Rekordy cen LPG. Będzie jeszcze drożej

Nie mamy dziś odpowiedniej infrastruktury, aby całkowicie zastąpić import gazu LPG z Rosji dostawami z innych kierunków. Podwyżki dotkną nie tylko kierowców.

Publikacja: 22.05.2022 21:00

Rekordy cen LPG. Będzie jeszcze drożej

Foto: Adobe Stock

W tym roku ceny LPG wzrosły już o kilkadziesiąt procent. Kolejne podwyżki są tylko kwestią czasu. – Wielką niewiadomą wydaje się jedynie skala podwyżek. Nie może być jednak inaczej, skoro przez krajowej produkcji i wydobycia jesteśmy w stanie zaspokoić tylko 20 proc. naszego zapotrzebowania i aż 60 proc. importowaliśmy z Rosji – mówi Paweł Bielski, prezes rady Polskiej Izby Gazu Płynnego.

Czytaj więcej

Na rynku brakuje LPG, więc jego ceny rosną

Zdaniem Bielskiego, gdyby dziś wprowadzić całkowity zakaz sprowadzania LPG z Rosji, to należałoby oczekiwać wzrostu cen minimum o 50–100 proc. – Jedyną istotną alternatywą dla importu z Rosji wydają się dostawy z portów ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia), które w zasadzie opłaca się realizować do naszego kraju tylko koleją. Tymczasem brakuje odpowiedniej ilości cystern do przewozu LPG – mówi Bielski.

Problemy z LPG dostrzegają też krajowe koncerny paliwowe, które koncentrują się na sprzedaży autogazu. Orlen zaspokaja około 30 proc. krajowego zapotrzebowania na LPG. Z tego około połowy produkuje w swoich rafineriach, a resztę importuje. „Obecnie intensywnie wykorzystujemy nasz port w Szczecinie i analizujemy dalsze możliwości dostaw z portów z Europy Zachodniej” – informuje zespół prasowy Orlenu.

LPG potrzebują też gospodarstwa domowe korzystające z butli gazowych. Wśród nabywców są także rolnicy (m.in. hodowcy drobiu i producenci pieczarek) oraz przemysł.

Czytaj więcej

Adam Woźniak: Schyłek jazdy na autogazie
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gaz
Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą