalowana wyniosła ponad 9,3 GW, przy czym 99 proc. stanowiły instalacje fotowoltaiczne. Łączna produkcja energii elektrycznej z tych instalacji w 2022 r. wyniosła prawie 5,8 TWh. Warto podkreślić, że za dynamiczny rozwój mikroinstalacji w ostatnich latach odpowiadają prawie w 100 proc. prosumenckie instalacje fotowoltaiczne. Patrząc na liczbę instalacji w 2022 r. w stosunku do 2021 r. to wzrost o ok. 41 proc. Tempo przyrostu jednak spada rok do roku. W 2020 r. względem 2019 był to przyrost instalacji nawet o ok. 202 proc.

Czytaj więcej

Sieci energetyczne w Polsce nie dadzą rady OZE

W całkowitej liczbie mikroinstalacji zdecydowanie dominują te użytkowane przez prosumentów (1 200 775, wobec 12 816 pozostałych). Jednocześnie instalacje prosumenckie obejmują 96 proc. ogółu mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach. W 2022 r. mikroinstalacje wprowadziły do sieci dystrybucyjnych prawie 5,8 TWh energii, tj. o 109 proc. więcej niż w 2021 roku, wynika z danych URE.

"Dane prezentowane w naszym najnowszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach od kilku lat przyrasta w ogromnym tempie. Znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym. Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej" - mówi prezes URE Rafał Gawin.

Ponad 2/3 mikroinstalacji prosumenckich przyłączonych było do sieci dwóch operatorów sieci dystrybucyjnych: PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja. Na koniec 2022 r. tylko do sieci wspominanego Taurona przyłączonych było 378,5 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2,9 GW. Oznacza to przyrost o ponad 105 tys. w całym ubiegłym roku. Największą popularnością mikroinstalacje cieszyły się w województwach śląskim i małopolskim. „W skali całej Polski na koniec zeszłego roku do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było ponad 1,2 mln mikroinstalacji o mocy przekraczającej 9,25 GW. Ponad 30 procent z nich pracuje w naszej sieci. To efekt nie tylko programów wsparcia dla prosumentów, ale też rosnącej świadomości ekologicznej i przedsiębiorczości naszych klientów. Cieszę się, że nasi klienci realizują razem z nami Zielony Zwrot Taurona inwestując w odnawialne źródła energii” - mówi Paweł Szczeszek, prezes Tauron Polska Energia.

Liczba prosumentów więc nie spada mimo wprowadzenia – zdaniem uczestników rynku – mniej korzystnego systemu rozliczenia net – billingu zamiast systemu opustów. Nowy system dotyczy prosumentów, którzy przyłączyli mikroinstalacje do sieci po 1 kwietnia 2022 r. lub samodzielnie zdecydowali o przejściu do nowego modelu rozliczeń. Zakłada on wynagradzanie za nadwyżki energii wprowadzanej do sieci po średniej rynkowej cenie energii z wcześniejszego miesiąca (wg indeksu RCEm). Wynagrodzenie za energię oddaną do sieci jest przekazywane na indywidualny depozyt prosumencki, z którego pomniejszane mają być rachunki za energię kupowaną z sieci.

OZE
Fabian Gaus, prezes GoldenPeaks Capital: Branża OZE otwarta na dialog z rządem
OZE
Brak chętnych, wysokie ceny. Rosną obawy o rozwój wiatraków na morzu
OZE
Wraca opłata OZE. Wiemy, ile będzie nas kosztować
OZE
Rząd nadrabia stracony czas. Szybsze prace nad energią elektryczną z wiatru
OZE
Rząd na nowo mebluje aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10