Oto cena czystego powietrza

Bloomberg

Inwestycje w zieloną energetykę i kontrolę emisji muszą wynieść co najmniej 4,8 bln dol., jeżeli nie chcemy dopuścić do krytycznego wzrostu zanieczyszczeń.

Takie kalkulacje przestawiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Agencja apeluje do rządów, by przyjęły programy dwukrotnej redukcji do 2040 r emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Program taki oznacza inwestycje na kwotę 2,3 bln dol. na nowe, czyste technologie i lepszą kontrolę zanieczyszczeń; oraz 2,5 bln dol. na przyśpieszenie zmian w energetyce.

To właśnie ta branża odpowiada głównie za niską jakość powietrza na Ziemi, głosi raport IEA. Ma to związek z archaicznymi i mało efektywnymi, ale bardzo brudnymi rodzajami paliw wykorzystywanych do produkcji energii. Brudne powietrze to zdaniem agencji czwarte zagrożenie dla zdrowia ludzkości, po nadciśnieniu, złym odżywianiu i paleniu.

– Czyste powietrze jest jednym z podstawowych praw człowieka, którego pozbawiona jest większość ludzkości. Dlatego musimy zmienić nasze podejście do rozwoju energetyki, aby nie zmuszać społeczeństw do rezygnacji z czystego powietrza na rzecz wzrostu gospodarczego – cytuje Faith’a Briol’a szefa IEA, agencja Prime.

Zdaniem autorów raportu, wspólne wysiłki szeregu krajów mogą zmniejszyć liczbę zgonów związanych z zanieczyszczeniem przemysłowym, o ok. 3 mln rocznie.

Mogą Ci się również spodobać

Unia prześwietli umowy Gazpromu

Będą nowe regulacje unijne dotyczące rynku energii. Bruksela dostanie dostęp do szczegółów każdej nowej ...

Woszczyk odchodzi z PGE

Prezes oraz jeden z wiceprezesów złożyli rezygnacje z zajmowanych stanowisk – podała w komunikacie ...

Lekcja Fukushimy

Po pięciu latach od największej katastrofy w elektrowni atomowej w Japonii, kraj i świat ...

Lotos szuka nowych złóż

W tym roku, może w przyszłym, Lotos musi kupić udziały w złożach na szelfie ...

Ostrołęckie puzzle finansowe Enei i Energi

Każdy z partnerów budowy bloku w elektrowni w Ostrołęce chce wyłożyć 3 mld zł ...

Będą ugody Energi z farmami

W ciągu miesiąca można oczekiwać pierwszych ugodowych rozstrzygnięć w sporach z właścicielami farm wiatrowych. ...