Nowy resort „bez realnego wpływu na energetykę i górnictwo”

Ministerstwo Energii, Twitter

„Chaos w obszarze energetyki, polityki klimatycznej i ochrony przyrody” prognozuje organizacja Greenpeace. To reakcja na zapowiedź stworzenia nowego Ministerstwa Klimatu, na którego czele miałby stanąć Michał Kurtyka.

 

„W obliczu kryzysu klimatycznego potrzebujemy skoordynowanych, zdecydowanych i ambitnych zmian. Zamiast tego otrzymaliśmy polityczny podział łupów, zapowiedź rozproszenia i osłabienia kompetencji” – komentuje Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. – „Ministerstwo odpowiedzialne za klimat to de facto ministerstwo do spraw greenwashingu i zielonego PR. Resort nie będzie miał realnego wpływu na energetykę i górnictwo” – dorzuca.

 

Niewątpliwie, z perspektywy politycznej kuchni, nie jest tak źle. Michał Kurtyka jest specjalistą dobrze ocenianych na światowych salonach politycznych, znanym jako organizator ubiegłorocznej konferencji COP24 w Katowicach. To sprawia, że może mieć większą siłę przebicia w Brukseli, przy jednocześnie nieco mniejszym uzależnieniu od gry interesów w Polsce.

A demonstrator dressed as the greenhouse gas carbon dioxide, or CO2, protests against the G-8 summit to take place the following week in Heiligendamm, Germany/Bloomberg News

Pytanie jednak brzmi: na ile nowy minister będzie miał rzeczywisty wpływ na rodzimą energetykę i górnictwo. Formalnie w kompetencjach resortu mają się znaleźć energetyka i ciepłownictwo, spekuluje się, że również polityka „śmieciowa” – „wyjęta” z ministerstwa energii. Niewielkie są jednak szanse na to, by Kurtyka mógł kontrolować także górnictwo.

 

Nie oznacza to jednak, że nowy resort będzie się zajmować wyłącznie public relations. Z osobą Kurtyki wiążą się nadzieje na przyspieszenie „zielonych inwestycji” w koncernach energetycznych, a także – z punktu widzenia giełdowych analityków – na politykę większego poszanowania inwestorów mniejszościowych, co powinno nieco poprawić notowania firm na parkiecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany prawa dla ekoelektrowni. Możliwe roszady w resorcie

Fotel może stracić wiceminister energii nadzorujący departament energii odnawialnej. Przyczyną jest rosnące zamieszanie wokół ...

Japonia rozważa sprzedanie Polsce nowoczesnych reaktorów atomowych

Rząd Japonii rozważa eksport reaktorów jądrowych nowej generacji. Polska ma być jednym z pierwszych ...

Obama chroni Arktykę przed Trumpem

Ustępujący prezydent zablokował na pięć lat prace wydobywcze w amerykańskiej Arktyce. Trump chce zwiększenia ...

Arktyka za droga dla nafciarzy

Trzy wielkie koncerny naftowe zrezygnowały z licencji na złoża w amerykańskiej Arktyce. Okazały się ...

W Niemczech narasta krytyka wobec Nord Stream 2

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) napisał w środę, że w Niemczech narasta krytyka ...

Tanie paliwa na majówkę

Ropa drożeć nie będzie, więc ceny tankowania i biletów lotniczych szybko nie wzrosną. Fiasko ...