Im dłużej trwa wojna w Ukrainie i wywołany przez Rosję kryzys energetyczny, tym bardziej rośnie determinacja i gotowość Europy do tego, by uniezależnić się od źródeł problemu, czyli rosyjskich dostaw surowców energetycznych. Komisja Europejska podwyższyła właśnie do 3 mld euro budżet na poszukiwania czystych technologii w ramach planu REPowerEU, co oznacza, że wzrósł on… dwukrotnie. Te trzy miliardy euro pochodzą ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami (ETS).
Czytaj więcej
Komisja Europejska zdradza plany dotyczące złagodzenia skutków kryzysu energetycznego dla Europejczyków. Bruksela chce obowiązkowego ograniczenia poboru energii. Padają limity.
To już trzecie zaproszenie do składania wniosków na wielkoskalowe projektów w ramach unijnego funduszu innowacyjnego. Miliard euro czeka na projekty dotyczące ogólnej dekarbonizacji. Tu chodzi o projekty w dziedzinie energii odnawialnej, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii lub wychwytywania i utylizacji dwutlenku węgla, a także na pomysły, czym zastąpić paliwa transportowe, chodzi tu na przykład o niskoemisyjne paliwa dla transportu morskiego i lotniczego.
Kolejny miliard czeka na innowacje w zakresie metod elektryfikacji – by zastąpić paliwa kopalne w przemyśle, jak np. ogrzewanie elektromagnetyczne, piece plazmowe, energia cieplna, a także – rozwiązania pod potrzeby konkretnych, szczególnie energochłonnych branży, jak w produkcji chemikaliów, szkła lub ceramiki. Drugą wspieraną tu branżą są innowacje w dziedzinie produkcji wodoru odnawialnego lub wykorzystania wodoru w przemyśle.
Czytaj więcej
Groźby Władimira Putina nie zrobiły wrażenia na przywódcach Europy. Unia będzie interweniować na rynku energetycznym i nie zawaha się przed nałożeniem limitu cen na rosyjski gaz.