Projekt Hornsea Two realizowany przez duńską firmę DONG Energy jest częścią brytyjskiej strategii inwestowania w nowe moce produkcji energii elektrycznej niezbędne do przezwyciężenia spadku dostaw tej energii z tradycyjnych źródeł w najbliższej dekadzie.
Brytyjskie elektrownie jądrowe poza jedną, produkujące jedną piątą elektryczności dla kraju, mają zostać zamknięte do 2030 r. w miarę dobiegania do końca ich okresu eksploatacji. Rząd planuje ponadto zlikwidowanie do 2025 r. elektrowni węglowych w ramach działań mających spełnić normy ochrony klimatu.
Trwa obecnie ocena projektu budowy elektrowni jądrowej w Hinkley Point C za 18 mld funtów w związku z rosnącymi kosztami tej inwestycji i niepokojem, że Chińczycy są zainteresowani zainwestowaniem w tej projekt.
Po zakończeniu prac Hornsea Two położona 89 km od wybrzeża Yorkshire będzie mieć 300 turbin o łącznej mocy 1,8 gigawatów (GW), wystarczającej do pokrycia zużycia elektryczności przez 1,6 mln gospodarstw domowych – podała DONG Energy. Duńczycy zapewnili już sobie zezwolenie na plany rozbudowy sąsiedniej Hornsea One o mocy 1,2 GW. W tym roku podjęli ostateczną decyzję o realizacji tego projektu, który zacznie dostarczać energię elektryczną w 2020 r. i będzie największą na świecie fermą wiatrową offshore.
– Zainwestowaliśmy już w Wielkiej Brytanii 6 mld funtów (7,79 mld dolarów), a projekt Hornsea Two stwarza nam dodatkową atrakcyjną możliwość wykorzystania energii wiatru – oświadczył szef brytyjskiej części firmy, Brent Cheshire.