Rozwiązaniem może być wprowadzenie tzw. unijnego podatku węglowego dla urządzeń fotowoltaicznych spoza Unii Europejskiej. To pomogłoby wyrównać różnice w cenach produktów pochodzących z krajów unijnych, gdzie fabryki obciążone są kosztami ochrony środowiska, a wyprodukowanymi w innych regionach świata. Z kolei na poziomie krajowym branża apeluje o wprowadzenie obowiązku, by przy inwestycjach realizowanych przy wsparciu funduszy krajowych lub unijnych, co najmniej 70 proc. produktów i usług pochodziło z Unii Europejskiej.
Edyta Witkowska-Grześkiewicz, pełnomocnik zarządu ds. fotowoltaiki Bruk-Bet Solar, dodaje, że wysokie standardy jakościowe powinny być potwierdzone niezależnymi badaniami. Dlatego w celu eliminacji nadużyć można wprowadzić audyty fabryk producentów urządzeń, prowadzone przez niezależną instytucję państwową raz w roku, potwierdzające realną produkcję deklarowanego sprzętu na terytorium kraju.
Moce wytwórcze polskiego przemysłu w zakresie modułów fotowoltaicznych stanowią niemal 10 proc. europejskich zdolności produkcyjnych. Branża przekonuje, że ma wystarczający potencjał, kompetencje i zaplecze badawcze do rozwoju i zwiększenia produkcji modułów, ogniw i innych komponentów dla elektrowni słonecznych.
Silny wzrost
Rynek fotowoltaiki rośnie niezwykle dynamicznie. W 2019 r. Polska była piątym rynkiem fotowoltaicznym w UE pod względem przyrostu mocy zainstalowanej, z obrotami niemal 5 mld zł i zatrudnieniem sięgającym 6 tys. etatów. Eksperci szacują, że pomimo spowolnienia gospodarczego moce fotowoltaiczne w Polsce wzrosną z niemal 1,5 GW w 2019 r. do ponad 7 GW w 2025 r.
Rozwojowi branży odnawialnych źródeł energii sprzyjają zmiany na rynku, które sprawiają, że zielone instalacje są coraz bardziej opłacalne. Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), w latach 2010–2018 spadek kosztów wytworzenia prądu w elektrowniach słonecznych był gigantyczny i sięgnął aż 77 proc. Jednocześnie rosną koszty produkcji energii z węgla. I to już nie tylko za sprawą unijnej polityki klimatycznej i wynikających z niej zobowiązań, ale też z powodu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej kopalń i elektrowni węglowych.
Z zestawienia, do jakiego dotarła „Rzeczpospolita” wynika, że obecnie średni koszt instalacji fotowoltaicznej w Polsce waha się od 2,4 tys. zł za kilowat przy największych obiektach (o mocy 5 MW) do 5,8 tys. dla najmniejszych źródeł (o mocy 1 kW). W wydatkach tych udział kosztów modułów fotowoltaicznych sięga od 35 proc. do nawet 51 proc. Zestawienie zostało sporządzone na potrzeby raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2020”, który IEO opublikuje 16 czerwca.