Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 10:50 Publikacja: 05.07.2022 10:32
Foto: Shutterstock
Rząd zajął się projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych na ostatnim czerwcowym posiedzeniu – bez sukcesu. Prace mieli zablokować przedstawiciele Solidarnej Polski. Teraz projekt wraca ponownie na obrady rządu. Zakłada on, że nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a nie – jak dotąd – obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H. Bezwzględna odległość minimalna od zabudowań ma wynosić 500 metrów.
Zaznaczono, że utrzymana zostaje podstawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowej – odległość nie może być mniejsza niż wyznaczona zgodnie z zasadą 10H. Jednocześnie MPZP będzie mógł określać inną odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego, mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej z uwzględnieniem określonej w projekcie nowelizacji bezwzględnej minimalnej odległości bezpieczeństwa. – Finalna odległość od zabudowań mieszkalnych będzie weryfikowana i określana w ramach procedury wydawania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla danej inwestycji – podkreślono w uzasadnieniu do projektu. Dzięki tej nowelizacji, autorstwa ministerstwa klimatu i środowiska, miała wzrosnąć liczba projektów wiatrowych w Polsce i moc OZE. Obecne ustawa uniemożliwia budowę nowych farm wiatrowych, które nie mają ważnego pozwolenia lokalizacyjnego wydanego przed wejściem tej ustawy w 2016 r.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W czerwcu po raz pierwszy w historii Unii to fotowoltaika dostarczyła Wspólnocie najwięcej prądu. W unijnym bila...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Upały, które powoli ogarniają Polskę pozwoliły, aby fotowoltaika przez kilka godzin w ciągu dnia odpowiadała za...
– Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny...
Polenergia rusza z nowym etapem prac nad rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które rozwija razem z nor...
Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, która m.in. zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas