W związku z tym werdyktem jeden z sędziów tego sądu, Edson Fachin zmienił swoje stanowisko i umorzył wstrzymanie sprzedaży sieci TAG Francuzom za 8,6 mld dolarów (7,7 mld euro), ogłoszoną w kwietniu — informuje Reuter. Orzeczenie Sądu Najwyższego pozwoli również Petrobrasowi zrealizować projekt sprzedaży 8 rafinerii i pozyskać ok. 15 mld dolarów na zmniejszenie długu (w 2014 r. wzrósł do 106 mld dolarów, w końcu 2019 r. ma zmaleć do 69 mld).
CZYTAJ TAKŻE: Engie przejmie gazociągi w Brazylii
To duży sukces brazylijskiego koncernu naftowego i rządu prezydenta Jaira Bolsonaro, który uczynił z prywatyzacji jeden z kierunków działań w polityce gospodarczej dążąc do zmniejszenia zadłużenia finansów publicznych kraju, które wynosi 77,2 proc. PKB — 6,7 bln reali (1,7 bln dolarów). Minister gospodarki, Bento Albuquerque przyjął z zadowoleniem werdykt sądu i oświadczył, że zapewnia bezpieczeństwo rynkowi.
W czerwcu sędzia Sądu Najwyższego, Ricardo Lewandowski wydał wstępną opinię, że „sprzedaż udziałów w przedsiębiorstwach publicznych, o kapitale mieszanym i w filiach wymaga uprzedniego zezwolenia władzy ustawodawczej”. Wyższy Trybunał Sprawiedliwości (STJ), instancja niższa od Federacyjnego Sądu Najwyższego i rządowy radca prawny zatwierdzili jednak później przypadki sprzedaży dużych aktywów.
Sędzia Edson Fachin ogłosił w maju opinię potwierdzającą decyzję swego kolegi, R. Lewandowskiego i uznał orzeczenie DTJ za sprzeczne ze stanowiskiem najwyższej instancji sądowej.