Orlen zawarł z amerykańską firmą Sempra Infrastructure kontrakt na długoterminowe dostawy LNG. Umowa przewiduje import surowca z terminalu eksportowego znajdującego się w Port Arthur w Teksasie. Będzie on realizowany do Polski lub innego wybranego przez Orlen gazoportu (kontrakt wg. formuły Free On Board) począwszy od 2027 r. Umowę zawarto na 20 lat. Roczne dostawy określono na 1 mln ton LNG rocznie, czyli około 1,2 mld m sześc. surowca po regazyfikacji. Będą je realizować gazowce należące do grupy Orlen. Dotychczas zamówiono ich osiem. Dwa już zostało odebranych, a kolejne mają być zwodowane do 2025 r.
Daniel Obajtek, prezes Orlenu, podczas podpisywania umowy z Danem Brouillette, prezesem Sempry Infrastructure, zapewnił, że Polska już dziś ma w zabezpieczone dostawy błękitnego zgodne z naszymi potrzebami. Te będą m.in. pochodzić z podziemnych magazynów gazu, które są niemal pełne i tym samym znajduje się w nich ponad 3 mld m sześc. surowca. Ponadto krajowe wydobycie, to około 3,7 mld m sześc. gazu rocznie.
Czytaj więcej
Rafako przedłużyło do 10 marca 2023 r., gwarancję należytego wykonania kontraktu dotyczącego budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie. Jest to efekt wtorkowych negocjacji przed Prokuratorią Generalną między wykonawcą bloku, a jego właścicielem firmą Tauron.
- Mamy też zarezerwowane 80 proc. w gazociągu Baltic Pipe, czyli 6,5 mld m sześc. Z Eqinorem mamy kontrakt na dostawy 2,5 mld m sześc. gazu - wylicza Obajtek. Dodaje, że w Norwegii koncern prowadzi też własne wydobycie. Obecnie to około 3 mld m sześc. rocznie. Dzięki dokonywanym inwestycjom w kilka lat ma ono wzrosnąć do 4 mld m sześc.
- W 100 proc. wykorzystujemy gazoport w Świnoujściu. To około 6 mld m sześc. gazu rocznie - twierdzi Obajtek. To do niego trafiają już od jakiegoś czasu m.in. dostawy LNG z USA. Poza terminalem w Świnoujściu, Orlen importuje również surowiec poprzez litewski gazoport w Kłajpedzie. Ponadto zapewnia, że koncern chce korzystać z terminalu LNG jaki ma powstać w Gdańsku.